Jump to content

ερωτηση


Recommended Posts

τα φωσφορικα μου ειναι 0,25ppm ποσα νιτρικα πρεπει να εχω?

συμφονα με τους υπολογισμους μου πρεπει να ειναι 3,25... ειναι λογικο αυτο? με βαση τον μπουσουλα 1:15

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω διαβασει και μου εχουν πει ειναι 1 προς 20

οποτε ειναι στο 5 αν εχεις ομως φυτεμενο προσωπικη μου γνωμη να ανεβασεις λιγο τον φωσφορο με καποιο λιπασμα

Link to comment
Share on other sites

αποτι εχω ακουσει δεν ειναι καλο να εχεις υψηλα φωσφορικα....

Link to comment
Share on other sites

Η αναλογία φωσφορικών νιτρικών συνηθίζεται να κυμαίνεται από 1/12 μέχρι 1/15.

Αποδεκτές τιμές για τα φωσφορίκα είναι 0.15-1 ppm ενώ τα νιτρικά πρέπει να βρίσκονται κάτω από 20 ppm.

Βέβαια οι παραπάνω τιμές μπορούν να μεταβληθούν στα χέρια έμπειρων χομπιστών, με φουλ φυτεμένα ενυδρεία και απαιτητικά φυτά.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου προβλημα ειναι οτι τα φωφορικα μου ειναι 0,25 και τα νιτρικα μου 10... λογικα δε θα εχω προβλημα αλγης?... να επησιμανω οτι χρησιμοποιησα kno3 για αυξηση νιτρικων διοτι τα νιτρικα μου ηταν μηδεν... και ειπα να τα επαναφερω στην πρωταρχικη τους τιμη πριν εξαφανιστουν...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα τις άλγης σίγουρα δεν αφορά μόνο την αναλογία νιτρικών φωσφωρικών. Είναι θέμα ισορροπίας περισσότερων παραγόντων. Εξίσου σημαντικά ( αν όχι περισσότερο ) είναι ο σωστός φωτισμός και η ύπαρξη σε ικανοποιητική ποσότητα στο να CO2. :D

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα σε αυτο... απλα επιδη διαπιστωσα οτι εχω ελλειψη σε po4 ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να κανω κατι για αυτο... εχω ακουσει οτι πρεπει να ειναι 1-1,5... γιαυτο το αναφερω.... απλα επιδη προσθεσα kno3 δε θα ηθελα να χαλασω την αναλογια αυτη... βεβαια τοσο καιρο που ειχα νιτρικα 10δεν ειχα καποιο προβλημα... αλλα απο τη στιγμη που διαπιστωσα ενα προβλημα θα ηθελα και να το λυσω... και επεται και συνεχεια με τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

οχι πανω ααπο 1 τα φοσφωρικα μεταξυ 0.8-1 ειναι καλα παραπανω μετα απο οσα ειδα σε εμενα θα επιφερει αλγες η μαλλον γιατι οντως παιζουν πολλα ρολα θα βοηθησει παρα πολυ να εχεισ εξαρση σε αλγη

Link to comment
Share on other sites

τα φωσφορικα μπορουν να μεταβληθουν με την αλλαγη του νερου ειτε με καποιον αλλο τροπο εκτος απο προσθηκη λιπασματος??

Link to comment
Share on other sites

τα φωσφορικα μπορουν να μεταβληθουν με την αλλαγη του νερου ειτε με καποιον αλλο τροπο εκτος απο προσθηκη λιπασματος??

Φυσικά

Με την προσθήκη τροφής

Οι περισσότερες τροφές έχουν φωσφορικά

Ρίξε μια ματιά στο κουτάκι

:P

ΥΓ.

Να ξέρεις όμως οτι με τις αλλαγές νερού αλλάζουν και οι υπόλοιπες παράμετροι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...