Jump to content

Απορία Για Λίπασμα Φυτεμενου Και Α.ο.


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω. Κατα πόσο θα αλλάξουν οι ποσότητες λίπασματος που χρησιμοποιω τώρα στο ενυδρειο μετα απο τη χρήση αντιστρόφης οσμωσης στο ενυδρειο... Έχω μέτρια φυτα τα λίπασματα που χρησιμοποιω είναι flourish.excel. Kalio Kai nitriko-Kalio...

Μετα τη προσθήκη νερου απο ΑΟ θα πρέπει να βάλω και κανένα άλλο λίπασμα δεδομένου ότι στερέυει το νερο απο λιπάσματα;;;

Link to comment
Share on other sites

προσθετωντας ιχνοστοιχεια αρκετα συχνα,ουτε τα ψαρια,ουτε τα φυτα σου θα εχουν προβλημα.μπορεις επισης ενα μερος του νερου της αλλαγης να το σπας με νερο βρυσης για οικονομια...

Link to comment
Share on other sites

Ίχνοστοιχεια λέγοντας;;; Λίπασμα εννοείς;;; Εγω ρωτάω για δοσολογιες....

Link to comment
Share on other sites

ιχνοστοιχεια λεμε.trace elements.απο αυτα θα εχεις προβλημα στο μελλον εαν βαζεις μονο νερο οσμωσης(ασχετα με το καλιο και τις αλλες λιπανσεις).αυτα πρεπει να αναπ΄ηρωνεις γιατι το νερο απο α/ο ειναι νεκρο.

Link to comment
Share on other sites

Και τι είναι αυτά τα πουλάνε;;; Σαν το λίπασμα!;; Πρώτη φορά τ ακούω...

Link to comment
Share on other sites

http://www.istellas.gr/aquarium/my_water_cond_electro-right.html

http://www.istellas.gr/aquarium/my_water_cond_discus_trace.html υπαρχει και το fresh trace της ιδιας εταιρειας για κοινωνικο ενυδρειο.

http://www.istellas.gr/aquarium/my_water_cond_biotrace.html

διαλεξε ενα και παρε.....αν δουλεψεις μονονερο οσμωσης,σου ειναι απαραιτητα τα ιχνοστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε την έχω χρησιμοποιήσει ακομα θα την παραλάβω αυριο μεθαύριο... Θα το αναμειγνιω σίγουρα με νερο βρύσης για οικονομια και για να πετυχαίνω το επιθυμητό κh. Σε αυτην την περίπτωση χρειάζομαι Ίχνοστοιχεια;;;; Η αρχική μου ερώτηση είναι αν θα αλλάξουν οι δοσολογιες στα λίπασματα που βάζω και αν θα χρειαστεί κανένα νέο λίπασμα πχ μαγνήσιο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για λιπάσματα αλλά άποψη μου είναι ότι αφου μπαίνουμε στο κόπο να φτιάξουμε νερό Α/Ο το να το "χαλάμε" είναι ανούσιο.

Εγώ έχω kH 1.3dkH και δεν χρησιμοποιώ κανένα σκεύασμα.

Link to comment
Share on other sites

Με την ΑΟ κατ'αρχήν δε θα άλλαζα καθόλου τις δοσολογίες των κυρίως λιπασμάτων (NPK). Αλλά γενικά τα λιπάσματα πρέπει να ρίχνονται "βλέποντας και κάνοντας" οπότε αφού το γυρίσεις σε ΑΟ περίμενε 3 βδομάδες και δες πως πάνε τα φυτά.

Όσο για τα ιχνοστοιχεία, ίσως είναι καλό να ρίξεις λίγο (κι αυτό εξαρτάται από το πόση φυτομάζα έχεισ, αν είναι απαιτητικά τα φυτά, γρήγορης ανάπτυξης, κλπ - τι φυτά έχεις; Πόσο φωτισμό; ).

Επειδή τα ενυδρειακά trace είναι ακριβούτσικα, μπορείς να ψάξεις για Power-4 σε γεωργικά/λιπάσματα, είναι ιχνοστοιχεια σε σκόνη και χρησιιμοποιείται από πολλούς ως DIY λίπασμα - και είναι πολύ φτηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

τα ιχνοστοιχεια βοηθανε τα ψαρια η τα φυτα? δηλαδη οταν λεσ χαλανε τι εννοεισ? με λιπασμα ή με την προσθηκη νερου..... αο φιλε μου ειναι το νερο με συστημα αντιστρωφης οσμωσης....

Link to comment
Share on other sites

Τα ιχνοστοιχεία είνα για τα φυτά. Τα χρειάζονται σε πολύ μικρές δόσεις (εξ ου και το όνομα) αλλά χωρίς αυτά δεν μπορούν να αναπτυχθούν.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο ενυδρειο βάλω μόνο νερό ΑΟ το ph θα φτάσει πολυ χαμηλά τότε θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με. Τα ψαρια που θα έχουν πολυ μαλακό νερο;;;(neon ramizeri.... ) το power4 το βάζεις κάθε φορά που κανεις αλλαγη η σε προγραμματισμένη προσθήκη πχ κάθε εβδομαδα, διότι το νερό της βρύσης έχεις στάνταρ ιχνοστοιχεια...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις εμπειρία σε "μαλακά νερά" δεν θα πρότεινα να βάλεις 100% Α/Ο.

Οι Μικρογεωφάγοι αρέσκονται στο μαλακό νερό, όπως και τα Νέον (ανάλογα το είδος).

Απλά συμβουλή μου είναι πριν ξεκινήσεις κάτι να αποφασήσεις τι ψάρι/ψάρια θες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αποφασίσει κι έχω βάλει κι όλες... Κοριντορ αλμπινο, νέον τετρα και ραμιζερι και ίσως βαλω και γκουραμι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...