Jump to content

πρόβλημα με Ph!!!


Recommended Posts

Αγορασα ενα ph neutral controller απο την kent marine για να κατεβασω το ph στο 7.0 . Οταν το ριχνω στο νερο για να το ετοιμασω θολωνει και δημιουργει κατι σαν συνεφο μεσα στο νερο και δεν διαλυεται...

Αν γνωριζει κατι καποιος ας βοηθησει!!!

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως θολώνει όταν το νερό είναι πολύ σκληρό.

Πόσο kH έχεις?

Το συγκεκριμένο απο ότι ξέρω θα φέρει το pH στα 7 εφόσον το νερό δεν είναι πολύ σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις το pH με φυσικές μεθόδους. -_-

Και εγώ με τύρφη το κατεβάζω. Δεν θέλω να χρησιμοποιώ χημικά σκευάσματα. :D

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα ph neutral controller απο την kent marine για να κατεβασω το ph στο 7.0 . Οταν το ριχνω στο νερο για να το ετοιμασω θολωνει και δημιουργει κατι σαν συνεφο μεσα στο νερο και δεν διαλυεται...

Αν γνωριζει κατι καποιος ας βοηθησει!!!

Ευχαριστω.

μη ριχνεις χημικα στο ενυδρειο σου.το μονο που θα καταφερεις ειναι να ανεβασεις τα φωσφορικα στα υψη.προσπαθησε να μαλακωσεις το νερο με τυρφη η στην καλυτερη περιπτωση με οσμωση.μπορεις επισης να το μαλακωσεις και με απιονισμενο απο τα μαρκετ και σε συνδιασμο με την τυρφη να ριξεις και το ph

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω....για να ριξω την σκληροτητα (gh)τι πρεπει να κανω??

Αντιστροφη οσμοση?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω....για να ριξω την σκληροτητα (gh)τι πρεπει να κανω??

Αντιστροφη οσμοση?

ναι η μεσω τυρφης... :P
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω....για να ριξω την σκληροτητα (gh)τι πρεπει να κανω??

Αντιστροφη οσμοση?

οσμωση ή water softener pillow.δε θυμαμαι ποιας εταιριας ειναι αλλα ειναι ενα σκευασμα σαν μαξιλαρακι που το βαζεις μεσα στο φιλτρο και ριχνει την gh(αποτελεσματικοτατο) αλλα προτιμοτερο η οσμωση

Link to comment
Share on other sites

οσμωση ή water softener pillow.δε θυμαμαι ποιας εταιριας ειναι αλλα ειναι ενα σκευασμα σαν μαξιλαρακι που το βαζεις μεσα στο φιλτρο και ριχνει την gh(αποτελεσματικοτατο) αλλα προτιμοτερο η οσμωση

το εχεις χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο προιον ?

Link to comment
Share on other sites

το εχεις χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο προιον ?

ναι.το εχω χρησιμοποιησει πριν παρω οσμοση.ακινδυνο για τις παραμετρους του νερου.οσο το αφηνεις μεσα στο φιλτρο τοσο ριχνει και τη σκληροτητα.χρειαζεται απλα να κανεις μετρησεις gh ωστε οταν φτασεις στο σημειο που θελεις να το βγαλεις απ το φιλτρο.μετα δεν το πετας.αν θυμαμαι καλα το βαζεις σε αλατονερο και μπορεις να το ξαναχρησιμοποιησεις.γραφει και οδηγιες η συσκευασια του.

Link to comment
Share on other sites

τυρφη βαλε για να μειωσεις ph και gh εκτος απο αυτο θα σου απελευθερωσει τανινες και χουμικα που ειναι ιδανικα για ψαρια αμαζονιου-ριο νεγκρο.αμαζονιος γαρ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...