Jump to content

Επιτέλους!!!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!Μετά απο αρκετό ψάξιμο κατάφερα επιτέλους να αποκτήσω το πρώτο μου ενυδρείο(αρχάριος),ένα jewel rio 240 (121χ41χ50κατι).Θέλω να ξεκινήσω κοινωνικό ενυδρείο και θέλω να ρωτήσω το εξής:

1)Σε κάποιο site είδα ενα Pterophyllum Scalare Dark Angel και το ερωτεύτηκα με την μία.Υπάρχει περίπτωση να βρώ αυτό το ψάρι σε κάποιο κατάστημα;

2)ΑΝ βρεθεί, μπαίνει στο ενυδρείο μου ή θέλει μεγαλύτερο?

3)Με τι άλλα ψαράκια μπορώ να το συνδυάσω;

4)Σκέφτομαι να βαλω πλαστικά φυτά στο ενυδρείο.Εσείς τι γνώμη έχετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Η βοήθεια σας ειναι υπερπολύτιμη!(Μιλάμε για κεραυνοβόλο έρωτα ετσι?!!!!)

:angry2::angry2::rasp::rasp:<_<

Link to comment
Share on other sites

Φιλε fidodido, καλοριζικο και καλη επιτυχια!

Το ενυδρειο σου ειναι καταλληλο απο θεμα διαστασεων και λιτρων για σκαλαρια.Ειναι πανεμορφα ψαρια και συγκεκριμενα εχω ενα καταμαυρο..... τι να σου λεω τωρα!!! <_<

Τωρα αν υπαρχουν στα μαγαζια μπορεις να ρωτησεις στην κατηγορια των καταστηματων.

Οσο για τα φυτα γνωμη μου ειναι οτι αργα ή γρηγορα θα πας σε αληθινα, οποτε καλυτερα καντο απο την αρχη!Τα πλεονεκτηματα παρα πολλα, πιστεψε με!

Καλη συνεχεια και περιμενουμε νεα σου!

Υ/Γ :Εννοειτε οτι πρωτα κανεις στρωσιμο και μετα βαζεις ψαρια! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

μπορις να βαλεις μη σου πω και ενα κοπαδακι απο 4-5

με διαφορα ψαρια εγω λεο νεον (οι καποιο αλλο κοπαδι τετρα) πολλοι θα αντιδρασουν με αυτο αλλα βαζεις πρωτα τα νεον και μετα απο καπιο καιρο βαζεις και τα σκαλαρια ειναι υπεροχη πο αντιθεση αργησ κινησης με αργης στι ενυδρειο

φυτα εγω θα σου προτεινα φυσικα δεν υπαρχει ο λογος για πλαστικα δεν ειναι δυσκολα να φιαξεις ενα κοινωνικο φυτεμενο.....

με αρκετο διαβασμα και καλη προτιμασια θα εχεις το τελειο ενυδρειο για τα σκαλαρια σου

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλοριζικο το ενυδρειο σου. <_<:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο;Θα χρειαστούν άλλες λάμπες;Δεν φαντάζομαι να παίζει κάποιο ρόλλο το υψος των φυτών;Εχω βάλει μια πλάτη η οποία θέλω να φαίνεται και προσανατολίζομαι να μην βάλω ψηλά φυτά που θα την καλύψουν.Το μόνο ψηλό φυτό θα μπεί για καλύψει το φιλτροκούτι.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα watt ειναι ο φωτισμος που εχεις τωρα;

Τι ρολο εννοεις για το υψος των φυτων;

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2χ36W.Η μία ειναι κλασσική φθορισμού αλλά η άλλη κοκκινίζει.Τουλάχιστον έτσι νομίζω!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Εισαι οριακα ΟΚ, για ευκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...