Jump to content

S.O.S λευκο συννεφο σκονης??


Recommended Posts

Καλως σας βρισκώ και συγχαρητηρια για το οντως χρησιμο φορουμ.

Εχω ενα ενυδρείο 96 λτ απο τα Carrefour ολα ξεκινισαν καλα οι μετρησεις σωστες το στρωσιμο οκ.

Τα πρωτα μου ψαρια ηταν 6 νεον τετρα που για ενα μηνα ηταν μια χαρα. Στη συνεχεια προσθεσα 1 precostomus και 10 guppies. Ολα ενταξει για αλλο ενα μηνα μεχρι που εμφανιστηκε ενα συννεφο σαν ασπρη σκονη σε ολο το ενυδρειο. Εχασα 2 γκαπις μεσα σε δυο μερες και ενα νεον ειναι αρρωστο.

Αλλαγες νερου εκανα μια φορα τις δυο βδομαδες (20%) τωρα μια φορα την εβδομαδα ετσι ωστε να εξαφανισω την σκονη. ολα τα ψρακια δεν δειχνουν καθολου υγειη και πολυ φοβαμαι οτι θα τα χασω ολα.

Εριξα Accu-Clear αλλα τιποτα. Στο φιλτρο μου εχω μακαρονι, μπλε σφουγγαρι και υαλοβαμβακα. Τα γκαπις ξυνουν με φορα τα βραγχια τους στο χαλικ, το PH στα 7.

Απο την μικρη μου εμπειρια μου φενεται πως ο κυκλοφορητης δεν εχει την δυναμη να τραβηξει αυτα τα αιορουμενα σωματα. Δεν ξερω τι να πω, Επι 5 μερες βλεπω τα ψαρακια να υποφερουν και δεν ξερω τι αλλο να κανω. Παρακαλω για την βοηθεια σας.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Θα χρειαστει να πεις τις μετρησεις που εκανες τελευταια.

Χρησιμοποιείς αντι χλωριο φαντάζομαι.Ελεγξε αν εχει ληξει.

Και καποιες περισσοτερες πληροφοριες θα βοηθουσαν.Τι αλλαγες εκανες τελευταια , αν εβαλες τιποτα μεσα (πετρα κτλ) ή επεσε κατα λαθος κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβαλα πετρες μεσα και οι αλλαγες ηταν μαοι φορα τις δυο βδομαδες (20%)

Χρησιμοποιω stress code, kai stress zyme. εχω την υποψια οτι μπορει να μου επεσε μια δυο φορες λιγο παραπανω τροφη και απο κει προκληθηκε το συννεφο.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μετρησεις ΝΗ4/3, ΝΟ2 και ΝΟ3 να δεις που βρισκεσαι.

Εφοσον σου επεσε πολυ τροφη τοτε μαλλον καποια απο αυτες θα ειναι ανεβασμενη.

Αν μετρησεις ΝΗ4/3 ή ΝΟ2 πανω απο 0 και ΝΟ3 πανω απο 15-20 κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου προσθετοντας Stress Zyme και αντιχλωριο (Stress Coat) φυσικα.

Αν οι τιμες αυτες ειναι ΟΚ πρεπει να ψαξεις αλλου την αιτια.

Τα ψαρακια που "εχασες" ελπιζω να τα εβγαλες απο το ενυδρειο.Αυτο το λεω γιατι καποια στιγμη που ειχα "χασει" ενα ψαρι εμεινε μες το ενυδρειο μου αρκετα μεχρι να το βγαλω και η αμμωνια ειχε παει στα υψη.

Σε αυτην την περιπτωση ειχα παρατηρησει να εμφανιζεται ενα ασπρο νεφος .

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένος να είναι ένα bacterial bloom και να υποχωρίσει με τον καιρό!

Καλή αλλαγή νερού και μειωμένο έως καθόλου τάισμα για λίγες μέρες!

Αν έχεις μέσα στο φίλτρο υαλοβάμβακα σαν πρώτο φίλτρο να τον αντικαταστήσεις και να τον αλλάζεις όποτε μαζεύει αρκετά σκουπίδια!

Δες και τις τιμές ΝΗ3-4, ΝΟ2 και ΝΟ3 για να είσαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

<_< Λαθος μετρησεις

Αγορασα το tetratest 5 in 1 και εχω νεες σωστες μετρησεις αυτη τη φορα γαιτι την προηγουμενη μετρησα με ενα τεστ ( αγνωστη μαρκα) που μου εδωσε φιλος.

εκανα αλλαγη νερου σχεδον το 40% ΚΑΙ ΜΕΤΑ απο μια μερα εχω τις παρακατω ενδειξεις.

Νεες μετρησεις δειχνουν¨

ph : 8

kh: 20d

gh: >16d

NO2: 0

NO3: 10

Ανεβασμενο PH ε?

τι να κανω? μηπως φταιει το φιλτρο ?

Το συννεφο εχει μειωθει μετα τις αλλαγες νερου αλλα οχι ολοκληρωτικα.

βοηθεια παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο πρεπει να κανεις.

Ενδεχομένος να είναι ένα bacterial bloom και να υποχωρίσει με τον καιρό!

Καλή αλλαγή νερού και μειωμένο έως καθόλου τάισμα για λίγες μέρες!

Αν έχεις μέσα στο φίλτρο υαλοβάμβακα σαν πρώτο φίλτρο να τον αντικαταστήσεις και να τον αλλάζεις όποτε μαζεύει αρκετά σκουπίδια!

Δες και τις τιμές ΝΗ3-4, ΝΟ2 και ΝΟ3 για να είσαι σίγουρος!

Μετρα και αμμωνια (ΝΗ4/3) υπαρχει περιπτωση να ειναι ανεβασμενη.

Προτιμησε μετρησεις με υγρα τεστ ειναι πιο αξιοπιστα.

Το ΡΗ οντως ειναι ανεβασμενο, οπως και το ΚΗ/GH, αν μετρα σωστα το τεστ που εχεις.Διαβασε εδω.

Κανε και μια αναζητηση στο google για το bacterial bloom να καταλαβεις περι τινος προκειται, θα σε βοηθησει πολυ να καταλαβεις τι εγινε.

Ελπιζω να βοηθησα και να λυθει το προβλημα σου γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, φοβάμαι ότι δεν πρόκειται περί bacterial bloom, γιατί αναφέρει αιωρούμενα σωματίδια. Από όσο ξέρω, στο bacterial bloom το νερό γίνεται γαλακτερό χωρίς όμως σωματίδια. Τουλάχιστον στις 2 δικιές μου περιπτώσεις και από όσες έχω τύχει να διαβάσω στο δίκτυο. Και ένα άλλο στοιχείο είναι η αναφορά ότι τα γκάππυς ξύνουν τα βράγχια τους... Εάν είναι σωστές οι περιγραφές, πιθανά έχουμε κάτι άλλο. Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω, εκτός και αν ο φίλος μας το διευκρινήσει. Σίγουρα η όποια αλλαγή νερού θα βοηθήσει ότι και νάναι...

Οσο για τις μετρήσεις, εφ όσον είναι σωστές, μου φαίνονται μάλλον λογικές, γιατί μιλάμε για Δωδεκάνησα. Εκεί έχετε σκληρό νερό, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Στη Ρόδο δεν ειναι σκληρο το νερο.

Οσο για το bacterial bloom το διαβασα και ξερω περι τινος προκειται.

Εχω κανει αρκετες αλλαγες νερου απο τοτε που παρατηρισα αυτα τα λευκα σωματιδια.

Αλλα τιποτα . Τα ψαρακια χειροτερευουν σε πιο αργους ρυθμους απ΄οτι στην αρχη που εχασα δυο πολυ γρηγορα .

Οι μετρησεις ειναι σωστες. Το ΚΗ ειανι αρκετα ανεβασμενο επρεπε να ειναι μαξιμουμ στα 10.

Μηπως φταιει ο υαλοβαμακας στο φιλτρο?

ισως να σας κουφανω μ άυτα που λεω αλλα ψαχνω ολα τα ενδεχομενα πια! Κατι που παρελειψα να σας πω ειναι οτι πριν απο ολα αυτα τα γκαπις γεννησαν και επεζησαν γυρω στα 12 μικρα που ακομη και τωρα ειναι ορατα και μεγαλωνουν φυσιολογικα.

Σας ρωταω για τον υαλοβαμβακα γιατι αυτα τα λευκ σωματιδια ισως να συνδεονται μ΄αυτον? λεω μηπως.

Ευαχαριστω για το ενδιφερον <_<

Link to comment
Share on other sites

Ξύσιμο στα γκάππυ σημαίνει μάλλον εξωπαράσιτα. Αρα χρειάζεσαι θεραπεία. Για να μην βάζεις φάρμακα, ανέβασε θερμοκρασία στο 28 και βάλε 0,3% ενυδρειακό αλάτι (τρία γραμμάρια για κάθε λίτρο νερού) και άστο για 10 ημέρες. Θα τα βοηθήσει. Οταν ενδιάμεσα κάνεις αλλαγή νερού, να συμπληρώσεις στο φρέσκο και το ανάλογο αλάτι πάλι. Αν έχεις ευαίσθητα φυτά ή ψάρια μέσα, μπορεί να τα πειράξει όμως, οπότε πας για φάρμακο. Σιγουρέψου μόνο για τα συμπτώματα πριν ξεκινήσεις το οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω filoxene.

Δεν εχω φυτα μεσα και τα ψαρια ειναι γκαπισ και νεον. Αλλα μαλλον θα παω γαι το φαρμακο.

Πως να το ζητησω?

Link to comment
Share on other sites

Τα γκάππυ δεν ταιριάζουν με τα νέον, θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού.

Απαγορευτικό το αλάτι (πειράζει τα νέον), αντίθετα όμως, κάνει καλό στα γκάππυ....

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΟΥ.ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΞΕΚΟΛΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΟΛΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΟ ΧΩΡΟ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τουλκια ισως εχεις δικιο. Αλλα τωρα με τα ψαρια μεσα δεν ειναι λιγο δυσκολο να "ξηλωσω" το υπαρχον φιλτρο και να βαλω καινουριο "αστρωτο"? και εγω αυτο σκεφτομουν αλλα επρεπε να το ειχα κανει απ' την αρχη πριν να βαλω νερο και ψαρια.

Κατι αλλο. Αν βγαλω 10 λιτρα νερο και προσθεσω απιονισμενο θα πεσει το PH και το ΚΗ?

Link to comment
Share on other sites

Μη στηρίζεσαι στις μετρήσεις που έκανες με τα στικ. Κατά 90% βγαίνουν λάθος. Εάν πάρεις υγρά και τις κάνεις προσεκτικά, θα εντυπωσιαστείς με τις διαφορές στα αποτελέσματα.

Το απιονισμένο θα σου ρίξει λίγο ρΗ, ΚΗ & GH, ανάλογα το πόσο θα βάλεις μέσα και ανάλογα τι μετρήσεις έχει. Και το λέω αυτό γιατί κυκλοφορούν και μπιτόνια στην αγορά, που μόνο απιονισμένο δεν είναι. Εάν βάλεις τελικά, θα πρέπει να το κάνεις σταδιακά, αλλά και συνεχώς μετά, κατά τις αλλαγές, γιατί θα σου ξανα-ανέβουν οι τιμές.

Πριν προχωρήσεις σε τέτοια κίνηση θα πρέπει να σιγουρευτείς για τις μετρήσεις. Μην εμπιστεύεσαι τα στικ (κι ειδικά αυτά που πήρες).

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΡΟΔΙΤΗ ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ΚΑΝΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ.ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΒΓΑΛΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΗ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΒΑΛΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΞΥΛΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ.(ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ)ΑΣΤΟ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΛΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

Τουλκια αν τελικα αποφασισω να παρω νεο φιλτρο (γιατι ηδη εχω ξοδεψει πολλα λεφτα για να συνεφερω το ενυδρειο) πιο φιλτρο μου προτεινεις για 100 λιτρα?

και Filoxene πιο φραμακο να παρω μιας και τα ψαρια ειναι ολα αρρωστα, υπαρχει πριπτωση να τα σωσω με φαρμακευτικη αγωγη? και ποια ειναι αυτη?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να σου προτείνω χημική ουσία (το αλάτι δεν είναι φάρμακο) αν δεν είμαι σίγουρος για τη διάγνωση, έστω σε μεγάλο/ικανοποιητικό ποσοστό, χωρίς μεγάλα ρίσκα.

Πήγαινε στην κατηγορία "ασθένειες γλυκού νερού", διάβασε καλά και προσεκτικά τις σημειώσεις επάνω, παρατήρησε καλά και προσεκτικά τα ψάρια σου, άνοιξε νέο θέμα με αναλυτική περιγραφή ενυδρείου, συνθηκών, συμπτωμάτων κλπ, βάλε και καθαρές φωτογραφίες και τότε μόνο μπορεί να σου πει κάποιος με ασφάλεια (και πάλι όχι πάντα).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

EΣΩΤΕΡΙΚO ΦΙΛΤΡO 1000L/H

[AQ-1000] 24.00€ EINAI THS AQUALINE KΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ.ΑΥΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑ.ΒΕΒΑΙΑ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ.ΤΟΛΜΑ ΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ.ΧΑΙΡΕΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...