Jump to content

επιθετικό ψάρι και συμμόρφωση


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά

το ένα από τα δύο Μonodaktylus μου κυνηγάει συνεχώς το άλλο. Δε το αφήνει να βγεί από τη κρυψώνα του, ούτε καν να φάει. Δαγκωματιές δεν έχει, άλλα είναι φανερή η καταπίεση. Καμμιά ιδέα; Αν στρεσάρω λίγο το επιθετικό, λέτε να συμμορφωθεί; Έχω άλλες 6 κιχλίδες και όλα είναι οκ με αυτές.

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλά, σοβαρά το πιστεύεις αυτό?

Τα ψάρια δεν είναι κακομαθημένα παιδιά Δημοτικού για να εφαρμόζουμε πάνω τους τακτικές τιμωρίας...

Οταν διαπιστώνουμε τέτοια προβλήματα, ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει - και συνήθως είναι κάποιο λάθος που έχουμε κάνει εμείς - ώστε να το διορθώσουμε και όχι να αναζητάμε πειθαρχικές λύσεις... (πχ, μικρός κυριαρχικός χώρος για τα ψάρια, όχι κατάλληλες συνθήκες διαμονής και διαβίωσης, λάθος αναλογίες φύλου/γένους κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε διαφωνώ, αλλά έχω ξεμείνει από ιδεές.

Από τι διαβάζω στα συγκεκριμένα δεν υπάρχει διμορφισμός μεταξύ αρσενικού και θυληκού (οπότε δεν έχω ιδέα τι είναι). 'Οταν τα πήρα είχαν το ίδιο μικρό μέγεθος (οπότε φαντάζομαι και την ίδια ηλικία). Η επιθετικότητα ξεκίνησε ξαφνικά πριν 2 βδομάδες. Το ενυδρείο (180λ) είναι ακόμα ικανοποιητικό για 8 πολύ μικρά ψάρια, έχει όλες τις ανέσεις (πολλά φυτά και κρυψώνες) και σχεδόν ιδανικές τιμές νερού. Στο μεταξύ, το ψαράκι αρχίζει και αδυνατίζει καθώς είναι πολύ δύσκολο να το ταίσω, χώρια τις μαρκοπρόθεσμες συνέπειες που θα έχει σε αυτό η τρομοκρατία του άλλου.

Οπότε, για να το εξηγήσω καλύτερα:

το να το κρατάω, πχ κολλημένο με διχτάκι στο τζάμι όσην ώρα τρώει το άλλο δεν είναι ούτε "τιμωρία" ούτε η πρώτη μου σκέψη (φυσικά), είναι λύση απελπισίας. Που πιστέυω ότι ίσως φέρει αποτέλεσμα, απουσία άλλης πρότασης.

φιλικά

Έγινε επεξεργασία - DrAvalanche
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόταση.

Οταν 2 ψάρια είναι προβληματικά μεταξύ τους και δεν έχεις άλλη λύση πριν το "κακό", τα χωρίζεις. Και αυτό γίνεται με πολλούς τρόπους...

Link to comment
Share on other sites

το να το κρατάω, πχ κολλημένο με διχτάκι στο τζάμι όσην ώρα τρώει το άλλο δεν είναι ούτε "τιμωρία" ούτε η πρώτη μου σκέψη (φυσικά)

??????!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν γινονται αυτα που λες!Αν κρατησεις με το διχτακι κολλημενο στο τζαμι το ψαρακι, το πιθανοτερο ειναι να το στρεσσαρεις τοσο πολυ, ωστε καποια στιγμη ειναι πολυ πιθανο να το χασεις!!!Σε συμβουλευω και εγω να τα χωρισεις τα δυο ψαρακια οσο πιο συντομα μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν γινονται αυτα που λες!Αν κρατησεις με το διχτακι κολλημενο στο τζαμι το ψαρακι, το πιθανοτερο ειναι να το στρεσσαρεις τοσο πολυ, ωστε καποια στιγμη ειναι πολυ πιθανο να το χασεις!!!Σε συμβουλευω και εγω να τα χωρισεις τα δυο ψαρακια οσο πιο συντομα μπορεις.

<_<

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά

το ένα από τα δύο Μonodaktylus μου κυνηγάει συνεχώς το άλλο. Δε το αφήνει να βγεί από τη κρυψώνα του, ούτε καν να φάει. Δαγκωματιές δεν έχει, άλλα είναι φανερή η καταπίεση. Καμμιά ιδέα; Αν στρεσάρω λίγο το επιθετικό, λέτε να συμμορφωθεί; Έχω άλλες 6 κιχλίδες και όλα είναι οκ με αυτές.

φιλικά

Φιλε DR καλησπερα ,

νομιζω οτι σου χα πει και στο παρελθον οτι δε πρεπει να εχεις κιχλιδες με μονοδαχτυλους , που τα δευτερα προοριζοντε για υφαλμυρο νερο .

φιλικα

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...