Jump to content

επιλογη ψαριων για 110lt


Recommended Posts

καλησπερα εχω στην κατοχη μου 110λτ κοινωνικο φυτεμενο.... εχω μεσα 3 σκαλαρακια 4zebra snails και 1 κορυντορακι...

επειτα απο πολυ προσεγγιση στο θεμα ψαριων αποφασισα σιγα σιγα να αλλαξω τα ψαρια που εχω στο ενυδρειο... ηθελα πολυ σκαλαρια αλλα τα ψαρια που θα εχω θα θελω να ειναι ανετα να δινουν κινηση στο ενυδρειο και χρωμα σε συνδιασμο με τα φυτα μου... για τα 110 λιτρα τα σκαλαρια δεν θα μπορεσουν να δωσουν αυτο που μπορουν...

αποφασισα να βαλω κατι σε νεον που ειναι μικρα και δυνουν ομορφια και κινηση... μπορειτε να μου προτεινεται κατι σε συνδιασμο με αυτου του ιδους τα ψαρια? η και κανενα πιο σπανιο αν θα υπηρχε....

οι συνθηκες νερου μου ειναι 27βαθμοι(eliwell) και ph 8.

ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Με PH 8 νεον δεν μπορεις να βαλεις,διαβασε το profil τους.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις κοπαδοψαρα ροδοστομους νεον η καρδιναλιους.αλλα με ph 8 θα εχουν προβλημα.αυτο μπορει να το κατεβασεις με τυρφη η οποια ειναι οτι πρεπει για τα νεον-καρδιναλιους-ροδοστομους.αμαζονιος φιλε μου αμαζονιος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν νομίζω πως είναι πολύ σωστή η απόφαση σου η νέα σου σύνθεση να μην περιέχει τα σκαλάρια λόγω όγκου του ενυδρείου σου. ;)

Η δική μου πρόταση και αφού καταφέρεις να σταθεροποιήσησς το ph περίπου στο 7 να βάλεις ενα κοπάδι από corydoras aeneus για το βυθό σου και ένα κοπάδι (7-8 ψάρια) από melanotaenia praecox για τα μεσαία και υψηλά στρώματα του ενυδρείου σου. :P

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα νέον δε θα επιζήσουν;;; Συνδυασμό νέον κοριντορ ροδοστομους και καρδιναλιους γίνεται;;; Η χρήση τυρφης σκουρενει το νερό;;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα νέον δε θα επιζήσουν

Οταν βάζουμε κάποια ψάρια μεσ το ενυδρείο ο σκοπός μας δεν είναι απλά να επιζήσουν άλλά να μπορέσουμε να τους δώσουμε συνθήκες παρόμοιες με το περιβάλλον που ζουν. Σε αντίθετη περίπτωση έχουμε συχνες ασθένειες, άρα φάρμακα, και ένα ενυδρείο που δεν μπορεί να ισορροπίσει.

Συνδυασμό νέον κοριντορ ροδοστομους και καρδιναλιους γίνεται

Τα ψάρια αυτά για να αναδείξουν τα χρώματά τους και τις συμπεριφορές τους πρέπει να ζουν σε κοπάδια με αρκετά μέλη.

Θα σου πρότεινα να μην ανακατεύσεις τα διάφορα κοπαδόψαρα αλλά να βάλεις ένα μεγάλο κοπάδι από ένα είδος που σου αρέσει περισσότερο Ετσι τα ψάρια θα αντδρούν σαν κοπάδι (θα πηγαίνουν όλα μαζί) και δε θα βλέπεις διάφορα ψάρια απλά να πηγαινοέρχονται.

Η χρήση τυρφης σκουρενει το νερό

Η χρήση της τύρφης σκουραίνει το νερό , αλλά συγχρόνως το μαλακώνει και είναι απαραίτητη όταν έχεις υψηλη σκληρότητα και ph, και δεν θές να μπλέξης με αντίστροφη όσμωση η φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε αυτο που ανεφερες απλα εγω εκτος απο κοπαδι που σκεφτομαι για νεον (θεωρω οτι εχουν οραιοτερα χρωματα απο τα υπολοιπα)...σκεφτικα να μην εχει και μονοτονια οσον αφορα το ειδος των ψαριων στο ενυδρειο... να συνδιασω κοριντορακια νεον και κατι αλλο....(?)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε αυτο που ανεφερες απλα εγω εκτος απο κοπαδι που σκεφτομαι για νεον (θεωρω οτι εχουν οραιοτερα χρωματα απο τα υπολοιπα)...σκεφτικα να μην εχει και μονοτονια οσον αφορα το ειδος των ψαριων στο ενυδρειο... να συνδιασω κοριντορακια νεον και κατι αλλο....(?)

και ενα ζευγαρι dwarf gourami :P

Link to comment
Share on other sites

και ενα ζευγαρι dwarf gourami :P

Trichogaster trichopterus ???

Link to comment
Share on other sites

Trichogaster trichopterus ???

γιατι να βαλεις ενα απο τα αγριοτερα ειδη γκουραμι..?
Link to comment
Share on other sites

Trichogaster trichopterus ???

colisa lalia η pearl gourami

Με την προηποθεση οτι θα μπει ζευγαρι και οχι 2 αρσενικα γιατι θα πεφτει ξυλο και οτι θα ριξεις το ph σου.

Link to comment
Share on other sites

θα πεφτει ξυλο λες????

Αν βαλεις 2 αρσενικα? Σιγουρα θα πεφτει! Στο λεω γιατι μου ετυχε. Αυτα πανε η σε ζευγαρι η σε χαρεμακι 1αρσ-2 θυλ

Link to comment
Share on other sites

ποσο αρχαριος μπορει να ειμαι.... αυτο που μπλεδιζει μου αρεσει απιστευτα......

Link to comment
Share on other sites

Το dwarf gourami εχει πολυ ομορφα χρωματα, το μονο κακο ειναι οτι το θυληκο ειναι ασημι,αχρωμο :P

Link to comment
Share on other sites

Το dwarf gourami εχει πολυ ομορφα χρωματα, το μονο κακο ειναι οτι το θυληκο ειναι ασημι,αχρωμο :P

θελω να μπλεδιζει.... ειδα το colisa lalia... και ειναι μπλε η κανω λαθος???

και τα γκουραμι ειναι πολυ ωραιο... μεχρι στιγμης εβλεπα συνεχεια για σκαλαρια και εχω μεινει πισω στα αλλα ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

θελω να μπλεδιζει.... ειδα το colisa lalia... και ειναι μπλε η κανω λαθος???

και τα γκουραμι ειναι πολυ ωραιο... μεχρι στιγμης εβλεπα συνεχεια για σκαλαρια και εχω μεινει πισω στα αλλα ψαρια....

Τα θυληκα δεν μπλεδιζουν.Τα αρσενικα ειναι μπλε με πορτοκαλι.Εκτως απο αυτα θα μπορουσες να βαλεις και τα

colisa chuna

http://www.google.gr/search?hl=en&q=co...sa=N&tab=wi

Link to comment
Share on other sites

μιλας για τα colisa lalia??? απλα το μπλε δινει αλλη αισθηση σε αντιθεση με τα κοκκινα φυτα που εχω.... απο γκουραμι ποια η διαφορα στο ειδος τους ???

Link to comment
Share on other sites

μιλας για τα colisa lalia??? απλα το μπλε δινει αλλη αισθηση σε αντιθεση με τα κοκκινα φυτα που εχω.... απο γκουραμι ποια η διαφορα στο ειδος τους ???

Τα colisia lalia το αρσενικο ειναι μπλε με πορτοκαλι και το θυλικο ασημι.Τα colisia chuna ειναι πιο μικρα απο τα αλλα.Κατα τα αλλα νομιζω οτι δεν εχουν διαφορες οσον αφορα τα λιτρα,το πως μπαινουν και τις παραμετρους νερου.Τα παραπανω ειναι για τα colisia lalia,colisia chuna,pearl gurami

Link to comment
Share on other sites

ενα ζευγαρι colisa lalia, 6 νεον τετρα, και μερικα κοριντορ θα ηταν οκ λετε??

Link to comment
Share on other sites

ενα ζευγαρι colisa lalia, 6 νεον τετρα, και μερικα κοριντορ θα ηταν οκ λετε??

Νομιζω οτι θα εισαι μια χαρα και με 10 νεον

Link to comment
Share on other sites

πωωωωωωωωωω φτιαχτικα σχημα τωρα....!!!! ξεκιναμε το ψαξιμο στα petshop!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις λιγότερα από 10 neon αν και εγώ προτιμώ τα cardinal :P , και πριν απ όλα φτιάξε το ph και τις σκληρότητες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...