Jump to content

Αναπαραγωγη και ξύλο?


n4speed

Recommended Posts

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια,

έχω σε ενα 240αρι ενυδρειο κατι corydoras , 2 ancistrus και 4 σκαλαρια. Τα σκαλαρια τα πηρα όλα μαζι. Εκ των οποιων τα 2 ηταν λίγο πιο μεγαλώσμα και πηραν και μποι λίγο πιο γρήγορα από τα άλλα 2.

Το ενυδρείο είναι αρκετά φυτεμένο και κλείνει 6 μήνες ζωής. Τα σκαλαρια τα πηγαιναν σχετικα καλα μεταξυ τους, με μικρο αψιμαχίες.

Τις τελευταιες 2 μέρες είδα τα 2 λίγο μικροτερα σκαλαρια εμφανως ταλαιπωρημενα και με σημαδια παλης.

Από οτι φαίνεται τα 2 μεγαλυτερα έχουν γίνει ζευγαρι , γιατι πανε συνεχεια μαζι και κανουν καποιες σαν ερωτικές κινησεις . Το αρσενικό λοιπόν (υποθέτω) κυνηγάει τα άλλα (μαλλον επίσης αρσενικά) και τα χτυπάει παρα πολύ. Μιλάμε τα έβλεπα και στεναχωριόμουν. Το είχε στριμώξει το άλλο στο τζαμι και το χτυπαγε με φόρα. Το άλλο δεν μπορούσε να ξεφύγει και μετά πήγε και κρύφτηκε πίσω από κάτι φυτά. Κάθε λίγο όμως το έβρισκε το άλλο και το ξανακυνήγαγε.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει κάποιος εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδή είναι κοπαδοψαρα, βάλε 2 με 3 σκαλάρια ακόμα και θα ηρεμίσουν :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδή είναι κοπαδοψαρα, βάλε 2 με 3 σκαλάρια ακόμα και θα ηρεμίσουν :buttrock:

Αν οντως ειναι ζευγαρι δεν θα αλλαξει τιποτα με το να προσθεσει ψαρια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια φωτο απο το ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια φωτο απο το ενυδρειο ?

img1624be.jpg

img1626b.jpg

Στην κατω φωτογραφια τα 2 χαμηλοτερα ειναι το υποτιθεμενο ζευγαρι.

Έγινε επεξεργασία - n4speed
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ατνιμετωπισει κανεις παρόμοιο θεμα? Να βγαλω τα αλλα 2 που τρωνε ξυλο? Και που να τα βαλω? Για ποσο καιρο? Να βάλω μήπως κάνα 2 σκαλαράκια ακόμα? Θυληκά ή αρσενικά?

Ή να τα αφησω στη μοίρα τους??

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις και αλλα, θεωρω οτι θα μεγαλωσεις το προβλημα. Δοκιμασε να χαμηλωσει λιγο το φωττισμο σου, γιατι παρολο που εχεις καποια σκια απο τα φυτα, δεν φαινεται να αρκει (τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τη φωτο). Τελος παρατηρησε τα και πες μας αν προστατευουν καποια συγκεκριμενη περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...