Jump to content

πρόβλημα με ενυδρείο


Recommended Posts

λοιπον εχω ενα ενυδρειο των 15 λιτρων κ μεσα σ μια μερα που το εχω μου εχουν δημιουργηθει πολλες αποριες...

Α. τι εννοειτε χρειαζεται στρωσιμο το φιλτρο;

Β. εχω 2 ασπρα γατοψαρα με κοκκινα ματια ποια ειναι η ονομασια τους?

Γ.το νερο θολωσε ελαφρως σε λιγοτερο απο ενα 24ωρο υπαρχει προβλημα?

Δ.μου δωσανε ενα καφε υγρο black water extract το χρειαζομουν?

Ε.Θερμοστατη μπορω να βάλω ?

θα ηθελα ν με βοηθησετε..

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

1. Το ενυδρείο για να στεγάσει ψάρια πρέπει να έχει βιολογία. Χωρίς αυτήν θα ανεβεί η τοξικότητα του νερού κάνοντας κακό στα ψάρια. Η περισσότερη ποσότητα βιολογίας σε ένα σύστημα ενυδρείου βρίσκεται στο φίλτρο. Οπότε λέγοντας στρωμένα φίλτρο εννοούμε ότι το φίλτρο έχει δουλέψει για κάποιο χρονικό διάστημα και έχουν αποικοδομηθεί βακτήρια μέσα σε αυτό.

2. Αν είναι όλο λευκό τότε έχεις τα Αeneus

3. Το νερό θόλωσε πολύ πιθανόν επειδί έχει αμμωνία μέσα το οποίο θα βλάψει τα ψάρια. Αμμωνία γίνεται αιθητή όταν δεν έχουμε βιολογία στο ενυδρείο. Στην περίπτωση σου το ενυδρείο-φίλτρο δεν είναι στρωμένο.

4. Όχι δεν χρειάζεσαι blackwater. Αν έβαλες όμως μπορεί να φταίει αυτό που βλέπεις το "θολο".

5. Θερμοστάτη καλό είναι να βάλεις γιατί τα ψάρια αυτά θέλουν ελάχιστη θερμοκρασία 23 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις στο λινκ που σου εδωσα για το στρωσιμο του ενυδρειου,καθως και τον κυκλο του αζωτου θα αρχισεις να καταλαβαινεις.

τα ψαρακια σου χωρις βιολογια,σαφως και κινδυνευουν να πεθανουν.

πρεπει να τα δωσεις πισω στο πετσοπ και να αρχισ πολυ λιγα ακομη και αν παραμεεις το στρωσιμο του ενυδρειου.επισης θεωρω πως τα λιτρα ειναιινεις στο μελλον μονο σε αυτα τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια πιο πανω..επεστρεψε τα ψαρια ασε το φίλτρο να στρωσει (εχει σκετο σφουγγαρι μεσα?) και μετα σε 2-3 βδομαδες θα μπορεις να βαλεις ενα μονομαχο η γαριδες-σαλιγκαρια :P

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια βδομαδα κ παλι εδώ μόνο π τώρα έχω να συμπληρώσω κάποια πράγματα...

όπως οτι πήρα καινουριο ενυδρείο 40 λιτρα..κ έχω μέσα στο ενυδρείο μου πλέον και 3 πανέμορφα γκάπι...(2 κοριτσάκια :P κ 1 αγοράκι)

κ εδω ερχόμαστε στο πρώτο ερώτημα...τα κοριτσάκια ειναι έγκυα...κ έχω ένα θεματάκι...τι πρέπει να κάνω? βασικά έχω διαβάσει διάφορα αλλα θα ήθελα και τισ δικες σασ απαντήσεισ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις φυτά μέσα θα τα άφηνα όπως είναι. Να γεννήσει και όσα τα καταφέρουν...

Αυτό που έκανα κάποτε ήταν να πιάνω με δίχτυ τα μικρά μόλις γεννηθούν και να τα βάζω σε γεννήστρα εντός ενυδρείου για να μη τα φάνε. Μένανε εκεί περίπου 3 εβδομάδες και άφηνα ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ έχω κάτι ψεύτικα φυτάκια θα κάνουν δουλεία ?

βασικά προς το παρόν έχω βάλει τη μια απο τις 2 σε κάτι σαν γεννήστρα πειράζει?

πώς θα καταλάβω ότι ήρθε η ώρα τσ?

και κάτι τελευταίο το γατόψαρό μου κολυμπάει στη μέση του ενυδρείου γτ?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά τα θελουμε για να μπορούν να κρυφτούν τα μωρά. Οπότε και τα ψεύτικα φυτά κάνουν μια χαρά δουλειά. Να προτιμήσεις να είναι φυτά με πολλά κερατάκια, σαν δεντρολίβανο ένα πράγμα.

Θα καταλάβεις ότι είναι έτοιμη να γεννήσει αν φουσκώσει πολύ η κοιλιά, όταν σκουρίνει πολύ το μαύρο σημάδι πίσω απο την κοιλιά και όταν την δεις να κρύβεται και να μη τρώει.

Στην γεννήστρα δεν θα την έβαζα γιατί λόγου καινούργειου περιβάλλον θα στρεσαριστεί, καλύτερα στο ενυδρείο να νιώσει πιο ασφαλές με κρυψώνες κτλ.

Όταν εννοείς ότι το γατόψαρο κολυμπάει στην μέση τι εννοείς, δεν βρίσκεται στον πυθμένα αλλά σε ψηλά σημεία του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

ναι...δεν κολυμπαει πλεον στον πυθμενα αυτη τη στιγμη μαλιστα ειναι τερμα πανω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...