Jump to content

Sos παιδια


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 230 λιτρα και εχω μεσα χαλικι δυο ηφαιστιακες πετρες κατι πλαστικα φυτα και σε μετρησεις το ph ειναι 7 .θελω να στρωσω το ενυδρειο και να βαλω δισκους.πως μπορω να φτιαξω ενα ιδανικο περιβαλλον και πως να κανω το ph 6? παρακαλω βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ενυδρειο 230 λιτρα και εχω μεσα χαλικι δυο ηφαιστιακες πετρες κατι πλαστικα φυτα και σε μετρησεις το ph ειναι 7 .θελω να στρωσω το ενυδρειο και να βαλω δισκους.πως μπορω να φτιαξω ενα ιδανικο περιβαλλον και πως να κανω το ph 6? παρακαλω βοηθεια

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=46283&hl=

Διαβασε εδω θα μαθεις αρκετα πραγματα!

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε αλλα στις αποριες μου με μια προχειρη ματια δεν ειδα απαντηση.ευχαριστω πολυ παντως

Link to comment
Share on other sites

230 λιτρα ειναι πολυ λιγα λιτρα για δισκους.... επισης το χαλικι ειναι ακαταληλλο για δισκουσ οπως και τα πλαστικα φυτα.... για να κατεβει το πη πολυ απλα χρεισιμοποιεισ Α/Ο που ειναι απαραιτητη για να κατεβει ΚΗ και GH και μαζι με αυτα θα σου κατεβει και PH...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε αλλα στις αποριες μου με μια προχειρη ματια δεν ειδα απαντηση.ευχαριστω πολυ παντως

για να κατεβασεις πεχα και να το πας στο 6 ....

Χρηση αντιστροφης οσμωσης

Kαποιο μπαφερ

Ενα απο τα 2 .

Link to comment
Share on other sites

Και η πετρες εξω.... δεν χρειαζονται... θα σου ανεβαζουν νιτρικα επειδη θα γεμιζουν βρομιες απο κατω.... πριν κανεις καμια κινηση κατσε και διαβασε για τους δισκους.... δεν εχουν καμια σχεση με τα τροπικα (guppy.molly κτλ) εχουν τις δυσκολιες τους.

Link to comment
Share on other sites

Και η πετρες εξω.... δεν χρειαζονται... θα σου ανεβαζουν νιτρικα επειδη θα γεμιζουν βρομιες απο κατω.... πριν κανεις καμια κινηση κατσε και διαβασε για τους δισκους.... δεν εχουν καμια σχεση με τα τροπικα (guppy.molly κτλ) εχουν τις δυσκολιες τους.

Τα νιτρικα θα πεφτουν με τις συχνες αλλαγες που ουτος η αλλως θα πρεπει να κανει στα λιτρα αυτα .

Για τις βρωμιες δεν ειχα συναντησει καποιο τετοιο προβλημα ποτε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αρα αν βγαλω τα παντα θα χρειαστω αντιστροφη οσμωση για να το κατεβασω?

Η οσμωση Η καποιο μπαφερ .

Καλυτερα οσμωση :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα θα πεφτουν με τις συχνες αλλαγες που ουτος η αλλως θα πρεπει να κανει στα λιτρα αυτα .

Για τις βρωμιες δεν ειχα συναντησει καποιο τετοιο προβλημα ποτε :buttrock:

ουτε εγω γτ δεν ειχα πετρες... απλα σε αυτα τα λιτρα δεν μπορει να μπει ομαδα δισκων και εαν γινει αυτο θα χρειαστει να κανει καθημερινες αλλαγες...

Link to comment
Share on other sites

απλα βρες λιγο χρονο και διαβασε 5 πραματα για τους δισκους για να ειναι η ζωη σου ποιο ευκολη πριν ξεκινησεις να στησεις το ενυδρειο σου .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις πετρες και εγω πρωτη φορα το ακουω...

Μπορεις να χρησιμοποιησεις και τυρφη για να ριξεις το ph αλλα το καλητερο ειναι η αντιστροφη οσμωση οπως λεει και ο Γιωργος πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω γτ δεν ειχα πετρες... απλα σε αυτα τα λιτρα δεν μπορει να μπει ομαδα δισκων και εαν γινει αυτο θα χρειαστει να κανει καθημερινες αλλαγες...

οταν τους ειχα στα 240 λιτρα εκανα 2 αλλαγες τη βδομαδα ( τεταρτη και κυριακη ) 40% . Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα , μεχρι που με κουρασαν οι συχνες αλλαγες και πηγα σε μεγαλυτερο ενυδρειο .

Μπορουν να μπουν αλλα με προυποθεσεις . Καλυτερα οπως ειπα και ποιο πανω να διαβασει μερικα θεματα για να ξερει τι θα αντιμετωπισει στα λιτρα του :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις πετρες και εγω πρωτη φορα το ακουω...

Μπορεις να χρησιμοποιησεις και τυρφη για να ριξεις το ph αλλα το καλητερο ειναι η αντιστροφη οσμωση οπως λεει και ο Γιωργος πιο πανω

Σωστος το ξεχασα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...