Jump to content

καινουργιο ενυδρειο


Recommended Posts

το πηραααααα επιτελους και ειμαι πολυ χαρουμενη βεβαια θα το εχω στα χερια μου τεταρτη με πεμπτη.

αλλα κανω σχεδια και θελω τη βοηθεια σας.εχουμε και λεμε ενυδριο anubias 300 λιτρα .

φιλτρο jbl 900 εξωτερικο.[μου κατεβασε και αλλο την τιμη 226 ευρω].πηρα για υποστρωμα manado jbl 25λιτρα

νομιζω οτι ειναι αρκετο .τωρα αρχιζουν οι ερωτησεις οχι πολλες λιγεςςςςςςςςςςςς.

μπορω να βαλω την αεροπετρα κατω απο το υποστρωμα?

τα φυτα που εχω στο 60αρι μπορω να τα βαλω αμεσως?

θα παρω νερο απο το παλιο για τη βιολογια.δεν εχω καποιο βαρελακι για προετημασια του υπολοιπου νερου

οποτε θα μπει κατευθειαν απο τη βρυση.

στο φιλτρο θα ριξω βιολογια απο το παλιο.

ειδα σε βιντεο της jbl για το φιλτρο οτι εριξε κατι ( γερμανικα δεν. οποτε δεν καταλαβα ) ξερει κανεις τι ειναι?

και αν χρειαζετε?

τα ψαρακια ποτε να τα βαλω στο καινουργιο?αυτα που εχω στο 60αρι οχι καινουργια?

αυτα προς το παρον δεν θυμαμε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

το πηραααααα επιτελους και ειμαι πολυ χαρουμενη βεβαια θα το εχω στα χερια μου τεταρτη με πεμπτη.

αλλα κανω σχεδια και θελω τη βοηθεια σας.εχουμε και λεμε ενυδριο anubias 300 λιτρα .

φιλτρο jbl 900 εξωτερικο.[μου κατεβασε και αλλο την τιμη 226 ευρω].πηρα για υποστρωμα manado jbl 25λιτρα

νομιζω οτι ειναι αρκετο .τωρα αρχιζουν οι ερωτησεις οχι πολλες λιγεςςςςςςςςςςςς.

μπορω να βαλω την αεροπετρα κατω απο το υποστρωμα?δεν υπαρχει λογος οταν υπαρχουν φυτα.

τα φυτα που εχω στο 60αρι μπορω να τα βαλω αμεσως?και βεβαια

θα παρω νερο απο το παλιο για τη βιολογια.δεν εχω καποιο βαρελακι για προετημασια του υπολοιπου νερου

οποτε θα μπει κατευθειαν απο τη βρυση.ενα μικρο μερος του νερου,αρκει.η βιολογια σου βασιζεται στο παλιο φιλτρο και τα υλικα του.

στο φιλτρο θα ριξω βιολογια απο το παλιο.σωστα

ειδα σε βιντεο της jbl για το φιλτρο οτι εριξε κατι ( γερμανικα δεν. οποτε δεν καταλαβα ) ξερει κανεις τι ειναι?

και αν χρειαζετε?υγρα βακτηρια.ναι σε αυτη τη φαση σου χρειαζονται.

τα ψαρακια ποτε να τα βαλω στο καινουργιο?αυτα που εχω στο 60αρι οχι καινουργια?θα μπουνε αφου οι μετρησεις που θα κανεις οσο αφορα νιτρωδη,νιτρικα και αμμωνια ειναι καλες.

αυτα προς το παρον δεν θυμαμε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το φίλτρο το πήρες?

Το σωληνάκι της αερόπετρας, ναι μπορείς να το βάλεις στο υπόστρωμα.

Και τα φυτά μπορείς να τα μεταφέρεις αμέσως.

Βαρέλι για τόσα λίτρα αλλαγής και ειδικότερα τώρα που χειμωνιάζει, θα χρειαστείς σίγουρα.

Γέμισε το ενυδρείο με νερό βρύσης, άσε χώρο για το νερό του παλιού ενυδρείου, βάλε αντιχλώρια και θερμοστάτες να ετοιμάσουν το νέο νερό και μόλις είναι έτοιμο, βάζεις και το παλιό νερό και τα ψάρια.

Προσωπική άποψη, μην μεταφέρεις βιολογία στο καινούριο φίλτρο, αλλα αστα και τα δυο να δουλέψουν για κανα μήνα μαζί. Μετά μεταφέρεις τα υλικά του παλιού φίλτρου στο νέο.

Εννοείται πως δεν βάζεις ακόμα νεα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα δεν ειναι πολλα.ειναι 16 ριζες anubia και βαλερσιανα ελπιζω να το λεω καλα.

μερικες anubia θα της βαλω σε ξυλο . ψαχνω να βρω .θελω να εχουν αρκετο χωρο να κινουνται γιατι ειναι αρκετα τα ψαρια τωρα το γιατι ? αστο να παει.οι συγκιριες.και γιατι θα μου τα ψαλετε.

παντος οσο καιρο τα εχω δεν εχουν παθει κατι εγω εχω λειωση απο την κουραση.καθε τρεις μερες κανω αλλαγη

νερου και καθαρισμα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το φίλτρο το πήρες?

Το σωληνάκι της αερόπετρας, ναι μπορείς να το βάλεις στο υπόστρωμα.

Και τα φυτά μπορείς να τα μεταφέρεις αμέσως.

Βαρέλι για τόσα λίτρα αλλαγής και ειδικότερα τώρα που χειμωνιάζει, θα χρειαστείς σίγουρα.

Γέμισε το ενυδρείο με νερό βρύσης, άσε χώρο για το νερό του παλιού ενυδρείου, βάλε αντιχλώρια και θερμοστάτες να ετοιμάσουν το νέο νερό και μόλις είναι έτοιμο, βάζεις και το παλιό νερό και τα ψάρια.

Προσωπική άποψη, μην μεταφέρεις βιολογία στο καινούριο φίλτρο, αλλα αστα και τα δυο να δουλέψουν για κανα μήνα μαζί. Μετά μεταφέρεις τα υλικά του παλιού φίλτρου στο νέο.

Εννοείται πως δεν βάζεις ακόμα νεα ψαράκια.

ναι το φιλτρο το εχω παρει οσο για το παλιο φιλτρο δεν μπορω να το βαλω παρεα γιατι λεω να βαλω το νταη της

οικογενειας το μονομαχο μου στο 60αρι

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πω προτείνεται στην φίλη Χρυσάνθη να μη βάλει ψαράκια ακόμα στο νέο ενυδρείο της. Από τη στιγμή που επέλεξε να στρώσει το ενυδρείο της με μπόλι από το παλιό ή με τη χρήση ειδικού σκευάσματος (υγρά βακτήρια) αυτό είναι λάθος! Με τι θα τραφούν τα βακτήρια ώστε να επιβιώσουν και να πολλαπλασιαστούν;

Λοιπόν, αν στρώσεις το ενυδρείο σου μόνο με μπόλι από το παλιό σου ενυδρείο, τότε πρέπει να βάλεις έναν ελάχιστο αριθμό ψαριών άμεσα, ώστε αν μη χαθούν βακτήρια από ασιτία. Σε δύο παράγοντες πρέπει να δώσεις βάρος : α) Να είσαι σίγουρη πως το παλιό σου ενυδρείο είναι υγειές, διαφορετικά όποια ασθένεια υπάρχει στο παλιό θα μεταφερθεί και στο νέο. β) Να μη τοποθετήσεις από την αρχή μεγαλύτερο αριθμό ψαριών από ότι αντέχουν τα βακτήρια από το παλιό ενυδρείο. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα αύξηση των ΜΗ3/ΝΗ4 ή και των ΝΟ2 σε ψηλά επίπεδα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υγρά βακτήρια για να επιταχύνεις την διαδικασία.

Αν αποφασίσεις να το στρώσεις μόνο με υγρά βακτήρια, τότε θα πρέπει να ακολουθήσουμε επακριβώς τις οδηγίες των σκευασμάτων. Αν αυτές προτείνουν να βάλλουμε ψάρια μέσα σε 24 ώρες, αυτό πρέπει να κάνουμε! Όσο καθυστερούμε, αυξάνεται ο αριθμός των βακτηρίων που χάνονται από ασιτία.

Και στις δύο περιπτώσεις, το νερό πρέπει να είναι προετοιμασμένο με αντιχλώριο και να γίνονται τακτικά μετρήσεις ΝΗ3/4, ΝΟ2 και ΝΟ3. Σε περίπτωση που κάποιες από τις παραπάνω ενώσεις ξεφύγει εκτός ορίων, πραγματοποιούμε αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πω προτείνεται στην φίλη Χρυσάνθη να μη βάλει ψαράκια ακόμα στο νέο ενυδρείο της. Από τη στιγμή που επέλεξε να στρώσει το ενυδρείο της με μπόλι από το παλιό ή με τη χρήση ειδικού σκευάσματος (υγρά βακτήρια) αυτό είναι λάθος! Με τι θα τραφούν τα βακτήρια ώστε να επιβιώσουν και να πολλαπλασιαστούν;

Λοιπόν, αν στρώσεις το ενυδρείο σου μόνο με μπόλι από το παλιό σου ενυδρείο, τότε πρέπει να βάλεις έναν ελάχιστο αριθμό ψαριών άμεσα, ώστε αν μη χαθούν βακτήρια από ασιτία. Σε δύο παράγοντες πρέπει να δώσεις βάρος : α) Να είσαι σίγουρη πως το παλιό σου ενυδρείο είναι υγειές, διαφορετικά όποια ασθένεια υπάρχει στο παλιό θα μεταφερθεί και στο νέο. β) Να μη τοποθετήσεις από την αρχή μεγαλύτερο αριθμό ψαριών από ότι αντέχουν τα βακτήρια από το παλιό ενυδρείο. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα αύξηση των ΜΗ3/ΝΗ4 ή και των ΝΟ2 σε ψηλά επίπεδα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υγρά βακτήρια για να επιταχύνεις την διαδικασία.

Αν αποφασίσεις να το στρώσεις μόνο με υγρά βακτήρια, τότε θα πρέπει να ακολουθήσουμε επακριβώς τις οδηγίες των σκευασμάτων. Αν αυτές προτείνουν να βάλλουμε ψάρια μέσα σε 24 ώρες, αυτό πρέπει να κάνουμε! Όσο καθυστερούμε, αυξάνεται ο αριθμός των βακτηρίων που χάνονται από ασιτία.

Και στις δύο περιπτώσεις, το νερό πρέπει να είναι προετοιμασμένο με αντιχλώριο και να γίνονται τακτικά μετρήσεις ΝΗ3/4, ΝΟ2 και ΝΟ3. Σε περίπτωση που κάποιες από τις παραπάνω ενώσεις ξεφύγει εκτός ορίων, πραγματοποιούμε αλλαγή νερού.

θα βαλω μπολι απο το παλιο και θα βαλω και υγρα βακτηρια ειναι σωστο????

το ενυδρειο ειναι υγειεστατο με πολυ κοπο παρολα την ιχθειοφορτωση.

το ενυδρειο θα ειναι με αγγελοψαρα. εχω 2 μεγαλα και ενα μικρο περιπου 45 ημερες μου τα εδωσε ενας φιλος

ηθελε να τα δωσει χαρισμα σε πετ τα ειχε σε 20 λιτρα οταν τα πηρα δεν το συζητω το πως ηταν δεν μπορουσαν να κολυμπισουν το ενα ειχε το πτεριγιο φαγωμενο τωρα τρωνε απο το χερι μου (περιπου).

γιαυτο επισπεψα την αγορα του ενυδρειου με καποιο πιο φτηνο στο μελλον βλεπουμε.

να βαλω πρωτα αυτα μεσα????

Link to comment
Share on other sites

αφου παρεις μπολι απο το παλιο φιλτρο η ακομη καλυτερα βαλεις τα παλια φιλτραμαζι με τα καινουργια να δουλευουνε στο νεο ενυδρειο σου,ριχνεις και τα βακτηρια,και μετα μεταφερεις τα ψαρια σου απο το παλιο στο νεο ενυδρειο.

ειναι αυτο κατανοητο?

Link to comment
Share on other sites

αφου παρεις μπολι απο το παλιο φιλτρο η ακομη καλυτερα βαλεις τα παλια φιλτραμαζι με τα καινουργια να δουλευουνε στο νεο ενυδρειο σου,ριχνεις και τα βακτηρια,και μετα μεταφερεις τα ψαρια σου απο το παλιο στο νεο ενυδρειο.

ειναι αυτο κατανοητο?

οπως λεω παραπανω δεν μπορω να βαλω το φιλτρο απο το 60αρι θα βαλω το μονομαχο.

ολα τα ψαρια η λιγα λιγα τελικα γιατι μπερδευτικα????????????????

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια δεν θα τα βαλεις ολα μαζι αφου....

αφου δεν μπορεις να παρεις το παλιο φιλτρο,θα βαλεις να λειτουργησει το νεο φιλτρο στο νεο ενυδρειο,και θα παρεις τα βιολογικα υλικα απο το παλιο φιλτρο και θα στιψεις μεσα στο ενυδρειο ολη τη βρωμια που θα βγαλουν τα σφουγγαρια κλπ.αυτη η βρωμια ειναι βιολογια την οποια θα ρουφηξει το νεο φιλτρο και θα αρχισει να αποικειται απο βιολογια.θα ριξεις και παραλληλα βακτηρια,και στην συνεχεια σιγα σιγα θα βαλεις τα ψαρια.

θα προτεινα οχι ολα μαζι καθως δεν θα ειναι ετοιμο το νεο σου φιλτρο να τα σηκωσει ολα.θελει σιγα ισγα και σε αρκετες μερες για να μπουνε ολα.

Link to comment
Share on other sites

σκευτικα κατι και πειτε μου αν ειναι σωστο να βαλω το φιλτρο το μεγαλο στο 60αρι μεχρι να ερθει το ενυδρειο

παρεα με το παλιο η θα γινει χαμος????

Link to comment
Share on other sites

σκευτικα κατι και πειτε μου αν ειναι σωστο να βαλω το φιλτρο το μεγαλο στο 60αρι μεχρι να ερθει το ενυδρειο

παρεα με το παλιο η θα γινει χαμος????

κοιταξε το καλυτερο θα ηταν να δουλευανε παραλληλα και τα 2 φιλτρα στο παλιο σου ενυδρειο για κανα μηνα μαζι για να περασει με σωστο τροπο η βιολογια απο το ενα στο αλλο.

φοβαμαι ομως πως αυτο που ρωτας οτι δεν μπορει να γινει γιατι το νεο σου φιλτρο θα ειναι πολυ δυνατο και θα το κανει το παλιο σου ενυδρειο πλυντηριο.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε το καλυτερο θα ηταν να δουλευανε παραλληλα και τα 2 φιλτρα στο παλιο σου ενυδρειο για κανα μηνα μαζι για να περασει με σωστο τροπο η βιολογια απο το ενα στο αλλο.

φοβαμαι ομως πως αυτο που ρωτας οτι δεν μπορει να γινει γιατι το νεο σου φιλτρο θα ειναι πολυ δυνατο και θα το κανει το παλιο σου ενυδρειο πλυντηριο.

αυτο σκεφτικα και εγω για αυτο ρωτησα ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Αν μείνει ο μονομάχος στο 60άρι χωρίς φίλτρο για ένα μήνα τι θα πάθει; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν μείνει ο μονομάχος στο 60άρι χωρίς φίλτρο για ένα μήνα τι θα πάθει; :buttrock:

Σιγουρη απαντηση μπορει να δοθει μετα απο ενα μηνα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση να μπει χωρις φιλτρο εχω σκοπο να τον κρατησω μεχρι τα γεραματα (τα δικα του χα χα)

τωρα μια δυο ερωτησεις απο τις λιγεςςςςςςςςςςς.

το ενυδρειο να το γεμισω πριν για να δω μην εχουμε διαροες και κολυμπησουμε στο σαλονι?

μπορω να πλεινω το manado μια δυο μερες νωριτερα η θα παθει τιποτα??????

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το manado μπορεισ να το πλυνεις νωριτερα δεν εχει προβλημα

απλα να επανελθω σε ενα θεμα παραπανω στο να βαλεις τα δυο φιλτρα στο 60 αρι γινεται το 900 εχειμια διπλη βανα απο πανω αν την δεις εχεισχδιο σαν ενταση οποτε μπορεισ να το κατεβασεισ παρα πολυ να παιρνει βιολογια

καικατι τελευταιο ειπεσ δεν εχεισ βαρελι που σε τοσο μεγαλο ενυδρειο ειναι must για να μην παθεισ ζημια προτεινω ενα δυο κουβαδακια για να κανες την αποχλωριοση μεχρι να παρεισ βαρελι και αντλια (αλλα μονο για το ενυδρειοη κουβαδες μην τουσ χρησημοποιησεισ αλλου )

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το manado μπορεισ να το πλυνεις νωριτερα δεν εχει προβλημα

απλα να επανελθω σε ενα θεμα παραπανω στο να βαλεις τα δυο φιλτρα στο 60 αρι γινεται το 900 εχειμια διπλη βανα απο πανω αν την δεις εχεισχδιο σαν ενταση οποτε μπορεισ να το κατεβασεισ παρα πολυ να παιρνει βιολογια

καικατι τελευταιο ειπεσ δεν εχεισ βαρελι που σε τοσο μεγαλο ενυδρειο ειναι must για να μην παθεισ ζημια προτεινω ενα δυο κουβαδακια για να κανες την αποχλωριοση μεχρι να παρεισ βαρελι και αντλια (αλλα μονο για το ενυδρειοη κουβαδες μην τουσ χρησημοποιησεισ αλλου )

τωρα και να θελω δεν προλαβενω σημερα αυριο θα το εχω το ενυδρειο .

για το βαρελι θα παρω γιατι βλεπω οτι ειναι απαρετητο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τους έχω σε ελάχιστα λίτρα για πάνω από 6 μήνες χωρίς φίλτρο,χαίρουν άκρας υγείας.

Πιάνεται η απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τους έχω σε ελάχιστα λίτρα για πάνω από 6 μήνες χωρίς φίλτρο,χαίρουν άκρας υγείας.

Πιάνεται η απάντηση;

Εαν η ερωτηση ειναι για μενα δεν μπορω να σου απαντησω γιατι οταν ειχα μονομαχο στο

ενυδρειο ειχα φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια να σας ρωτησω κατι. πανω στο φιλτρο γραφη ( in k out ) εκει που μπαινουν οι σωληνες

εκει που γραφει in θα βαλω το σωλινα που παιρνει το νερο??? και στο out το σωλινα που ξανα φερνει το νερο

στο ενυδρειο η δεν παιζει ρολο??? αφου τρομπαρω το φιλτρο να το βαλω σε λειτουργεια?

εβαλα την αεροπετρα κατω απο το υποστρωμα λετε να το σηκωνη οταν λειτουργιση?

ακομα δεν το εχω γεμιση νερο εχω βαλει μονο το manado αφου το επλεινα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια να σας ρωτησω κατι. πανω στο φιλτρο γραφη ( in k out ) εκει που μπαινουν οι σωληνες

εκει που γραφει in θα βαλω το σωλινα που παιρνει το νερο??? και στο out το σωλινα που ξανα φερνει το νερο

στο ενυδρειο η δεν παιζει ρολο??? αφου τρομπαρω το φιλτρο να το βαλω σε λειτουργεια?

εβαλα την αεροπετρα κατω απο το υποστρωμα λετε να το σηκωνη οταν λειτουργιση?

ακομα δεν το εχω γεμιση νερο εχω βαλει μονο το manado αφου το επλεινα.

Καλημερα και σε σενα !

το ιν ειναι αυτο που παιρνει το νερο και το αουτ αυτο που βγαζει το νερο στο ενυδρειο.ναι βαλε το φίλτρο σε λειτουργεια!η αεραντλια απο μονη της εαν ειναι μονο η απλη πετρα λογικα θα σηκωνει το υποστρωμα αλλιως υπαρχουν πολλα βιντεο στο youtube που λενε ακριβως πως να τοποθετησεις την αεροπετρα κατω απο το υποστρωμα χωρις να σηκωνει το υποστρωμα..

Link to comment
Share on other sites

εχω ανχωθη το GH 21d την πρωτη μερα πηρα τυρφη σημερα στα 14d αλλη δεν χωραει μεσα.

NO3=0

NO=0

GH=14d

KH=5d

PH=7"2 H 7"6

CI2=0

σημερινες μετρισεις .

η τυρφη θελει και αλλο χρονο για να δουλεψη ?

τελικα θα το καταργησω το 60αρι και θα το κρατησω για μελοντικη χρηση τωρα εχω ελειψη χωρου.

αν βαλω τα ψαρακια μεσα παρεα με το φιλτρο το δευτερο θα αλλαξουν οι τιμες ???

η να περιμενω?????

τι να κανω???????????????????????/

Link to comment
Share on other sites

εχω ανχωθη το GH 21d την πρωτη μερα πηρα τυρφη σημερα στα 14d αλλη δεν χωραει μεσα.

NO3=0

NO=0

GH=14d

KH=5d

PH=7"2 H 7"6

CI2=0

σημερινες μετρισεις .

η τυρφη θελει και αλλο χρονο για να δουλεψη ?

τελικα θα το καταργησω το 60αρι και θα το κρατησω για μελοντικη χρηση τωρα εχω ελειψη χωρου.

αν βαλω τα ψαρακια μεσα παρεα με το φιλτρο το δευτερο θα αλλαξουν οι τιμες ???

η να περιμενω?????

τι να κανω???????????????????????/

Καταρχην η τυρφη θελει μερικες μερες για να ριξει τις σκληροτητες και το ph.Καλητερα να παρεις ενα βαρελακι προετοιμασιας με ενα εσωτερικο φιλτρακι και να βαλεις την τυρφη εκει οπου θα την ελεγχεις καλητερα.Για μενα ειναι λαθος η χρηση της στο φιλτρο του ενυδρειου.

Μετρηση για αμμωνια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

βαρελι δεν μπορω να βαλω δεν γινετε. εχω τα στικ τις jbl easy test ξερω οτι δεν ειναι αξιοπιστα αλλα εχω ξεμεινη

και για καινουργιες αγορες μετα απο κανα μηνα ειναι και ακριβα τα ατιμα.

το CI 2 δεν ειναι η αμμωνια????? ειναι μηδεν

ιδη σε μια μερα το εριξε απο 21d σε 14d το GH

αλλα κολησε εκει. επειδη θελω να βαλω τα ψαρακια μεσα αλλα να μην βιαστω .

θα βαλω μεσα 3 σκαλαρια 4 μελανοταινιες 2 χηρες και 1 πλεκο

αν βαλω το φιλτρο απο το 60αρι που εχει τη βιολογια θα γινει τιποτα??( παρεα με τα ψαρια ενοειτε)

ιδη εχω βαλει τα φυτα

το ενυδρειο ειναι γυρω στα 270 λιτρα καθαρο (120μηκος 45 πλατος 65 υψος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...