Jump to content

Υφάλμυρο για Red Claw Crab


panstelios22

Recommended Posts

Ετοιμάζω ένα ενυδρείο για Red Claw Crab. Θα τα προσαρμώσω σε υφάλμυρο νερό γύρω στο 1.010. Διάβασα τα ποστ στο υφάλμυρο και μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες.

1) Όταν κάνουμε αλλαγή νερού συμπληρώνουμε με προετοιμασμένο νερό με το ανάλογο αλάτι. Όταν προσθέτουμε νερό λόγω εξάτμισης δεν βάζουμε αλάτι αφού η αλατότητα μένει η ίδια. Αντιχλώριο χρησιμοποιούμε; Και στις 2 περιπτώσεις;

2) Το pH έχει διακύμανση με την προσθήκη αλατιού; Από ότι είδα στα υφάλμυρα ενυδρεία βάζουμε στον βυθό αραγωνίτη ή ασβεστοληθικές πέτρες για ψηλές σκληρότητες και pH. Εγώ που έχω ήδη στην βρύση σκληρό νερό πρέπει να προσθέσω και αυτά τα υλικά στο ενυδρείο ή απλό χαλικάκι, πέτρες μη ασβεστοληθικές και ρίζες είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω ένα ενυδρείο για Red Claw Crab. Θα τα προσαρμώσω σε υφάλμυρο νερό γύρω στο 1.010. Διάβασα τα ποστ στο υφάλμυρο και μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες.

1) Όταν κάνουμε αλλαγή νερού συμπληρώνουμε με προετοιμασμένο νερό με το ανάλογο αλάτι. Όταν προσθέτουμε νερό λόγω εξάτμισης δεν βάζουμε αλάτι αφού η αλατότητα μένει η ίδια. Αντιχλώριο χρησιμοποιούμε; Και στις 2 περιπτώσεις;εαν εχεις νερο οσμωσης,οχι δεν ειναι απαραιτητο το αντιχλωριο.αλλιως ναι.

2) Το pH έχει διακύμανση με την προσθήκη αλατιού; Από ότι είδα στα υφάλμυρα ενυδρεία βάζουμε στον βυθό αραγωνίτη ή ασβεστοληθικές πέτρες για ψηλές σκληρότητες και pH. Εγώ που έχω ήδη στην βρύση σκληρό νερό πρέπει να προσθέσω και αυτά τα υλικά στο ενυδρείο ή απλό χαλικάκι, πέτρες μη ασβεστοληθικές και ρίζες είναι οκ;

μια σκονη μπαφερ θα σε βοηθαει για να κρατας σταθερες τις σκληροτητες.ριζα καλυτερα να μην βαλεις.
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει παλιά μετρήσεις στην βρύση και είχα

pH 9

kH 12

gH 17

Τις ρίζες τις θέλω μέσα για διακόσμιση. Εξάλλου αν κρίνω από το άλλο ενυδρείο που έχω πολύ λίγο προσφέρουν στην μαλακότητα του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και πατριωτη Στελιο.

Το συγκεκριμενο καβουρακι ειχα την τιμη να το φιλοξενω σε ενα απο τα ενυδρεια μου.

Ολοι οσοι περασαν απο το σπιτι... σιγουρα θα θυμουνται το Βαγγελη!! Ετσι το ελεγα το καβουρακι.

Ειχα διαβασει πολυ γιαυτο και μαλιστα την περιοδο εκεινη εβρισκα στην αγορα μονο αρσενικα. Τα θυλικα ηταν ειδος υπο εξαφανιση. (ευκολος διαχωρισμος φιλου).

Τοτε λοιπον εγο το φιλοξενησα για πολλους μηνες στο αφρικανικο ενυδρειο μου. Με τους καλβους και τα Τζουλι.

Το αφρικανικο νερό μπορει να μην ειναι ακριβως υφαλμυρο αλλα ολες οι συνθηκες ηταν πολυ καλες για το Βαγγελη.

Για να μη μακριγορω, σε ενυμερωνω οτι ο βαγγελης μεγαλωνε κι αυτο το ξερω γιατι εβγαζα πολλές απο τις "στολές" του απο το ενυδρειο.

Ομως ειχε αδοξο τέλος...... μια απο τις μερες τις ζεστες. Ειχα παντα ανοιχτο το καπακι. Παντα καθοταν στο spray bar.

Μια ομως νυχτα αποφασησε να βγει μια βολτα στο σαλονι.... τον βρηκα 15 μετρα μακρια απο το ενυδρειο νεκρο.

3 μερες τον εψαχνα.

Ομως... υπεροχο ζωντανο. :D

Link to comment
Share on other sites

....την περιοδο εκεινη εβρισκα στην αγορα μονο αρσενικα. Τα θυλικα ηταν ειδος υπο εξαφανιση. (ευκολος διαχωρισμος φιλου).

Εγώ από ότι διάβασα δύσκολα ξεχωρίζεις το φύλλο. Πως το ξεχωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από ότι διάβασα δύσκολα ξεχωρίζεις το φύλλο. Πως το ξεχωρίζεις;

Οπως και τα ψαρια.. ετσι και τα καβουρια εχουν απο την κατω μερια διαφορες.

Αν τα βαλεις κοντα και τα δεις μεταξυ τους και τα δυο, θα καταλαβεις.

Περισσοτερες λεπτομεριες δε μπορω να σου πω. Θα ψαξω να βρω εικόνες και θα σου δειξω. :D

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω Στελιο οι εικόνες που παραθετω να σε βοηθησουν.

Και να προλαβω ορισμενους.... το σκαριφιμα δείχνει τι ισχύει σε ΟΛΑ τα καβουρια.

male_female_ODFW.gif

x5905e08.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Διαφωτιστικότατες. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...