Jump to content

Χρειάζομαι Βοήθεια …


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την όμορφη παρέα .

Χρειάζομαι τα φώτα σας για να βελτιώσω το ενυδρείο μου όπως και τις συνθήκες διαβίωσης για τα ψαράκια μου. Σας παραθέτω photo που φαντάζομαι ότι θα σας εξοργίσουν, μετά το κράξιμο όμως θα σας παρακαλούσα να μου προτείνετε και τρόπο αντιμετώπισης . θα ξεκινήσω με photo μπορείτε να μου ζητήσετε ότι πληροφορίες χρειάζεστε. Ευχαριστώ προκαταβολικά

post-20339-0-30660000-1319635485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ποιούς λόγους πιστεύεις θα εξοργιστούμε ;

Πές μας λιγα πράγματα για τη μεχρι τώρα πορεία σου και τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις .

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει απο αίσθητικής άποψης ? Έχεις 2 εξωτερικά φίλτρα ? Θα μπορούσες να αρχίσεις με το spray bar να το κολούσες στο πλάι με την βεντούζα του να αναταράσει την επιφάνεια του νερού.Να έβαζες μια ωραία αφίσα στο πίσω μέρος του ενυδρίου σου, να πετούσες και άλλα ξυλάκια κάτω .... κανένα φυτάκι ακόμα ... ψαράκια... εσύ τι θέλεις να κάνεις είναι το θέμα ...... Εμένα μου αρέσει πάντως το concept σκαλάρια και ρίζες φυτά και τέτοια.Για πες λίτρα,πόσο καιρό το τρέχεις,τι εξοπλισμό έχεις πάνω του.τι έχεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ενυδρείο είναι 500αρι , τρέχει περίπου έναν χρόνο, το 2ο φίλτρο το είχα βάλει έτσι γιατί είχε αρχίσει να μαυρίζει η άμμος και μου είπαν ότι δεν έχω καλή κυκλοφορία. Να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω ακόμα πώς να τα βάλω να ρίχνουν. Το βασικότερο πρόβλημα μου τώρα είναι ότι δεν φιλτράρονται οι ακαθαρσίες και έχει κάνει σαν μια μαύρη κρούστα πάνω στην άμμο, όπως και πάνω στα φύλλα της anoubias. Μέσα έχω 4 redhead αγγελόψαρα, 1 pleko , 1 γατόψαρο και έναν ξυφοφόρο. 2 εξωτερικά φίλτρα 1 eheim 2217 και ένα dolphin 1300( από το οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένος)

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με diatoms. Εμφανίζεται σε ενυδρεία με χαμηλό φώς και νέα setups, όπου το άζωτο (N) είναι χαμηλό και τα φωσφορικά άλατα (P) είναι σε υψηλά επίπεδα, με πλεόνασμα πυριτίου(SiO2). Είναι γνωστό ότι ο φώτισμός κάνει την άλγη να μεγαλώνει,Σε σκιερά μέρη δεν θα την εντοπίσεις(κάτω απο φύλα,ξύλα κοκ). Μπορεί επίσης να εντοπιστεί στο γυαλί, στο χαλίκι και στα φύλα απο τα φυτά σου. Αφαιρείται εύκολα χειροκίνητα, δεδομένου ότι έχει μια ήπια/slimy δομή.Εχεις πολλές επιλογές.Να την ρουφίξεις με ενα λεπτό σωλήνακι,να αφήσεις το ενυδρίο σου χωρίς φως μερικές μέρες μέχρι να ψωφίσει....

να βάλεις αλγοφάγα ψάρια ή σαλιγκάρια και να περιμένεις να την φάνε....

Δεν είναι και ΤΟ πρόβλημα εμφανίζεται σε όλα τα ενυδρεία.Καλή αρχή και καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

26/10/2011

temp 28.5

Διάρκεια φωτός 10h (15:00-01:00)

1: NO2 --> 0 mg/l

2: NO3---> 0 mg/l

3: NH3/NH4---> 0.2 mg/l

4: KH----> 5 dkh

5: GH----> 7 dgh

6: PH----> 8

Link to comment
Share on other sites

26/10/2011

temp 28.5

Διάρκεια φωτός 10h (15:00-01:00)

1: NO2 --> 0 mg/l

2: NO3---> 0 mg/l

3: NH3/NH4---> 0.2 mg/l

4: KH----> 5 dkh

5: GH----> 7 dgh

6: PH----> 8

Αμμωνια πρεπει να εχεις 0

Αλλα και τα νιτρικα σου να ειναι 0 δεν ειναι φυσιολογικο μεν,αλλα εχεις πολλα λιτρα και με λιγα ψαρια .Οποτε μπορει.

Στα φιλτρα σου εχεις βιολογικο υλικο?και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Βιόμπαλες έχω στο 1 από τα 2 φίλτρα. περίπου 20%. Σκέφτομαι να προσθέσω 2 γεωφάγους για αρχή. Κάποια άλλη πρόταση? Κάποιο κοπάδι ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι να προκαλούν ανατάραξη στην επιφάνεια.

Διορθώθηκε ,όπως και έχει μπει σε διαδικασία συσκότισης, και δημιουργήθηκε και ημερολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Βιόμπαλες έχω στο 1 από τα 2 φίλτρα. περίπου 20%. Σκέφτομαι να προσθέσω 2 γεωφάγους για αρχή. Κάποια άλλη πρόταση? Κάποιο κοπάδι ??

Αν εχεις μονο βιομπαλες,βαλε και syporax

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις μονο βιομπαλες,βαλε και syporax

έχει και sιporax 25% . Θα ανοίξω και τα 2 φίλτρα σήμερα για να ανεβάσω photo.

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :D

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα soulrider δες και τις λάμπες σου αν θέλουν αλλαγή (έχουν κάποιο χρόνο ζωής 9-12 μήνες ανάλογα και πόσο τις ανοίγεις κάθε μέρα)

βάλε και μερικά ξήλα ακόμα αφού το άρχισες έτσι και μερικά σκαλάρια ακόμα ίσως κανένα κοπαδάκι (7 και πάνω)μικρά ψαράκια.κανένα φυτό ακόμα.Το πιο σημαντικό είναι να κάνεις μια μελέτη πριν απο κάθε αγορά δηλαδή αν αγοράσεις κάποιο φυτό να ξέρεις τις απαιτήσεις του πρίν το βάλεις μέσα για να μην το κλαίς μετά.Και για τα ψάράκια παλι να γνωρίζεις για την συμβατότητα τους με αυτά που έχεις για να μην έχεις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταλήξει οτι πρέπει να προσθέσω μερικά ακόμα σκαλάρια.Αλλά σκέφτομαι να βαλώ και γεωφάγους θα ταιριάξουν ?

κατι σαν Geophagous Jurupari

Έγινε επεξεργασία - soulrider
Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας αυτη ειναι BGA! Το προβλημα σου ειναι καθαρα σωστης οξυγωνοσης και κυκλοφοριας σε συνδιασμο με τα πολυ χαμηλα ΝΟ3.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=54079

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το σχεδιάγραμμα. Αλλά με δεδομένο ότι δεν έχω κυκλοφορητή και ουσιαστικά η επιλογή μου σε 2ο φίλτρο ήταν για να τον αποφύγω και παράλληλα να κάνω καλύτερη δουλειά,

Πώς είναι η ιδανική θέση για τα 2 spray bar?

Πώς για τις 2 εισαγωγές νερού ?

Και έστω ότι βάζω κυκλοφορητή δεν θα ήταν σαν να ακυρώνω την μία εισαγωγή?

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Στη θεση του κυκλοφοριτη βαλε το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...