Jump to content

Tan Rimless Reef


TAN

Recommended Posts

Σε αυτό το θέμα ξεκινάει η παρουσίαση του νέου μου Rimless ενυδρείο χωρητικότητας 500 λίτρων + 150 λίτρων το sub που τρέχει από τις 27-7-11.Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 120 μήκος 60 ύψος και 70 πλάτος δίνοντας μια άνεση τόσο στα ψάρια άλλα ειδικά στο aquascape λόγο του πλάτους.

Μερικές photo από την αρχή πριν μπει στον τελικό του προορισμό

post-3-0-38542800-1321655775_thumb.jpg

post-3-0-17191800-1321655797_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που είναι οι φωτό,οεο???Άντε καιρός είναι να το δούμε το καμάρι σου...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρουσίαση του σαμπ όπως δουλεύει αυτήν την στιγμή..

post-3-0-59747700-1321656074_thumb.jpg

Το όλο σύστημα ειναι βασισμένο στην μέθοδο balling και την δουλειά εχει αναλάβει το iks.

post-3-0-22765000-1321656162_thumb.jpg

To skimmer που κρατάει το σύστημα είναι της Ati το νέο powercone 200 που όσο και να θελω να είμαι αντικειμενικός ειναι οτι καλύτερο έχω δοκιμάσει τα τελευταία 7 χρόνια και πιστέψτε με έχω δοκιμάσει πολλααααα.

Link to comment
Share on other sites

Το Diodon τι κανει στο sump;

Το Diodon Holacanthus μαζι με το chelodon patoca ειναι οι κάτοικοι του

post-3-0-16040700-1321657277_thumb.jpg

post-3-0-01215500-1321657297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Diodon Holacanthus μαζι με το chelodon patoca ειναι οι κάτοικοι του

post-3-0-16040700-1321657277_thumb.jpg

post-3-0-01215500-1321657297_thumb.jpg

Ιδιαιτερα ζωντανα :)

Link to comment
Share on other sites

Το Diodon Holacanthus μαζι με το chelodon patoca ειναι οι κάτοικοι του

post-3-0-16040700-1321657277_thumb.jpg

post-3-0-01215500-1321657297_thumb.jpg

μόνο αυτά έχει μέσα το sump??????

Και καμιά φωτο απο το main θέλουμε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

μόνο αυτά έχει μέσα το sump??????

Και καμιά φωτο απο το main θέλουμε να δούμε

Αύριο....

Δεν έχω τραβήξει ακόμα και τα φώτα έχουν σβήσει....

Link to comment
Share on other sites

Οκ,τόσους μήνες περιμέναμε,πιστεύω μια μέρα ακόμα μπορούμε να περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

εχω να πω ενα τεραστιο ευγε για το στολιδι σου θαναση.

ΥΓ.ερωτηση για το σκιμμερ.

γνωριζω οτι τα καινουργια ατι ειναι μακραν πολυ μπροστα στο θεμα αποδοσης αερα απο τον ανταγωνισμο.παρολα αυτα εχουν δειξει στο παρελθον ιδιαιτερα ασχημα σημαδια και προβληματα με τις sicce αντλιες που φορουσανε.τι σε εκανε και εμπιστευθηκες την ατι θαναση?

Link to comment
Share on other sites

Θανάση καλή συνέχεια και πιστεύω ότι θα τα σπάει το ενυδρείο σου σύντομα, φυσικά δεν είδαμε ακόμη φώτο από το main tank και νομίζω ότι μας κρατάς σε αγωνία, σε τι στάδιο βρίσκεται τώρα? έχει φύγει το κυάνο και οι άλγες οι αρχικές? το σκίμερ όπως λέει και ο Κώστας πριν κάνα χρόνο που πήγα να το παραγγείλω είχε βγει η ιστορία με τις αντλίες τους που μετά από διακοπή ρεύματος δεν έπαιρναν μπροστά, μετά στράφηκα στα NYOS που είναι της ίδιας φιλοσοφίας με ιταλικές αντλίες, απίστευτα εργαλεία αλλά είχαν τα ίδια ακριβώς προβλήματα με τα ΑΤΙ, κοινώς ήμουν αυτός που βελτίωσε και την NYOS ^_^ , γιατί μετά που το πήρα δοκιμάζοντας το μου βγήκαν αυτά τα προβλήματα, έστειλα την αντλία στην NYOS και μου έστειλαν καινούργια βελτιωμένη, η βελτίωση που έκαναν και πιστεύω και στα ΑΤΙ το ίδιο πρέπει να έπαιζε ήταν ότι μπροστά στο impreller έκοψαν το κομμάτι που υποθετικά στηρίζετε να γυρίζει έκκεντρα το impreller κοινώς όταν πήγαινε να πάρει μπροστά η αντλία φράκαρε σε αυτό το κομματάκι που στην ουσία ήταν άχρηστο γιατί δεν υπάρχει αξονάκι έκκεντρης περιστροφής, άρα όπως κατάλαβα κάτι αντίστοιχο πρέπει να έκανε και η ΑΤΙ και πραγματικά τα σκίμερ και τις ΑΤΙ και τις NYOS είναι και για μένα ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή σε σχέση απόδοση/ κατανάλωση watt και ποιότητα, ερώτηση: από θόρυβο πως πάει? στο NYOS που έχω πρέπει να στήσεις αυτί κοντά στο σκίμερ για να το ακούσεις, απίστευτα αθόρυβο.

Ελπίζω να μην κανιβαλίσαμε το θέμα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μας άφησες να περιμένουμε σαν παιδάκια που τους δώσανε άδειο δώρο κύριε administrator!!!!

ότι καλύτερο εύχομαι και έχω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά το κατασκευαστικό κομάτι! και για το τανκ και για το έπιπλο!!!!Τι πάχος τζαμιου χρησιμοποιήσατε;

Link to comment
Share on other sites

Παμε θαναση.....νυχτωσε !!!!! κοντευω να φτασω κρητη μεχρι να δουμε τις φωτο :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει... :rolleyes: :rolleyes:

Ξεκινάμε....

Ενα απο τα ομορφότερα ζωντανά στο χόμπι μας.

post-3-0-29175700-1321736715_thumb.jpg

Zoa....... :)

post-3-0-95743700-1321736885_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια zoanthids αλλα και οι acans δεν πανε πισω.

Θαναση βαλε μια καλη γενικη του ενυδρειου :)

Link to comment
Share on other sites

εχω να πω ενα τεραστιο ευγε για το στολιδι σου θαναση.

ΥΓ.ερωτηση για το σκιμμερ.

γνωριζω οτι τα καινουργια ατι ειναι μακραν πολυ μπροστα στο θεμα αποδοσης αερα απο τον ανταγωνισμο.παρολα αυτα εχουν δειξει στο παρελθον ιδιαιτερα ασχημα σημαδια και προβληματα με τις sicce αντλιες που φορουσανε.τι σε εκανε και εμπιστευθηκες την ατι θαναση?

Η συγκεριμενη εταιρια δεν ξερω αλλα μου βγαζει κατι θετικο στο να την εμπιστευτω και απο την στιγμη που στο παρελθον την ειχα πατησει με aquamedic-deltec αλλα και H&S σκέφτηκα οτι δεν έχανα να δοκιμάσω.Η αλήθεια είναι οτι η πρώτη φουρνιά ειχε πρόβλημα με την αντλία άλλα αυτό διορθώθηκε σχετικά γρήγορα και τα σκιμμερ που κυκλοφορούν από τον περσινό γεναρη δεν έχουν κανένα θέμα αφού φορούν καινούργια αντλία.

Θανάση καλή συνέχεια και πιστεύω ότι θα τα σπάει το ενυδρείο σου σύντομα, φυσικά δεν είδαμε ακόμη φώτο από το main tank και νομίζω ότι μας κρατάς σε αγωνία, σε τι στάδιο βρίσκεται τώρα? έχει φύγει το κυάνο και οι άλγες οι αρχικές?

Ειχα καποια θεματα αλλα ευτυχώς δεν είχαν να κάνουν με κυανό-αλγες οι αιπτασιες άλλα με τις παλιό αντλίες.Το σύστημα βασίζετε σε μια tunze 6105 σε wavecontroller μια vortech mp40 Gen2 και μια tunze 6055.Τον πρώτο μήνα χαλάει η vortech μένω περίπου 2 εβδομάδες χωρίς αυτήν αλλα την παίρνω πίσω αλλαγμένη και τον περασμένο μήνα καίγεται το τσιπακι της 6105 βγάζοντας με off απο σωστή κυκλοφορία για άλλες 2 εβδομάδες...

το σκίμερ όπως λέει και ο Κώστας πριν κάνα χρόνο που πήγα να το παραγγείλω είχε βγει η ιστορία με τις αντλίες τους που μετά από διακοπή ρεύματος δεν έπαιρναν μπροστά, μετά στράφηκα στα NYOS που είναι της ίδιας φιλοσοφίας με ιταλικές αντλίες, απίστευτα εργαλεία αλλά είχαν τα ίδια ακριβώς προβλήματα με τα ΑΤΙ, κοινώς ήμουν αυτός που βελτίωσε και την NYOS ^_^ , γιατί μετά που το πήρα δοκιμάζοντας το μου βγήκαν αυτά τα προβλήματα, έστειλα την αντλία στην NYOS και μου έστειλαν καινούργια βελτιωμένη, η βελτίωση που έκαναν και πιστεύω και στα ΑΤΙ το ίδιο πρέπει να έπαιζε ήταν ότι μπροστά στο impreller έκοψαν το κομμάτι που υποθετικά στηρίζετε να γυρίζει έκκεντρα το impreller κοινώς όταν πήγαινε να πάρει μπροστά η αντλία φράκαρε σε αυτό το κομματάκι που στην ουσία ήταν άχρηστο γιατί δεν υπάρχει αξονάκι έκκεντρης περιστροφής, άρα όπως κατάλαβα κάτι αντίστοιχο πρέπει να έκανε και η ΑΤΙ και πραγματικά τα σκίμερ και τις ΑΤΙ και τις NYOS είναι και για μένα ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή σε σχέση απόδοση/ κατανάλωση watt και ποιότητα, ερώτηση: από θόρυβο πως πάει? στο NYOS που έχω πρέπει να στήσεις αυτί κοντά στο σκίμερ για να το ακούσεις, απίστευτα αθόρυβο.

Ελπίζω να μην κανιβαλίσαμε το θέμα :blink:

Η αλλαγή που έκανε δωρεάν η Ατι ήταν με άλλο imbeller με διαφορετική βάση και λίγο σε σχήμα.Αν ήθελε ο κάθε κάτοχος μπορούσε να δώσει μια διαφορά περίπου 50e και να του αλλάξει την αντλία με την νέα ηλεκτρονική που έχει ενσωματωμένο controller αυξομείωσης απόδοσης βάση του φορτίου...

Αυτά τα δυο skimmer και για εμένα ειναι οτι καλύτερο για τους κοινούς θνητούς που δεν μπορούν να δώσουν μια μικρή περιουσία για ένα bubble king με τα σημαντικότερα ατού η χαμηλότατη κατανάλωση και η άφθονη φυσαλίδα που παράγουν...

Link to comment
Share on other sites

...........δεν εχεις καθολου αδικο σαυτο.......Μαλλον τεταρτη θα σουρθω για καφεδακι χιχιιχιχι :bigemo_harabe_net-134:παντως προς το παρον καλα παμε με τις φωτο..... βλεπεις!!! stanby ειμαστε ολοι!!!!

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

καλά μιλάμε με έχεις τρελάνει με τα ζωντανά σου...Η harlequeen και τα zoanthus σου είναι όλα τα λεφτά Θανάση...Αλλά ακόμα δεν μας έχεις δείξει και τον νούμερο 1 σταρ που απ όσο ξέρω φιλοξενείς...

Link to comment
Share on other sites

Δε βγάζεις και μια γενική;Μας έχεις πάνω - κάτω - αριστερά - δεξιά... Ενυδρείο είναι,δεν είναι παζλ! :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια....

Μερικές σημερινές.....

post-3-0-81999800-1321800830_thumb.jpg

post-3-0-83105100-1321800851_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...