Jump to content

Νο3 Νο2 Και Νη3/νη4


Recommended Posts

Σημερα εκανα τεστ με stripes της τετρα και μου βγηκε ΝΟ3 περιπου 25mg/l και ΝΟ2 περιπου 5 mg/l λεω περιπου γιατι ειναι stripes και οσο να ναι τα χρωματα δεν ηταν ξεκάθαρα και το ΝΗ3/ΝΗ4 με υγρα τεστ παλι τετρα μου βγηκε 0 mg/l θα ήθελα να μου πείτε και κάθε ποσο να κάνω τεστ...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.Εχεις ψαρια μεσα?

ναι το αφησα 15 μερες ομως πριν τα βάλω

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει στρωσει το ενυδρειο σου και θα εχεις προβλημα.Ξεκινα αλλαγες νερου με αντιχλωριο και βακτηρια, πολυ λιγο ταισμα μεχρι να μηδενιστουν τα νο2

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει στρωσει το ενυδρειο σου και θα εχεις προβλημα.Ξεκινα αλλαγες νερου με αντιχλωριο και βακτηρια, πολυ λιγο ταισμα μεχρι να μηδενιστουν τα νο2

οκ τι αλλαγες νερου δηλαδη ποσο % και τi βακτήρια να βάλω και ταϊσμα μια φορά την ημέρα?

Έγινε επεξεργασία - teo-95
Link to comment
Share on other sites

Στην παρουσα φαση σε νοιαζουν πιο πολυ τα νο2 που πρεπει να ειναι μηδεν.Αν εχεις κποιον να σου δωσει μπολι απο το ενυδρειο του αυτο θα βοηθουσε πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Στην παρουσα φαση σε νοιαζουν πιο πολυ τα νο2 που πρεπει να ειναι μηδεν.Αν εχεις κποιον να σου δωσει μπολι απο το ενυδρειο του αυτο θα βοηθουσε πιο πολυ

μπα αυτη την στιγμη κανείς εεε τι δοσολογια πρεπει να ριχνω απο βακτηρια?

Έγινε επεξεργασία - teo-95
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις τι βιολογικο υλικο εχεις βαλει;απο οτι συμπαιρενω δεν πρεπει να εκανες μετρησεις πριν βαλεις τα ψαρια ετσι;

τωρα αυτο που επειγει ειναι το νο2 να γινει μηδεν γιατι ειναι επικυνδυνο για τα ψαρια σου.κανε οτι σου ειπε ο rastafarian.

και ενημερωνεις.

καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις τι βιολογικο υλικο εχεις βαλει;απο οτι συμπαιρενω δεν πρεπει να εκανες μετρησεις πριν βαλεις τα ψαρια ετσι;

τωρα αυτο που επειγει ειναι το νο2 να γινει μηδεν γιατι ειναι επικυνδυνο για τα ψαρια σου.κανε οτι σου ειπε ο rastafarian.

και ενημερωνεις.

καλη επιτυχια.

ναι οντος δεν ειχα κάνει τεστ και δεν λεφτα επισης να αγορασω και τα ψαρια επρεπε να μπουν στο ενυδρειο γιατι το παλιο μου ειχε σπάσει :( τι είναι το βιολογικο υλικο νομιζω δεν είχα βάλει?

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο υλικο ειναι αυτο που εχεις μεσα στο φιλτρο σου.

Τι εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο υλικο ειναι αυτο που εχεις μεσα στο φιλτρο σου.

Τι εχει μεσα?

ενα σφουγγαρακι ειχε μεσα μονο

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να βαλεις sera siporax mini η eheim substract pro μεσα στο φιλτρο.Ετσι θα αναβαθμησεις το φιλτρο σου και θα εχεις περισσοτερες αποικιες βακτηριδιων.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να βαλεις sera siporax mini η eheim substract pro μεσα στο φιλτρο.Ετσι θα αναβαθμησεις το φιλτρο σου και θα εχεις περισσοτερες αποικιες βακτηριδιων.

λοιπον εγω εριξα μεσα seachem prime το οποιο ελεγε οτι αν εχω πολλα ΝΟ2 να ριξω 5απλη δοση και το εκανα οκ θα ψαξω για αυτα που μου ειπες πως θα τα βάλω ομως?

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν κατεβηκε αρκετα το ΝΟ2 και αναγκαστηκα να κανω αλλαγή νερού και τελίκα ολα μηδενήστικαν(ακομα και τα ΝΟ3) θα ξανα κάνω τεστ σε 2 μερες για να σιγουρευτώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...