Jump to content

Μια δυο ερωτησεις ακομα..


Recommended Posts

Εχω ανοιξει ηδη ενα topic εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=67877

με το ενυδρειο που σκεφτομαι να στησω. Ηθελα να κανω μια δυο ερωτησεις ακομα, που δεν εχουν να κανουν μονο με τα ζωοτοκα..

Μολις σημερα διαβασα για τα Celestial pearl danios και μου κινησαν το ενδιαφερον. Οποτε εχω μπει σε διλληματα (αυτα ή τα Guppy)... Επισης ισως με ενδιεφερε αργοτερα να προστεθει και καμια γαριδουλα ή σαλιγγαρι.

Με αυτες τις βλεψεις, και τις εξης ανησυχιες:

1) Σκεφτομαι το ενυδρειο να ειναι χωρις αμμο/χαλικι, κατευθειαν γυαλι, ποιοι απο τους ανωθεν οργανισμους (Guppy,CPD,γαριδες,σαλιγγαρια) θα ειχαν προβλημα? (Θα υπαρχουν φυσικα πετρες και φυτα)

2) Ακουω οτι η Θεσσαλονικη εχει ηδη αυξημενο pH και σκληροτητα και εκτος αυτου σκοπευω να βαλω φεγγαροπετρες (ασβεστολιθικες). Θα εχω προβλημα με καποιο απο τα παραπανω ζωντανα οσον αφορα το pH και τη σκληροτητα?

3) Ισχυει οτι μπορουν να μπουν στα 50λιτρα, 10 CPD?

Thank you!

:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :P

Εάν δεν βάλεις άμμο/χαλίκι στον πάτο, τα φυτά που θα τα φυτέψεις?

Για το δεύτερο δεν πιστεύω πως θα έχουν πρόβλημα τα ζωντανά.

Σε ότι αφορά τον αριθμό των CPD, ποιές είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου σου?

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω java moss, anubias και κερατοφυλλο και ολα θα δεθουν στις πετρες. Το ενυδρειο θα ειναι 60x29x32. Ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Τα CPD μπορείς να τα κρατήσεις σε συνθήκες βρύσης, αλλά αν βάλεις ασβεστολιθικές πέτρες θα το ανεβάσεις κι άλλο το pH.

Στα 60 λίτρα μπορείς να φιλοξενήσεις άνετα 10-15 ψαράκια, με το ανάλογο φίλτρο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Τα Guppy θα ειναι οκ? Οι γαριδες? Χωρις χαλικι οι γαριδες/σαλιγγαρια θα βολευτουν?

Έγινε επεξεργασία - gadragon
Link to comment
Share on other sites

Δε θα πρότεινα CPD με ασβεστολιθικές.Έχετε ήδη σκληρά νερά στη Θεσσαλονίκη και πέραν του οριακού...

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1072

Link to comment
Share on other sites

OK τα CPD απορριφθηκαν. Με τα Guppy θα εχω προβλημα με pH, σκληροτητα, γυμνο πατο? Η ιδια ερωτηση για γαριδες σαλιγγαρια!

Link to comment
Share on other sites

OK τα CPD απορριφθηκαν. Με τα Guppy θα εχω προβλημα με pH, σκληροτητα, γυμνο πατο? Η ιδια ερωτηση για γαριδες σαλιγγαρια!

Με τα γκαπι δεν θα εχεις προβλημα,αλλα δεν καταλαβαινω την εμμονη σου να εχει το ενυδρειο

γυμνο βυθο.Οι γαριδες και τα σαλιγγαρια θελουν να ειναι στρωμενος ο βυθος.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι θελεις γυμνο ενυδρειο.ο στρωμενος με χαλικι βυθος εκτος απο αισθητικη αποψη παιζει και τεραστιο ρολο στην βιολογια του ενυδρειου.ενα ενυδρειο ειναι ενας μικρος βιοτοπος για τα ψαρια και ολα χαλικι-πετρες-φυτα παιζουν τον δικο τους ρολο στο σωστο και ισοροπημενο σωστα στρωμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Λοιπον νομιζω οτι με πεισατε θα μπει χαλικι.. Απλα νομιζω οτι καπου ειχε παρει το ματι μου οτι στα Guppy αρεσει ο γυμνος βυθος και επιπλεον πιστευω οτι θα καθαριζα πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις βυθό θα έχεις συνεχώς ένα βρώμικο ενυδρείο.Για πιο λόγο να καθαρίσεις;

Πολλοί χομπίστες δε χρησιμοποιούν σκούπα βυθού (κι εγώ μαζί τους) και τα ενυδρεία τους είναι πεντακάθαρα.

Σωστή κυκλοφορία,σωστή μηχανική και βιολογική φίλτρανση,σωστή κοκκομετρία στο χαλίκι και θα πηγαίνει μόνο του.Το πολύ καθάρισμα δημιουργεί ανισορροπία στο σύστημα και στρεσάρει τα ψάρια.Άποψη μου πάντα. :P

Link to comment
Share on other sites

Αν σε απασχολεί το θέμα συντήρησης μπορείς να βάλεις χαλίκι με ~0.5-1.0εκ βάθος.

Έτσι και δεν θα εγκλωβίζοντες βρωμιές και θα είναι εύκολος ο καθαριμός του.

Αν βάλεις άμμο μπορείς να βάλεις όσο θες αρκεί να είναι μικρή κοκκομετρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...