nklapadakis

Καλή αρχή!!!

11 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλημέρα,

Πάντα ήταν το όνειρο μου να έχω ενα ενυδρείο και επιτέλους ήρθε η ώρα...

Βρίσκομαι στη φάση του στρωσίματος εδώ και 14 μέρες και νομίζω ότι σιγά σιγά πρέπει να βάλω και ψαράκια..

Έχω ενυδρείο 100lt περίπου με ψεύτικα λουλούδια και εδω και δύο εβδομάδες του έχω προσθέσει βακτήρια (special blend) για τα οποία έχω διαβάσει τα καλύτερα, και pro-dechlorinator της kent marine...

Η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 25ο C και το φίλτρο δουλεύει ρολόι...

Το επόμενο βήμα είναι να μετρήσω με τεστ το νερό και να προχωρήσω στο να βάλω ψαράκια;;;;

Και αν ναι ποιά ψάρια μου προτείνετε για αρχή;;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Περιμένω με πολύ ενθουσιασμό.... :P

καλημερα.και καλως ηρθες.

διαβασε πολυ προσεχτικα παρακατω

στρωσιμο νεου ενυδρειου

Καλοσώρισες,

Μία ἀπὸ τὶς ὀμορφότερες ἀρχὲς γιὰ τὸ ἐνυδρεῖο σου εἶναι νὰ ἀσχοληθεῖς μὲ ζωοτόκα ψαράκια καὶ πιὸ συγκεκριμένα τὰ ἐκατομμυριόψαρα ἢ guppies ( poecilia reticulata ). Εἶναι κατὰ τὴ γνώμη μου ἕνα ψαράκι ποὺ θὰ σὲ ἀνταμείψει ποὺ ἄρχισες νὰ ἀσχολῆσε μὲ αὐτὸ τὸ χόμπυ. Καὶ φυσικὰ τὸ πιὸ συναρπαστικὸ εἶναι ὅτι σύντομα θὰ ἔχεις γέννες στὸ ἐνυδρεῖο σου. Θὰ προσέξεις νὰ ἔχεις περισσότερα θηλυκὰ ( 3 πρὸς 1 ) ἀπὸ ἀρσενικά. Μὴν βιαστεῖς να γεμίσεις τὸ ἐνυδρεῖο σου. Τὸ καλύτερο καὶ πιὸ ἐνδιαφέρον εἶναι νὰ βάζεις τὰ ψαράκια σου ἀργὰ καὶ σταδιακὰ μέσα στὸ ἐνυδρεῖο, ὥστε νὰ προσαρμόζεται καὶ ἡ βιολογία. Τὰ ἐνυδρεῖα εἶναι ἕνα χόμπυ ποὺ δὲ πρέπει νὰ βιαζόμαστε. Μικρὲς ἀλλαγὲς σὲ ὅτι κάνεις καὶ μεγάλη παρατηρητικότητα, ὥστε τὰ πάντα νὰ προσαρμόζονται ἁρμονικά.

Μία καλῆ συμβουλὴ ποὺ θὰ σοῦ δώσω ἂν καὶ εἶμαι σίγουρος πὼς στὴ πορεία θὰ τὴν ἀνακαλύψεις καὶ μόνος σου. Μὴ χρησιμοποιεῖς πλαστικὰ φυτά. Εἶναι πολὺ εὔκολο νὰ διατηρήσεις ἀληθινὰ φυτὰ στὸ ἐνυδρεῖο σου. Μπορεῖς νὰ βρεῖς μὲ λίγο διάβασμα πολὺ ἀνθεκτικὰ φυτὰ ( Egeria densa, κερατόφυλλο κὰ ) ποὺ δὲ χρειάζονται ἰδιαίτερες συνθῆκες γιὰ νὰ ἀναπτυχθοῦν καὶ ποὺ ἐκτὸς τὸ ὅτι ὀμορφαίνουν τὸ ἐνυδρεῖο σου, προσφέρουν καὶ στὸ κύκλο τοῦ ἀζώτου. Ὅποτε ἔχεις πιὸ καθαρὸ νερὸ γιὰ τὰ ψαράκια σου καὶ γιατί ὄχι λιγότερες ἀλλαγές.

Ναί, στὴν ἀρχὴ θὰ κάνεις μετρήσεις καὶ μάλιστα νὰ προτιμήσεις ὑγρὰ τέστ καὶ ὄχι μετρήσεις μὲ ταινίες. Κυρίως γιὰ τὴν ἀμμωνία. Διάβασε καλὰ τὸ ἄρθρο ποὺ εἶπε ὁ KLAZ καὶ ὅτι ἀπορία καὶ νὰ ἔχεις θὰ στὴ λύνουμε.

Τὰ βακτήρια ποὺ ἔριξες γιὰ παράδειγμα καλὰ ἔκανες καὶ τὰ ἔβαλες ἀλλὰ ὅμως 14 ἡμέρες ἔμειναν νηστικά, ὅποτε πολλὰ ἀπὸ αὐτὰ δὲ θὰ ὑπάρχουν. Τὰ βακτήρια τρέφονται ἀρχικὰ μὲ τὴν ἀμμωνία ποὺ παράγεται ἀπὸ τὶς ἀκαθαρσίες τῶν ψαριῶν καὶ τὴν ἀποσύνθεση τῶν τροφῶν. Μὲ τὸ ποὺ θὰ βάλεις λίγα ψαράκια, σιγὰ σιγὰ τὰ βακτήρια θὰ ἀρχίσουν νὰ δημιουργοῦνται καὶ πάλι. Καὶ θὰ σοῦ πῶ καὶ ἕνα μυστικό. Αὐτὰ τὰ βακτήρια ὑπάρχουν παντοῦ, ἀκόμα καὶ στὸν ἀέρα ποὺ ἀναπνέουμε. Ὅποτε οἱ ἀποικίες τοὺς δημιουργοῦνται ἀπὸ μόνες τους ξανὰ καὶ ξανὰ καὶ χωρὶς σκευάσματα.

Γιὰ ἀρχὴ λοιπὸν θὰ βρεῖς ἕνα ὄμορφο ἀρσενικὸ γκάπυ μὲ ὑπέροχα χρώματα καὶ θὰ τοῦ βάλεις παρέα 3 θηλυκές. Μετὰ ἀπὸ μία ἑβδομάδα τὸν ἑπόμενο μὲ τὶς γυναῖκες τοῦ κτλ. Θὰ παρατηρεῖς καὶ θὰ κάνεις μετρήσεις μέχρι τὸ ἐνυδρεῖο σου νὰ στρωθεῖ τέλεια. Καὶ ὅσο γιὰ τὰ φυτά;;;; Εἴπαμε ( Egeria densa ) καὶ ἄλλωστε σιγὰ σιγὰ θὰ κλαδεύεις καὶ θὰ γεμίσεις τὸ ἐνυδρεῖο σου μὲ φυτά, θὰ ἀσχολεῖσαι καὶ μὲ ὑδρόβια κηπουρίκη

Έγινε επεξεργασία - Δημοσθένης

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τις πρώτες συμβουλές.. Η αλήθεια είναι πως ήθελα από την αρχή αληθινά φυτά αλλά φοβήθηκα ότι θα είναι πιο δύσκολο για αρχή να στηθεί το όλο περιβάλλον.. Μου προτείνετε δηλαδή να βάλω και μερικά φυτά και μετά ψάρια;;; Να περιμένω μια εβδομάδα ακόμα να ρυθμιστεί και η αμμωνία;;;

Προσωπικά, ἂν ἤμουν στὴ θέση σου, θὰ φρόντιζα νὰ βρῶ φυτὰ καὶ χημικὰ τέστ. Ἀρχικὰ τί βυθὸ ἔχεις; Ἐλπίζω νὰ ἔχεις βάλει χαλαζιακὴ ἄμμο. Τί φωτισμὸς ὑπάρχει; Θὰ βρεῖς ἐνδιαφέροντα πραγματάκια νὰ διαβάσεις στὸ φόρουμ σχετικὰ μὲ τὸν φωτισμὸ καὶ τὰ ὑποστρώματα.

Δὲν χρειάζεται νὰ περιμένεις μία ἑβδομάδα γιὰ νὰ ρυθμιστεῖ ἡ ἀμμωνία. Κάνε πρῶτα μετρήσεις ΝH3/NH4, NO2, NO3. Γιὰ νὰ δεῖς τί ἀκριβῶς συμβαίνει. Ἡ ἀμμωνία σου θὰ πρέπει νὰ εἶναι μηδενικὴ γιὰ νὰ μποῦν τὰ πρῶτα ψάρια. Τὰ φυτὰ δὲν ἔχουν πρόβλημα. Ἀπὸ τὴ στιγμὴ ποὺ θὰ ἀρχίσεις νὰ ταΐζεις καὶ νὰ δημιουργοῦνται περιτώματα ἀπὸ τὰ ψάρια, θὰ ἀρχίσει νὰ ὑπάρχει καὶ ἀμμωνία, ἡ ὁποία θὰ μετατρέπεται σὲ νιτρώδη καὶ τὰ νιτρώδη σὲ νιτρικὰ ποὺ θὰ ἀπορροφοῦν τὰ φυτά.

Καλησπέρα και πάλι.......\

Ήρθα πάλι αυτήν τη φορά πιο ανανεωμένος και εγώ όπως και το forum..... Ελπίζω να το χαρούμε όλοι και εμείς οι νεώτεροι σε αυτό το χόμπι πολύ παραπάνω.....

Ευτυχώς φίλε Δημοσθένη έχω βάλει χαλαζιακή άμμο... Κατά λάθος βέβαια αλλά ευτυχώς....Για φωτισμό έχω 2 λάμπες Econoline της Aquael των 11W... Σήμερα αγόρασα και κερατόφυλλο και ανούμπια (δε ξέρω αν το λέω σωστά). Πήρα και τεστ για το νερό (σε υγρή μορφή) για NO2 kai NH4.. Μου είπε το παιδί στο μαγαζί πως δε χρειάζεται κάτι άλλο για αρχή...

Να κάνω μετρήσεις από αύριο στο νερό με σκοπό από μεθαύριο να βάλω και τα πρώτα ψαράκια;;;

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

Καλησπέρα και πάλι.......\

Ήρθα πάλι αυτήν τη φορά πιο ανανεωμένος και εγώ όπως και το forum..... Ελπίζω να το χαρούμε όλοι και εμείς οι νεώτεροι σε αυτό το χόμπι πολύ παραπάνω.....

Ευτυχώς φίλε Δημοσθένη έχω βάλει χαλαζιακή άμμο... Κατά λάθος βέβαια αλλά ευτυχώς....Για φωτισμό έχω 2 λάμπες Econoline της Aquael των 11W... Σήμερα αγόρασα και κερατόφυλλο και ανούμπια (δε ξέρω αν το λέω σωστά). Πήρα και τεστ για το νερό (σε υγρή μορφή) για NO2 kai NH4.. Μου είπε το παιδί στο μαγαζί πως δε χρειάζεται κάτι άλλο για αρχή...

Να κάνω μετρήσεις από αύριο στο νερό με σκοπό από μεθαύριο να βάλω και τα πρώτα ψαράκια;;;

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

Ακομα ειναι πολυ νωρις για ψαρια.Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Απο τεστ θα χρειαστεις για αρχη και για no3

Τρέχει 16 μέρες και του έχω βάλει και τρεις φορές βακτήρια special blend......

Τρέχει 16 μέρες και του έχω βάλει και τρεις φορές βακτήρια special blend......

Εχεις ακομα...υπολογισε σε 2 βδομαδες περιπου θα εισαι ετοιμος για ψαρια.Αυτο θα στο δειξουν οι μετρησεις αλλα περιπου τοσο περνει η μεθοδος με τα βακτηρια.

Οσο για την αμμο και χαλικακι να ειχες βαλει παλι θα μπορουσες να φυτεψεις.Ελπιζω την ανουμπια να την εχεις δεσει σε πετρα η ξυλο γιατι δεν φυτευεται

Δεν το έχω δέσει κάπου αλλά θα το κάνω.... Το κερατόφυλλο μου είπαν απλά πρέπει να το αφήσω στο βυθό αλλά πήγε και πιάστηκε σε ένα πλαστικό λουλούδι που έχω,.. Δε μένει στο βυθό... Οκ πάντως δεν έχω πρόβλημα να περιμένω για τα ψαράκια αρκεί να φτιάξω ένα καλό περιβάλλον για αυτά...

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη....

Δεν το έχω δέσει κάπου αλλά θα το κάνω.... Το κερατόφυλλο μου είπαν απλά πρέπει να το αφήσω στο βυθό αλλά πήγε και πιάστηκε σε ένα πλαστικό λουλούδι που έχω,.. Δε μένει στο βυθό... Οκ πάντως δεν έχω πρόβλημα να περιμένω για τα ψαράκια αρκεί να φτιάξω ένα καλό περιβάλλον για αυτά...

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη....

Το κερατοφυλλο συνηθος το αφηνουμε να επιπλεει,ειναι δυσκολο να φυτευτει και νομιζω οτι δεν βγαζει καν ριζες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.