Jump to content

Recommended Posts

Μια ερωτησουλα.....

Εκτός απο τυρφη για μειωση ph εχει δοκιμασει κανεις peat balls?

Ριξτε μια ματια εδω και αν γνωριζετε πως λειτουργει, αν λειτουργει και αξιζει το κόπο......http://youtu.be/G4wUP3u0_mk

Σας ευχαριστώ

Τα peat balls παρασκευαζονται με Spangum peat moss, ειναι πορώδες ή συμπιεσμένο ιζηματογενές ορυκτό φυτικής προέλευσης (σφαγνα), με υψηλή περιεκτικότητα σε νερό (έως 90 % σε φυσική κατάσταση), εύκολης κοπής και χρώματος καφέανοικτού ή καφέσκούρου και δεν μπορεί στην πραγματικότητα να οριστεί καθεαυτού ως τύρφη μια που δεν έχει πληγεί από τις τυπικές διαδικασίες αποσύνθεσης και χουμοποιησεις που οδηγούν στο σχηματισμό της αληθινής τύρφης αλλα λογο του οτι εχει ΡΗ 3,5~4,5 και δηλαδη την ιδιοτητα να χαμηλωνει αρκετα το ΡΗ, γενικος στον γεωπονικο χωρο για να την ξεχωριζουμε απο την κλασικη καφε τυρφη την ονομαζουμε ξανθια τυρφη αλλα η συγκεκριμμενη για την παρασκευη των peat balls εξορισεται απο πολυ βαθια στρωματα του εδαφους.

Σφαγνώνας ή σφαγνώδη είναι μια βαλτώδης και ελώδης έκταση,

τόπος των εύκρατων και ψυχρών ή ορεινών περιοχών του βορείου

ημισφαιρίου με κύριο ευδόκιμο είδος τα φυλλόβρυα της τάξης των

σφαγνωδών (μοναδικό γένος το Σφάγνον-Sfagnum με 350 είδη) που είναι

βρύα με βλαστό όρθιο που φθάνει τα 30 cm ύψος , πολύκλαδο με πυκνό

φύλλωμα.

Οιδιάζουσα η μορφολογική τους και ανατομική διάπλαση με παρουσία

υδροφόρου ιστού από νεκρά κύτταρα στο βλαστό και τα φύλλα. Η κάτω

πλευρά του βλαστού νεκρώνεται με το χρόνο και με τη μακροχρόνια χωρίς

οξυγόνο αποσύνθεση δημιουργεί την « τύρφη» ή «ποάνθρακα».

Τα σφάγνα χάρις στα νεκρά υδροφόρα κύτταρα του βλαστού και των φύλλων

τους, αποτελούν ιδεώδες υλικό για την συσκευασία και μεταφορά φυτών,

οπότε ανάλογα με την φύση των υπό μετακόμιση φυτών χρησιμοποιούνται ,

χάρη στην σπογγώδη διάπλασή τους, είτε ξηρά είτε διαποτισμένα με νερό.

Don't confuse sphagnum moss with sphagnum peat moss. Sphagnum moss and sphagnum peat moss are not the same product. Sphagnum moss is used in the floral industry to line wire baskets and make wreaths. It is the LIVING moss that grows on top of a sphagnum bog. Sphagnum peat moss is used as a soil conditioner by gardeners. It is the dead material that accumulates in the lower levels of a sphagnum bog. Harvesters of the horticultural peat moss remove the top few inches of the live sphagnum moss before harvesting the peat from the lower levels of the bog.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!

Αρα συνοψιζοντας θα λεγαμε οτι δεν ειναι το πλεον καταλληλο για ενυδρεια;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια μεθοδο που οπως ολες θελουν μια σχετικη παρακολουθηση για,να εχουμε το επιθυμητο ΡΗ, γιαυτο και προτεινουμε να πρετοιμαζουμε το νερο και το ΡΗ του, σε ενα βαρελι πριν την αλλαγη του νερου στο ενυδρειο για να μην εχουμε μεγαλα σκαμπανευασματα και για να εχουμε ποιο σταθερες συνθηκες του ΡΗ.

Αν βαλουμε κατευθειαν την τυρφη στο ενυδρειο στην αρχη θα ειναι πολυ δυνατη και θα κατεβασει αισθητα το ΡΗ σιγα σιγα και σε καθε αλλαγη θα εχουμε μεγαλο σκαμπανεβασμα αυτου και μπορει να δημιουργησει προβλημα στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητο! Το εσωτερικο φιλτρο στο βαρελι απλα το πετας μεσα η το σταθεροποιεις καπως....;

Επιπλεον εφοσον το νερο με τη τυρφη φιλτραρεται στο βαρελι ας πουμε 4-5 φορες την ωρα, ποσο θελει για να ειναι ετοιμο ; Ρωταω γιατι διαβασα οτι το αφηνουμε να δουλευτει μια εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν διαβασες καλα το αρθρο..

Την απαντηση σου στο ερωτημα ποσο καιρο θελει θα την βρεις μεσα στο αρθρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

συμφωνα με το παρα κατω σε 45λιτρα καθαρα με πεχα 6.5 να βαλω 2κουταλια της σουπας?ρωταω για το tormec activ μεσα στο φιλτρο.θελω πεχα περιπου 6,πες οτι το κανει 6 στο περιπου πανω κατω,αυτο μετα σταθεροποιητε?


και αλαζω καλτσα καθε 2 βδομαδες περιπου οκ?στο κουτι γιατι λεει αλαγη καθε 3 με 6 μηνες?

τα ψαρια μου ειναι κορυ και νεον


Κάποιες ισοδυναμίες είναι:

1 κουταλάκι του γλυκού τύρφη σε κόκκους = 5ml = 2gr
1 κουταλιά της σούπας κοφτή τύρφη σε κόκκους = 15ml = 6gr
1 μικρό φλιτζανάκι του καφέ τύρφη σε κόκκους = 90ml = 36gr
1 λίτρο τύρφη σε κοκκους = 1000ml = 400gr

Ενδεικτικά, μπορούμε να ξεκινήσουμε με 20-25ml τύρφης ανά 10 λίτρα νερού και σιγά-σιγά με τις μετρήσεις μας θα μπορέσουμε να καταλάβουμε ποια είναι η ποσότητα που χρειαζόμαστε . Πάντως, πριν ξεκινήσουμε με οποιοδήποτε τρόπο για να ρίξουμε το ph στο ενυδρείο, καλό θα είναι να ελέγξουμε αν το χαλίκι ή οι πέτρες που έχουμε στο ενυδρείο μας είναι ασβεστολιθικές, γιατί στην περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο το ph θα τείνει να επανέρχεται σε υψηλές τιμές παρ’ όλες τις προσπάθειές μας. Η διάρκεια της δραστικότητας της τύρφης είναι συνήθως 15-20 μέρες


Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το παρα κατω σε 45λιτρα καθαρα με πεχα 6.5 να βαλω 2κουταλια της σουπας?ρωταω για το tormec activ μεσα στο φιλτρο.θελω πεχα περιπου 6,πες οτι το κανει 6 στο περιπου πανω κατω,αυτο μετα σταθεροποιητε?

και αλαζω καλτσα καθε 2 βδομαδες περιπου οκ?στο κουτι γιατι λεει αλαγη καθε 3 με 6 μηνες?

τα ψαρια μου ειναι κορυ και νεον

Κάποιες ισοδυναμίες είναι:

1 κουταλάκι του γλυκού τύρφη σε κόκκους = 5ml = 2gr

1 κουταλιά της σούπας κοφτή τύρφη σε κόκκους = 15ml = 6gr

1 μικρό φλιτζανάκι του καφέ τύρφη σε κόκκους = 90ml = 36gr

1 λίτρο τύρφη σε κοκκους = 1000ml = 400gr

Ενδεικτικά, μπορούμε να ξεκινήσουμε με 20-25ml τύρφης ανά 10 λίτρα νερού και σιγά-σιγά με τις μετρήσεις μας θα μπορέσουμε να καταλάβουμε ποια είναι η ποσότητα που χρειαζόμαστε . Πάντως, πριν ξεκινήσουμε με οποιοδήποτε τρόπο για να ρίξουμε το ph στο ενυδρείο, καλό θα είναι να ελέγξουμε αν το χαλίκι ή οι πέτρες που έχουμε στο ενυδρείο μας είναι ασβεστολιθικές, γιατί στην περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο το ph θα τείνει να επανέρχεται σε υψηλές τιμές παρ’ όλες τις προσπάθειές μας. Η διάρκεια της δραστικότητας της τύρφης είναι συνήθως 15-20 μέρες

Με την ποσοτητα της τυρφης πρεπει να πειραματηστεις,δεν μπορω να σου απαντησω με ασφαλεια.

Το tormec activ δεν το ξερω σαν προιον..

Αν βαλεις τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου σου,δεν προκειτε ποτε να σταθεροποιηθει το ph σου,θα εχεις σκαμπανευασματα σε καθε αλλαγη νερου που θα κανεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ολα τα ενυδρειομαγαζα πουλανε τυρφη περιπου 4ευρω/λιτρο βρισκω εγω,,,,,το θεμα ειναι αν μπορουμε να χρησιμοποιουμε τυρφη κυπουρικης ...την εχει δοκιμασει κανεις? ειναι πολυ φτηνοτερη γι αυτο το λεω...

Link to comment
Share on other sites

ολα τα ενυδρειομαγαζα πουλανε τυρφη περιπου 4ευρω/λιτρο βρισκω εγω,,,,,το θεμα ειναι αν μπορουμε να χρησιμοποιουμε τυρφη κυπουρικης ...την εχει δοκιμασει κανεις? ειναι πολυ φτηνοτερη γι αυτο το λεω...

Εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ εγώ

Δες εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98011-oynoec-euiu-euoe-eueio;/

στο άρθρο 12

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα εβαζα ποτε τετοια τυρφη στο ενυδρειο μου.

Παιρνεις ενυδρειακη και εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι δεν θα εχεις ποτε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις αλλα το οικονομικο εχει μεγαλη διαφορα ...οποτε αν και λιγο μπελαλιδικο πιστευω θα αξιζε ...

το θεμα ειναι οτι υπαρχει μεγαλο ευρος και επειδη ειναι κυπουρικη δεν ξερεις τι προσμιξεις εχουν γινει..... δεν ξερω ,,,,μπερδευτικα :hot:

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις αλλα το οικονομικο εχει μεγαλη διαφορα ...οποτε αν και λιγο μπελαλιδικο πιστευω θα αξιζε ...

το θεμα ειναι οτι υπαρχει μεγαλο ευρος και επειδη ειναι κυπουρικη δεν ξερεις τι προσμιξεις εχουν γινει..... δεν ξερω ,,,,μπερδευτικα :hot:

Προτειμω να παρω την ενυδρειακη και να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να ειμαι 100% σιγουρος,παρα να καθομαι να ψηνω τυρφες και παλι να εχω το αγχος μηπως κατι γινει στα ψαρια μου.

Προσωπικες αποψεις ειναι αυτες..εγω δεν θα το ρισκαρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως μπορεί να υπάρχει ένα ρίσκο, και ο μοναδικός κίνδυνος είναι να πάρει κάποιος τύρφη εμπλουτισμένη, ξέρω πολύ καλά πως η πιο φθηνή τύρφη είναι και η πιο καθαρή, ξέρω πολλούς που χρησιμοποιούν τέτοιου είδους τύρφη, και μάλιστα έτσι όπως είναι στο τσουβάλι, το ψήσιμο μόνος μου το ξεκίνησα, για ελαχιστοποιήσω το κίνδυνο από παθογόνα παράσιτα, επίσης ο συνδυασμός με ζεόλιθο και άνθρακα που χρησιμοποιώ, ελαχιστοποιεί και τον κίνδυνο από τυχόν τοξικά (που και αυτό είναι λίγο δύσκολο). Η τύρφη ,για να ξέρεται, δεν παράγεται, συλλέγεται και δεν συμφέρει να μπουν προσμίξεις με άλλα στοιχεία, αν συμβεί τότε είναι πιο ακριβή, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει στο google για την τύρφη, υπάρχει πληθώρα πληροφοριών

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ωραίο και αναλυτικό άρθρο.Anyway ας κάνω και μια ερώτιση.Αν επεξεργάζεσαι αλκαλικό νερό με τύρφη γύρω στο pH 8.κάτι υπάρχει περίπτωση να φτάσει τουλάχιστον στο 7 ή θα κολάει στο 8,κάτι λόγω εξουδετέρωσης και άλλων παραγόντων;

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορεί να κατέβει στο 7 και ακόμα πιο χαμηλά, εξαρτάται όμως απο τη ποιότητα, ποσότητα και χρόνο παραμονής της τύρφης στο νερό, αλλα΄θα σου χρωματίσει ανάλογα και το νερό, από ελαφρα κίτρινο, σαν χαμομήλι, έως και καφε

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια μπορει να ριξει το ph στο 7 και ακομα πιο κατω.Θα χρειαστεις ομως αρκετη τυρφη και πολυ καιρο για να το πας εκει.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι πολύ σημαντικό, μη κατεβάσεις το PH απότομα στα ψάρια, ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.Το ρώτησα γιατί έχω τιγκάρει την τύρφη και δεν είδα κανένα αποτέλεσμα στο pH μόνο στη σκληρότητα απο gH 14 πήγε στο 8.Ή το τέστ pH Θα έχει θέματα ή η τύρφη αν και μέσα σε 2-3 μέρες μου κατεβάζει σκληρότητες παρατηρώντας το νερό αλλαγής και του ενυδρείου.Τώρα πόσος καιρός χρειάζεται για το pH δεν ξέρω.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά θα πέσει και το ph. Απλά μην το πνίγεις στην τύρφη, το νερό θα πρέπει να περνάει από μέσα της για να δουλέψει. Αν βάζεις πολύ ποσότητα, το νερό θα περνάει από όπου αλλού βρει πιο εύκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααα και προσοχή στην απότομη μείωση του ph, μπορεί να πεθάνουν τα ψάρια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεκινησα πειραματισμους με την τυρφη και εγω για να κατεβασω το ph απο 7.4 στο 7 για τους αρλεκινους, πηρα λοιπον ενα 20λ βαρελι εβαλα μεσα 100γραμ σε ενα εσωτερικο φιλτρο τυρφη μαυρο κοκο της fluval συγκεκριμενα , την αφησα γυρω στις 12ωρες , μετραω το πρωι ειχε παει στο 6.8 το pH και kH 4 απο 7.4 & 6 αντιστοιχα , αφαιρω την τυρφη και αφηνω σκετο το φιλτρο να γυρναει το νερο μεχρι το απογευμα για να δω κατα ποσο ειναι σταθερο, ξανα μετραω pH 7.4 , 

Που εχω κανει λαθος ? 

Μιας και πιστευω οτι ειναι σημαντικοτερο να εχουμε σταθερες τιμες pH απο το να πετυχω 7 pH !

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος billaus έγραψε:

Με υγρα τεστ μετρας;

Ναι της API

Έγινε επεξεργασία - Georgis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...