Jump to content

Περισευουν σε κανεναν υλικο φιλτρου και λιγη αμμος για στρωσιμο νεου ενυδρειου?


Recommended Posts

Προσφατα απεκτησα ενα ενυδρειο (25/11). Δυστυχως ηταν δωρο και χωρις να εχει στρωθει μου το φεραν με τεσσερα χρυσοψαρα μεσα... Βρηκα το forum και ευτυχως αρχιζω να ενημερωνομαι. Παρακαλω λοιπον αν περισσεύουν σε καποιον υλικα φιλτρου (αληθεια τι ειναι αυτα? το δικο μου ενα σφουγκαρακι εχει μεσα) και λιγη αμμο/χαλικια να επικοινωνησει μαζι μου.

Επισης θα ηθελα να μου συστησετε καποια test για να βλεπω πως ειναι το νερο στο ενυδρειο.

Οποιαδηποτε προταση/συμβουλη δεκτη για το τι να κανω στη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έρθεις Βύρωνα σήμερα το μεσημέρι? (3-5).

Μπορώ να σου δώσω και αρκετή βιολογία για το φίλτρο σου (από στρωμένο και υγιές ενυδρείο) και κάποια φυτά να ρίξεις μέσα (κερατόφυλλο & elodea). Βέβαια μπορεί να στα τσακίσουν τα χρυσόψαρα, αλλά δεν πειράζει. Οτι γλυτώσει... Αν τα αφήσεις στην επιφάνεια, κάτι μπορεί να μείνει... <_<

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρείς υλικά πάντως πάρε υγρά βακτήρια και βάζε μέρα παρα μέρα!

Μετρήσεις συχνά και αλλαγές νερού όπου χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το ενυδρειο καθαρισε απο τη θολουρα, τα ταϊσα κιολας ελαφρα το πρωι αλλα εχουν αλλαξει τα φωτα στα φυτα που μου εδωσε ο κ.Ντινος.

Τωρα μαλλον πρεπει να παρω τεστ να κανω μετρησεις να δω πως ειναι το νερο. Αυτα αληθεια ποσο εχουν πανω κατω να ξερω τι με περιμενει? Ολα τα ψαρακια κατα τ'αλλα δειχνουν οκ. Κινουνται τσιμπολογανε φυσιολογικα.

Το προβλημα τωρα ειναι οτι πληροφορηθηκα οτι ειναι πολλα για το συγκεκριμενο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν σε περιπτώσεις που έχεις ήδη υγρά και θές μια γρήγορη ματία!

Τα αποτελέσματα τους είναι πολύ σχετικά!

Μπορείς με μια ένεση να βρέχεις τα βαμβάκια των τεστ για να μην μπερδεύονται μεταξύ τους τα χρώματα!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...