Jump to content

Βοηθεια για επιλογη ψαριων


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Καθως ειναι η πρωτη δημοσιευση μου συγχωρεστε μου λαθη ή παραλειψεις που τυχον κανω.

Λοιπον....

Εχω ενα 280 λτρ ενυδρειο που ακομα προσπαθω να το μαθω και να καταληξω τελικα τι θελω.

Στοιχεια ενυδρειου:

Δυο εξωτερικα φιλτρα 1100λτρ/ωρα και 400λτρ/ωρα

Θερμοστατης 140W

Δυο λαμπες 39W εκαστος

Υποστρωμα 2-5 ποντους στο βαθος με 2-3 ποντους λεπτο χαλαζιακο απο πανω

Ενα μικρο driftwood απο pet shop

Φυτα:

3χ Valisneria spiralis

3x Valisneria gigantea

2x Cryptocoryne (επεκταθηκαν σε 8 ματσακια που εχουν πιασει καλα και εχουν πεταξει πολλα νεα φυλλα)

3χ Limnofigliaa sessiloflora

1x Anubia gigantea

3x Echinodorus bleheri

(και αλλο ενα που δεν θυμαμαι το ονομα)

Ψαρια:

2χ Cherry barb

2x Molly

2x Scalarie

5x Amano shrimps

2x Red Cherry shrimps

και τελος το νερακι μας:

pH: 7,5 -8,0

Γενική σκληρότητα (GH): N/A

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 13

Αμμωνία (ΝΗ3): 0 mg/l

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 mg/l

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26-28°C (χωρις να εχω βαλει ακομα τον θερμοστατη).

Και τωρα τα λαθη που εχω κανει:

Δεν επρεπε να βαλω σκαλαρια (ουτε οι Amano θα ζησουν για πολυ αλλα ευελπιστω γιατι ειναι νεογεννητα οποτε μπορει και να προσαρμοστουν)

Μπηκαν ζωοτοκα (Molly) ενω δεν το ειχα σκοπο ιδιαιτερα και δεν μπορω να τα αποφυγω τωρα.

Και τελος τι θα ηθελα να κανω:

Μου αρεσουν πολυ τα κοπαδοψαρα και σκεφτομουν καρδιναλιους και ροδοστομους σε δεκαδες.

Θελω να καταφερω να εχω, με τον καιρο αρκετα φυτα για φυσικες κρυψωνες αλλα και ενα ωραιο περιβαλλον για τα ψαρακια μου.

Επισης σκεφτομαι και 2-3 corydoras για λογυς καθαρισμου κυριως.

Οποιαδηποτε αποψη/συμβουλη ή προταση δεκτη.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Φιλε!

Κατα αρχας θα πρεπει να διωξεις καποια ψαρια οπως τα σκαλαρια γιατι οσο και αγια να ειναι σαν χαρακτηρες οι πειρασμοι θα ειναι ατελιωτη με τοσες γαριδες και νεον μαζι.

Τωρα οσο αφορα τα κοπαδοψαρα που σου αρεσουν να ξερεις πως ειναι απαιτητικα και ευαισθητα ψαρια και αν λαβω στα υποψιν την ΚΗ σου, τοτε λογικα θα εχεις και μεγαλη γενικη σκληροτητα του νερου του δυκτιου σου. Προσωπικα πιστευω πως η τυρφη μπορει να μην σε καλυψη και μαλλον θα χρειαστεις και Α. Ο.

Θα σου ελεγα να ριξεις μια καλυτερη ματια στα προφιλ των ψαριων πρωτα και μετα τα ξαναλεμε.

Επισης για τα φυτα σου αν και δεν ειναι γενικος απαιτητικα μια λαμπιτσα ακομα θα ηταν χρησιμη συν CO2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Η ψαροσύνθεσή σου είναι λίγο μπερδεμένη και το σίγουρο είναι οτι πρέπει να κάνεις μερικές αλλαγές.

Η προτασή μου είναι μιας και το ενυδρείο σου είναι 280λτ, θα μπορούσες αφου φτιάξεις ph και σκληρότητες (και δώσεις molly και γαρίδες),να φιλοξενήσεις ένα κοπάδι σκαλάρια που είναι πολύ εντυπωσιακά ψάρια (είναι και αυτά κοπαδόψαρα απλά λίγο μεγάλα) :P .

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες σκληρότητες δεν κοιτάς και λίγο λοξά προς Αφρική μεριά; :P

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντηρας των 140 watt ειναι μικρος για ενυδρειο 280 λιτρων.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

με αυτο το ph φιλε μου για τα κοπαδοψαρα που θελεις θελει κατεβασμα στο 6.5-6.στα λιτρα σου μπορεις να βαλεις 2 κοπαψαρα π.χ. καρδιναλιους και ροδοστομα 15-20 ψαρια το καθε κοπαδι θα δεις απιστευτη κινηση στο ενυδρειο.θα σου πρωτεινα να βαλεις τυρφη για να μαλακωσεις το νερο θα στο ''κιτρινισει'' αλλα ειναι ιδανικη για ψαρια αμαζονιου.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις και συμβουλες σας.

Μερικες διορθωσεις αρχικα:

ΚΗ: η μετρηση ειναι απο Pet shop (που ειχε την κα%

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις και συμβουλες σας.

Μερικες διορθωσεις αρχικα:

ΚΗ: η μετρηση ειναι απο Pet shop (που ειχε την καλοσυνη ο ανθρωπος να μου το μετρησει) αλλα καθως δεν το εμπιστευτηκα ζητησα απο εναν φιλο να βοηθησει και την μετρησαμε μαζι στα 9. Θα το ξανακανω σε 2 μερες να δω.

ΡΗ: χτεσινη μετρηση οντως εδειξε 8,0

Θα παρω το βαλιτσακι της sera απο εναν φιλο την αλλη εβδομαδα οποτε θα κανω πληρεις μετρησεις και θα επανελθω.

Επειδη ηθελα να κανω μια δοκιμη εβαλα μεσα 8 ροδοστομους και (εχοντας τελικα απορριψει τους καρδιναλιους-νεον λογω σκαλαριων κυριως) εβαλα 5 twilight tetra (που και ομορφα ειναι και ηρεμα). Εχοντας βαλει αυτο το πληθος τα σκαλαρια περιοριστηκαν στην περιοχη τους λογω της αυξημενης κινησης. Επισης εχω παρατηρησει οτι οι γαριδες ακομα την παλευουν μαζι τους και δεν τις πειραζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης ενα κοπαδοψαρο σε μεγαλο αριθμο.Ετσι βλεπεις καλητερα τις συμπεριφορες τους ως κοπαδι.Σιγουρα κατι πρεπει να κανεις με τις σκληροτητες σου και να φυγει και το μολυ.Τωρα για τις γαριδες θα ελεγα να φυγουν και αυτες αν κρατησεις τα σκαλαρια

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τον θερμοστατη το ξερω οτι ειναι μικρος αλλα τον ειχα απο το μικροτερο - και δεν μας παιρνει για περαιτερω εξοδα τωρα - οποτε δουλευει υπερωριες κρατωντας ομως το νερο στους 26 χωρις να δουλευει συνεχεια.

Για CO2 εχω κανει DIY αλλα λογω θερμοκρασιας περιβαλλοντος δεν εχει μεγαλη παραγωγη - κρυο το νερο - παρα μονο αν κουνησω λιγο το μπουκαλι οποτε βγαζει αρκετο. Αλλα φυσικα δεν γινεται να το κανω συνεχεια αυτο. Εχω δει σε αλλο ποστ οτι θελει την ζεστουλα του για να παραγει οποτε πρεπει να βρω μια λυση για αυτο.

Ξερω οτι εχω αρχισει να κανω καλη ψαροσουπα αλλα θα σταματησω &epsi

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι εχω αρχισει να κανω καλη ψαροσουπα αλλα θα σταματησω εδω γιατι δεν θελω να πεταξω κανενα ψαρακι. Σε 2 pet shop που ρωτησα (και μαλιστα σε αυτον που μου τα εδωσε) δεν τα παιρνουν τα σκαλαρια ή τα molly. Οποτε παραμενουν.

Ευχαριστω ξανα ολους για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι εχω αρχισει να κανω καλη ψαροσουπα αλλα θα σταματησω εδω γιατι δεν θελω να πεταξω κανενα ψαρακι. Σε 2 pet shop που ρωτησα (και μαλιστα σε αυτον που μου τα εδωσε) δεν τα παιρνουν τα σκαλαρια ή τα molly. Οποτε παραμενουν.

Ευχαριστω ξανα ολους για την βοηθεια σας

Δυστοιχος ομως το μολυ πρεπει να παει πισω...

Οσο για το diy δεν ξερω αν θα καλυψει τα λιτρα σου.Για να κρατησεις το μπουκαλι με σταθερη θερμοκρασια για να εχεις παραγωγη θελεις κουβα με νερο και θερμοστατη μεσα

Link to comment
Share on other sites

Διαστασεις ενυδρειου 120*40*65 =312

Φιλε rastafarian, εχω δει τα ποστ σου για τον θερμοστατη και εχεις δικιο αλλα πρεπει να σκεφτω πως θα καταφερω να το κανω.

Ελπιζω να κανω κατι το επομενο ΣΚ (οι μονες ωρες ηρεμιας) :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

Και ενα μικρο update:

Με την ευγενικη χορηγια ενος φιλου που μου εδωσε το βαλιτσακι της sera, προσπαθησα να μετρησω το ΚΗ αλλα τζιφος (οι οδηγιες λενε ριχνε μεχρι να γινει το νερο καφε και μετα πρασινο αλλα μετα απο 23 σταγονες ηταν ακομα καφε!!!!!). Θα ξαναπροσπαθησω σημερα αλλα μενω στο ΚΗ=9 που ειχε μετρηθει με ΑΡΙ.

Επειδη ακομα μαθαινω και ειναι σιγουρο οτι κανω πολλα λαθη πιξτε μια ματια στις φωτο και οποια συμβουλη/μπινελικι/παροτρυνση κτλ κτλ ειναι απολυτως δεκτη.

Φωτογραφιες:

post-45381-0-82802800-1319460080_thumb.jpgpost-45381-0-02904700-1319460195_thumb.jpgpost-45381-0-28980700-1319460352_thumb.jpgpost-45381-0-28980700-1319460352_thumb.jpg

Ευχαριστω πολυ

post-45381-0-78654000-1319460383_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Βρηκα λιγο χρονο το ΣΚ και εκανα καποιες μετρησεις με Sera υγρα τεστ. Ριχνετε μια ματια?

pH=7,5

gH= 25 σταγονες (και πρασινο απο καφε δεν εγινε - μαλλον κατι τρεχει με το τεστ)

kH= 6

NH4/NH3= 0mg/ltr

NO2=0 mg/ltr

NO3=~7mg/ltr

PO4= 4.0mg/Ltr

Fe=0.1mr/ltr

Ο πλυθυσμος αυξηθηκε κατα:

8χ rednose

8x twilight tetra

8x trigonistigma (μεγα λαθος αλλα δυστυχως για αυτα διαβασα το προφιλ τους μετα)

3χ amano shrimps

(μην βαρατε ολοι μαζι).

Φυτα:

3χ Egeria Densa

Δεν εχω σκοπο να βαλω τιποτα αλλο μεσα περαν φυτων στο μελλον

Εκανα το DIY CO2 με την παροτρυνση του rastafarian χωρις ομως θερμοστατη (αλλαξα θεση στο μπουκαλι κοντα σε 24h συσκευη που ψυχεται) ενω εχω παρατηρησει οτι κραταει 22-23 βαθμους στο μπουκαλι. Καθως η διαχυση για την ωρα ειναι με αεροπετρες δεν μπορω να μετρησω παραγωγη αλλα βγαζει συνεχως.

Οποιος θελει βαραει ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις φιανονται ενταξει εκτος απο το gh που δεν ειναι σωστο,θα ηταν καλητερα να ριξεις και λιγο το ph σου.Εγω θα προτειμουσα να ειχα ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μεγαλο αριθμο και οχι 3 διαφορετικα.Ετσι βλεπεις την συμπεριφορα ενος κοπαδιου καλητερα.Για το co2 τωρα,με τις αεροπετρες δεν καταφερεις και πολλα πραγματα γιατι οι φυσαλιδες πανε κατευθιαν στην επιφανεια.Πρεπει να βρεις αλλον τροπο διαχυσης.

Link to comment
Share on other sites

rastafarian, ευχαριστω για την απαντηση σου.

Για την διαχυση εχεις δικιο αλλα καθως για την ωρα δεν υπαρχει διαχυτης υπαρχει ομως το κουτι που μπαινουν αυτες οι αναβραζοντες ταμπλετες της sera.

Απο οτι εχω καταλαβει αυτο εγκλωβιζει το CO2 σε εναν χωρο που ειναι απλα σε επαφη με το νερο και ο οποιος αν γεμισει βγαζει μια μεγαλη φυσαλιδα κατευθειαν στην επιφανεια. Κια η ερωτηση ειναι: Με την απλη επαφη του νερου με το CO2 υπαρχει διαλυση του σε αυτο? Μου κανει εντυπωση πως δουλευει αυτο καθως δεν εχει σημασια που το βαζεις αν εχει ροη ή οχι σε τι βαθος κτλ.

Μηπως ομως παραυτα ειναι καλυτερο απο τις αεροπετρες?

Link to comment
Share on other sites

Η σωστη διαχυση ειναι να σπαει το co2 σε ψιλες φυσαλιδες και να μενει οσο το δυνατον περισσοτερη ωρα μεσα στο νερο και σε επαφη μ αυτο.

Κοιτα τον παρακατω ευκολο διαχυτηρα ο οποιος κανει εξερετικη δουλεια,την καλητερη διαχυση που μπορεις να εχεις,δοκιμασμενη λυση!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64857

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...