Jump to content

Πρώτες Μετρήσεις!!!


Recommended Posts

Καλημέρα....

Έκανα σήμερα τις πρώτες μου μετρήσεις σε ενυδρείο που τρέχει εδώ και 20 μέρες....

Είχα ΝΗ4=0 ΝΟ2=0 ΝΟ3=0

Είναι καλό αυτό για τα χρονικά δεδομένα;;;

Να επισημάνω ότι ο τρόπος που το στήνω είναι με βακτήρια της special blend...

Απλά θέλω να μάθω αν βρίσκομαι σε καλό δρόμο.....

Ευχαριστώ πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχει ξεκινησει ο κυκλος ....

Οποτε συνεχιζεις με τα βακτηρια που ριχνεις :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ριχνεις λιγα φυλαρακια τροφη μεσα?Οταν θα μετρας νιτρικα τοτε εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω ξεκινήσει με τροφή... Να ξεκινήσω να ρίχνω τροφή πριν βάλω ψάρια;;; Και αν ναι τι ακριβώς τροφή;;; Να πω πως σκοπεύω να βάλω ζωοτόκα ψάρια για αρχή.....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω ξεκινήσει με τροφή... Να ξεκινήσω να ρίχνω τροφή πριν βάλω ψάρια;;; Και αν ναι τι ακριβώς τροφή;;; Να πω πως σκοπεύω να βάλω ζωοτόκα ψάρια για αρχή.....

μπορεις να ριχνεισ 1-2 φυλαρακια την ημερα για να σηκωσεις αμμωνια ( δεν παιζει ρολο ποια τροφη θα ριξεις Η τι ψαρια θα βαλεις ) μεχρι να στρωθει το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να ειχες βαλει,για να παραγει αμμωνια ,που ειναι η τροφη των βακτιριων.Βαλε τωρα οποια εχεις αλλα πολυ λιγη.Αν ειναι σε φυλαρακια βαλε 2-3 καθε δυο μερες σε μια αποχη,μετα την πετας και βαζεις καινουργια

Link to comment
Share on other sites

Ριχνε καλυτερα τροφη σε μορφη ταμπλετας διαλυεται και δεν σαπιζει.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι στα 100lt μπορεις αν θες να ριξεις και τα πρωτα σου 1-2 ψαρια αν δε θες να βλεπεις σκετο το ενυδρειο(εφ οσων οντως τρεχει 20 μερες και ριχνεις οπως λες και βακτηρια)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που κάνεις χρήση απο βακτήρια που κυκλοφορούν στην αγορά , έπρεπε να είχες βάλει και ψαράκια .

Δεν πειράζει όμως μπορείς απο σήμερα να βάλεις .

Οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές για το τρόπο που έχεις χειριστεί το ενυδρείο μεχρι τώρα .

Ο κύκλος του αζώτου έχει ξεκινήσει και δεν χρειάζετε να δεις να ανεβαίνει η αμμωνία ή το ΝΟ2 για να πείς οτι ξεκίνησε η διαδικασία .

Ο λογος που συμβαίνει αυτο είναι διότι βάζεις τα βακτήρια .

Μετα απο λιγο καιρό απ όταν βάλεις τα πρώτα ψαράκια μέσα θα δεις να αρχίζει να ανεβαίνει και το ΝΟ3 .

Διάβασε το σύνδεσμο στην υπογραφή μου και βάζε σιγά σιγά τα ψαράκια .

Υγ. Τα βακτήρια μπαίνουν απο τη στιγμή που βάζουμε και τα ψάρια μέσα , μεχρι και 24 ώρες πρίν άρα και εσύ θα βάλεις κανονικα απο τώρα . Οχι οτι δεν κάνουν δουλειά απλα δεν αποδίδουν αυτο που θέλουμε να μας αποδώσουν , αν δεν έχουμε ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν υπαρχουν ρυποι για να αναπτυχθουν τα νιτροποιητικα βακτηρια.

2. Το special blend βοηθαει στο στρωσιμο αλλα οχι μονο του. http://www.microbeli...er-cycling-kit/

Ριχνε καλυτερα τροφη σε μορφη ταμπλετας διαλυεται και δεν σαπιζει.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...