Jump to content

ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΝΕΟΣ!


the_dude

Recommended Posts

Γεια σε ολους!

Πριν απο 10 μερες μου εφεραν δωρο το ενυδρειο απο Καρεφουρ (ελληνιστη...)

80 λιτρα - 60Χ30Χ45 - εσωτρερικο φιλτρο

Εχω ερωτηματα που ταιριαζουν σε πολλες κατηγοριες του φορουμ, αλλα δεν μπορω να τα σπασω, οποτε..

1. Εστρωσα το ενυδεριο με υγρα βακτηρια Τερα (και αντιχλωριο) και μετα απο 2 μερες εβαλα 3 ψαρακια που με ειπαν στο πετ σοπ οτι ταιριαζουν. 1 molly 1 xiphophoros 1 Ballon-Platy, ολα θηλυκα.

Παρατηρω οτι το Molly συνεχεια παρενοχλει το Ballon-Platy, δεν το δαγκωνει αλλα ποτε ποτε το κυνηγαει. Μηπως ειναι λαθος συνδιασμος?

2. Στο πετ σοπ μπυ ειπανε να βαλω αλλα μετα απο 2 βδομαδες-διαβασα ομως οτι θελει κανα 2 μηνες , τι ισχυει? ΕΠισης, μου ειπε να βαλω 2-3 αρσενικα απο το καθε ειδος - σωστο η οχι? Θεωρω οτι με αυτα τα λιτρα και το φιλτρο δεν ειμαι για παραπανω απο 10-12 μικρα ψαρακια.

ΑΠο οτι ξερω τα ψαρια ειναι ζωοτοκα, μπορω να βαλω ενα ψαρακι για την αλγη? ή σαλλιγκαρι ή γαριδες - τι ειναι καλύτερο?

3. Φιλτρο - αλλαγη νερου. Επειδη απο οτι καταλαβα το φιλτρο ειναι πολυ απλο θελω είτα να το βελτιωσω αν γινεται ΄η αν χρειαζεται να παρω και εξωτερικο? Θα ήταν καλυτερα να εχω 2 φιλτρα?

Αλλαγες νερου μου ειπαν μετα απο 1 μηνα, να κανω καθε 7 μερες το 30% σωστο?

Γενικα η αληθεια ειναι οτι εστησα "βιαστικα" το ενυδρειο σε σχεση με αυτα που διαβασα εκ των υστερων, αλλα θελω νατο βελτιωσω.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια και συγνωμη για τις μαζεμενες ερωτησεις!

post-45445-1317047333_thumb.jpgpost-45445-1317047333_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν σου πω το οτιδηποτε.μετρησε με υγρα αξιοπιστα τεστ,

αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα και μετα θα ξερουμε τι ακριβως συμβαινει με το ενυδρειο σου και αν εχει στρωσει.

αλλαγες νερου 40% εβδομαδιαιως.αρα μαλλον λαθος πληροφοριες σου δωσανε.

περιμενουμε τις μετρησεις σου που ειναι αυτη τη στιγμη το πιο βασικο για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι <Αστρωτο>.

Την πρωτη αλλαγη νερου κατα την γνωμη μου πρεπει να την κανεις μετα απο 30-40 μερες οταν θα εχει γινει ο κυκλος του Αζωτου.Μετα καθε βδομαδα.

Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ.

Απο την στιγμη που θα υπαρξει ΜΕΣΑ στο νερο οργανικη υλη αρχιζει ο κυκλος του Αζωτου.

Τα πρωτα βακτηρια που αναπτυσσονται και λειτουργουν ειναι τα Nitrosomonas οπου με την βοηθεια οξυγονου καταναλωνουν ΑΜΜΩΝΙΑ και την μετατρεπουν σε Νιτρωδη ιοντα(ΝΟ2).

Αλλα βακτηρια τα Nitrobacter καταναλωνουν Νιτρωδη(ΝΟ2) και αποβαλλουν Νιτρικο Αλας (ΝΟ3) το οποιο ειναι λιγοτερο τοξικο για τα ψαρια.

Μια αρχικη καλλιεργεια βακτηριδιων για να ερθει σε ισορροπια χρειαζεται περιπου ΔΥΟ μηνες κατω απο σταθερες συνθηκες θερμοκρασιας και PH.

Ετσι θα μπορεσουμε να εχουμε ενα υγιες ενυδρειο στο οποιο τα φυτα μας θα αναπτυσσονται κανονικα και τα ψαρια μας θα πεθαινουν μονο απο βαθια γεραματα.

Καλη συνεχεια

πετρος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...