Jump to content

Ξήλωμα φίλτρου βυθού


Recommended Posts

Μονο το φιλτρο βυθου εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Μονο το φιλτρο βυθου εχεις ?

Έχω και ένα εσωτερικό με 3 διαμερίσματα. Μέσα έχω 250lit subtract pro αν το λέω σωστά καμια 10αρια κομμάτια μακαρόνι ένα μικρό μπλε σφουγγάρι και γυαλοβάμβακα

Link to comment
Share on other sites

Τον υαλοβαμβακα καθε ποτε τον αλλαζεις;Το σφουγκαρι καθε ποτε το καθαριζεις;

Link to comment
Share on other sites

Τον υαλοβαμβακα καθε ποτε τον αλλαζεις;Το σφουγκαρι καθε ποτε το καθαριζεις;

Τον γυαλοβάμβακα όταν μπουκώσει και το σφουγγάρι κάθε βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγκαρι δεν χρειαζεται τοσο συχνο καθαρισμα, εφοσον διατηρεις πανω του και υαλοβαμβακα σε καλη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Συμπατριωτη nkary τι εκανες εβγαλες το φιλτρο βυθου;Εαν ναι πες μου ποια διαδικασια ακολουθησες και

τι βρηκες μπροστα σου απο πλευρας βρωμιας.Με ενδιαφερει γιατι ξεσηκωθηκα και εγω να το βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Συμπατριωτη nkary τι εκανες εβγαλες το φιλτρο βυθου;Εαν ναι πες μου ποια διαδικασια ακολουθησες και

τι βρηκες μπροστα σου απο πλευρας βρωμιας.Με ενδιαφερει γιατι ξεσηκωθηκα και εγω να το βγαλω.

Φίλε stav το ξήλωσα.Ακολούθησα την διαδικασία που αναφέρω στην αρχή με την διαφορά ότι το φίλτρο το έβαλα μέσα στη λεκάνη(45 λίτρων για πλύσιμο ρούχων) με το νερό και τα ψάρια.Μου πήρε περίπου 3 ώρες.Υπήρχε αρκετή βρόμα όχι τόσο στις πλάκες του Φ.Β αλλά στο χαλίκι.Το νερό που έμεινε τελευταίο ήταν κατάμαυρο.Τώρα πρόσθεσα και υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι και πρόσθεσα και άλλες 3 ανούμπιες στην μοναδικη που είχα.Επίσης κράτησα και την αντλία του Φ.Β μαζί με το σωλήνα τον οποίο γέμισα με υαλοβάμβακα για να κάνει μηχανικό καθαρισμό.Από μια μέτρηση που πήρα μετα από 2-3 ώρες είδα ότι τα νιτρικά παραμένουν υψηλά(βαράν κόκκινο).Θα ξαναπάρω το ΣΚ.Τέλος υπάρχει ακόμη και σήμερα(πέρασαν 2 μέρες) μια θαμπάδα.Μπορεί να οφείλετε στο υπόστρωμα ή απλά το Φ.Β έκανε τόσο καλό καθαρισμό?

Link to comment
Share on other sites

Ο σωληνας που πιανει; Δεν εβγαλες ολα τα πλακακια;Το εσωτερικο φιλτρο που εχεις δεν σε καλυπτει

και εβαλες υαλομβαμβακα στον σωληνα του φιλτρου βυθου;Εαν το εσωτερικο φιλτρο γυρνα 250 λιτρα/ωρα

σε καλυπτει και δεν χρειαζεσαι να κρατησεις ουτε τον σωληνα ουτε τον κυκλοφορητη του φιλτρου βυθου.

Link to comment
Share on other sites

Ο σωληνας που πιανει; Δεν εβγαλες ολα τα πλακακια;Το εσωτερικο φιλτρο που εχεις δεν σε καλυπτει

και εβαλες υαλομβαμβακα στον σωληνα του φιλτρου βυθου;Εαν το εσωτερικο φιλτρο γυρνα 250 λιτρα/ωρα

σε καλυπτει και δεν χρειαζεσαι να κρατησεις ουτε τον σωληνα ουτε τον κυκλοφορητη του φιλτρου βυθου.

Τα πλακάκια τα έβγαλα όλα.Ο σωλήνας από τη μια είναι στην αντλία και απο την αλλή στον αέρα ώστε να πάιρνει όσο γίνεται βρωμιά από το νερό.Τον έκοψα και ξεκινα μερικά εκατοστά πάνω από το χαλίκι.Απλά το πρόσθεσα για καλύτερο μηχανικό καθαρισμό.Ήδη σε 3 μέρες έγινε μαυρός ο υαλοβάμβακας και τον άλλαξα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...