Jump to content

βοήθεια


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα ΠΟΙΟΤΙΚΟ ενυδρείο (κάποιας εταιρείας με εγγύηση) μικρών διαστάσεων 60cm*35cm. Είχα ένα παρόμοιο ενυδρείο αλλά μετά από 7 μήνες έκανε ρωγμή ο πάτος του γυαλιού χωρίς κάποιο λόγο και δεν ξέρω γιατί. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε μήπως βρούμε την αιτία:

1. Είχες βάλει φελιζόλ, λάστιχο ή κάποιο άλλο υλικό κάτω από το ενυδρείο? Ή το είχες αφήσει με την πλαστική βάση μόνο (αν είχε)?

2. Τι είχες στο βυθό του? (άμμο, χαλίκι, πέτρες και τι διάσταση/βάρος/ποσότητα).

3. Το μετακόμισες ποτέ μετά που το πήρες?

4. Το κοπάνησε ποτέ κανείς με πόρτα, παράθυρο ή άλλο αντικείμενο, έστω και από το πλάι?

5. Τι μάρκα ήταν το ενυδρείο που είχες και από που το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε μήπως βρούμε την αιτία:

1. Είχες βάλει φελιζόλ, λάστιχο ή κάποιο άλλο υλικό κάτω από το ενυδρείο? Ή το είχες αφήσει με την πλαστική βάση μόνο (αν είχε)?

2. Τι είχες στο βυθό του? (άμμο, χαλίκι, πέτρες και τι διάσταση/βάρος/ποσότητα).

3. Το μετακόμισες ποτέ μετά που το πήρες?

4. Το κοπάνησε ποτέ κανείς με πόρτα, παράθυρο ή άλλο αντικείμενο, έστω και από το πλάι?

5. Τι μάρκα ήταν το ενυδρείο που είχες και από που το πήρες?

1.το είχα με την πλαστική του βάση

2.στο βυθό είχα χαλίκι (βοτσαλακι)

3-4 δε το κοπάνισα ούτε το μετακίνησα (λογικά όχι)

5 δε πρέπει να ήταν καλό το ενυδρείο (το είχα πάρει από το carrefour) για αυτό θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό ενυδρείο διαστάσεων 60*35cm για μα μην έχω τέτοια προβλήματα ξανά

(Ήταν και το πρώτο μου ενυδρείο )

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να πω ότι αυτός ντε και καλά ήταν ο λόγος, αν είχες βάλει φελιζόλ που να εφάπτεται όλου του τζαμιού της βάσης, ίσως να το είχες γλυτώσει. Μπορεί να είναι φτηνό και "στοιχειώδες" ενυδρείο, αλλά δεν έχει ακουστεί γενικά να σπάνε. Βέβαια, μπορεί να έπεσες και στην περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η επιφάνεια που πάταγε το ενυδρείο δεν ήταν ομοιόμορφη ή ενιαία?

Μήπως υπήρχαν κυρτώσεις, βαθουλώματα?

Δεν έχουν ακουστεί όπως σου είπαν και άλλοι να έχουν τέτοια προβλήματα.

Ίσως να έπεσες στην περίπτωση.

Μπορείς να επισκεφθείς κάποιο ενυδρειακό μαγαζί στην περιοχή σου και να δείς διάφορα ενυδρεία. Σε τέτοιες διαστάσεις έχουν σχεδόν όλα που είναι και ποιοτικά και δοκιμασμένα τα πιο πολλά από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η επιφάνεια που πάταγε το ενυδρείο δεν ήταν ομοιόμορφη ή ενιαία?

Μήπως υπήρχαν κυρτώσεις, βαθουλώματα?

Δεν έχουν ακουστεί όπως σου είπαν και άλλοι να έχουν τέτοια προβλήματα.

Ίσως να έπεσες στην περίπτωση.

Μπορείς να επισκεφθείς κάποιο ενυδρειακό μαγαζί στην περιοχή σου και να δείς διάφορα ενυδρεία. Σε τέτοιες διαστάσεις έχουν σχεδόν όλα που είναι και ποιοτικά και δοκιμασμένα τα πιο πολλά από αυτά.

Ήταν ομοιόμορφη και ενιαία η επιφάνεια. Το βοτσαλακι που έχω θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω στο νέο μου ενυδρείο θέλει πλύσιμο η είναι έτοιμο.(Καμιά μάρκα ενυδρείου θα μπορούσατε να μου προτείνετε) .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...