Jump to content

Η Λίμνη Μας!


Recommended Posts

Κάπου στα τέλη του περασμένου χρόνου ο ενας κολλητός μας πήρε την απόφαση να φτιάξει μια λίμνη για Κοι στο εξωχικό του στην Χαλκιδική. Έτσι παραμάσχαλα και 'μεις (adlib και εγω) ειπαμε να την φτιαξουμε όλοι μαζί!
Μετά απο αρκέτο ψάξιμο καθώς και την βόηθεια απο τις πληροφορίες του φόρουμ αγοράστικαν τα υλικα και ξεκίνησε η δουλειά κατα τον περασμένο Μάιο.

Και άρχισε το σκάψιμο!
IMG_3466.jpg

IMG_3468.jpg

στο τελικο της σχημα η τρυπα είναι πιο μεγαλη απο οσο φαινεται εδω.
Σειρα είχε το liner το οποιο αγοραστηκε απο γνωστη αλυσιδα με ειδη κηπου.
Κατω απο το liner μπηκε για προστασιά χοντρο νάιλον για θερμοκηπιο.
Μαζευτικαν πέτρες απο ενα ποταμι κοντα σπιτι στο, κορμοι ξεραμένοι απο το βουνο αρχισε το στησιμο!
το αποτελεσμα βγηκε καπως ετσι:

219442_10150156906354613_704634612_66208

202200_10150156908759613_704634612_66208

μετα μπηκαν και φυτα(κερατοφυλλα, καλαμιες,νουφαρα και αλλα υδροβια) καθως και σαλονάκι κηπου γυρω απο την λιμνη.

Το τελικο απο τελεσμα της λιμνης μας δειχνει καπως ετσι:

269077_10150232127019143_697039142_73582

260002_10150210471779143_697039142_72297

268052_10150232127454143_697039142_73582

και οι κατοικοι της λιμνης(οι οποιοι εξοικειωθηκαν αμεσως!πλεον τους ταιζουμε στο χερι και τους χαιδεύουμε!)-επίσης στην λίμνη συγκατοικουν μαζι και κουνουποψαρα:

260442_10150232127319143_697039142_73582

263072_10150232127179143_697039142_73582

Link to comment
Share on other sites

ενα πραγμα θα πω! παραμυθενιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσε την λιμνουλα σου, ομορφη, μαζεμενη και με γουστο. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

απιστευτο.μπραβο.για.την.καλη.δουλεια.που.εκανες..εχεις.και.guppy.μεσα??

οχι φιλε μου δεν ειχαμε guppy μεσα!!!!ειχαμε κοι διαφορων μεγεθων κουνουποψαρα(απειρα!χαχαχαχα!)και 2 χελωνιτσες!

Link to comment
Share on other sites

επισης δεν ειπαμε για την φιλτρανση η οποια γινοταν σε ενα πλαστικο βαρελι!η αντλια οδηγουσε το νερο στο βαρελι στο οποιο υπηρχε μηχανικος καθαρισμος και βιολογια!επεστρεφε απο ενα καταρακτακι!τα λιτρα του βαρελιου,το μεγεθος της αντλιας δυστυχώς δεν τα θυμαμαι(εδω μπορει να βοηθήσει ο αλεκος αν μπορει που εχει πολυ καλητερη μνήμη!)α!και μερικες φωτο αν εχεις αλεκο καλο θα ηταν να ανεβασεις σαν φωτογραφος της υπόθεσης!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

αν μπορουσατε να δειτε και πιο προσφατες φωτο θα βλεπατε σε τι ομορφη ζουγκλα εχει εξεληχθει!!!!μιλαμε για πολυ φυτο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε nikoloutso!το μεγεθος του βαρελιου δεν το θυμαμαι(εχω την εντυπωση οτι ειναι 200 λιτρα)ειναι το κλασικο κεραμιδι βαρελι με το βιδωτό μαυρο καπακι!το οποιο τρυπήθηκε απο 2 μεριες στο πανω μερος(λιγο κατω απο το καπακι) και απο εκει γινεται η εισαγωγη του νερου!χωριστηκε σε 2 μερη τα οποια συγκρούονται στον αερα προτού ερθουν σε επαφη με τα σφουγγαρια για να διαχέεται καλυτερα το νερο!το βαρελι ειναι γεματο με σφουγγαρια και μετα περναει μεσα απο πωρόλιθο και χαλικι!στο κατω μερος εχει μπει κομματι απο κλουβα για να προστατευει την τρυπα εξόδου του νερου η οποια καταλήγει στην λιμνη!ο κικλοφορητης ειναι μια αντλια βροχινων υδατων 6000 η 7000λ/ω αν θυμαμαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

αν κατι αλλο θες που δεν ανεφερα πολυ ευχαριστως να σου πω..οπως επισης φυσικά και παρατηρήσεις/διορθώσεις!!

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου δεν ειχαμε guppy μεσα!!!!ειχαμε κοι διαφορων μεγεθων κουνουποψαρα(απειρα!χαχαχαχα!)και 2 χελωνιτσες!

επισης δεν ειπαμε για την φιλτρανση η οποια γινοταν σε ενα πλαστικο βαρελι!η αντλια οδηγουσε το νερο στο βαρελι στο οποιο υπηρχε μηχανικος καθαρισμος και βιολογια!επεστρεφε απο ενα καταρακτακι!τα λιτρα του βαρελιου,το μεγεθος της αντλιας δυστυχώς δεν τα θυμαμαι(εδω μπορει να βοηθήσει ο αλεκος αν μπορει που εχει πολυ καλητερη μνήμη!)α!και μερικες φωτο αν εχεις αλεκο καλο θα ηταν να ανεβασεις σαν φωτογραφος της υπόθεσης!!! :bigemo_harabe_net-64:

Σταθη ξεχνας και τον τετραπαχο βάτραχο! :bigemo_harabe_net-75:

Δυστυχως δεν εχουμε πιο προσφατες φωτο με τα επιπλεον φυτα που μπηκαν και με τα ηδη υπαρχοντα που αναπτυχθηκαν.. :poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

Σταθη ξεχνας και τον τετραπαχο βάτραχο! :bigemo_harabe_net-75:

Δυστυχως δεν εχουμε πιο προσφατες φωτο με τα επιπλεον φυτα που μπηκαν και με τα ηδη υπαρχοντα που αναπτυχθηκαν.. :poster_oops:

χαχαχαχχαχαχαχαχα!!!σωστα!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη η λιμνη σας!

Μπραβο!!

ενα πραγμα θα πω! παραμυθενιο!!!!

Να χαιρεσε την λιμνουλα σου, ομορφη, μαζεμενη και με γουστο. :bigemo_harabe_net-64:

να ειστε καλα παιδια! ευχαριστουμε για τα καλα λογια σας!

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ όμορφη λίμνη σε έναν εξίσου όμορφο κήπο, μου βάζεις ιδέες και για το δικό μου εξοχικό!!!

Φιλε Γιάννη μην το σκεφτεσαι καν! αυριο κιολας ξεκινα να παιρνεις μετρα για την λιμνη!μετα την λιμνη δεν εχει γυρισμό χαχαχαχα! :bigemo_harabe_net-160::bigemo_harabe_net-180:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ''ψηθεί'' πάρα πολύ! Να υποθέσω ότι το σπίτι επειδή είναι εξοχικό ο φίλο σου δεν βρίσκεται συχνά εκεί, ιδιαίτερα τους χειμερινούς μήνες, τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με εμένα. Επομένος θέλω να ρωτήσω αν τέτοιου μεγέθους λίμνες ή και μεγαλύτερες μπορούν να υπάρχουν χωρίς προβλήματα αν ο ιδιοκτήτης την επισκέπτεται κάθε βδομάδα, ακόμα και κάθε δύο βδομάδες; Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν το έχω επιχειρήσεις ακόμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ''ψηθεί'' πάρα πολύ! Να υποθέσω ότι το σπίτι επειδή είναι εξοχικό ο φίλο σου δεν βρίσκεται συχνά εκεί, ιδιαίτερα τους χειμερινούς μήνες, τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με εμένα. Επομένος θέλω να ρωτήσω αν τέτοιου μεγέθους λίμνες ή και μεγαλύτερες μπορούν να υπάρχουν χωρίς προβλήματα αν ο ιδιοκτήτης την επισκέπτεται κάθε βδομάδα, ακόμα και κάθε δύο βδομάδες; Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν το έχω επιχειρήσεις ακόμα. :)

Τους χειμερινούς μήνες όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 15 μειώνεται το τάισμα σταδιακά μέχρι που σταματάμε να ταΐζουμε.

Αν μπορείς να το συνδυάσεις έτσι κάτι θα πετύχεις.

Προσοχή όμως, πολύ καλός προγραμματισμός.

:)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ καλό γούστο..... συγχαρητήρια.

Τα υλικά διακόσμησης έχουν ταιριάξει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ''ψηθεί'' πάρα πολύ! Να υποθέσω ότι το σπίτι επειδή είναι εξοχικό ο φίλο σου δεν βρίσκεται συχνά εκεί, ιδιαίτερα τους χειμερινούς μήνες, τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με εμένα. Επομένος θέλω να ρωτήσω αν τέτοιου μεγέθους λίμνες ή και μεγαλύτερες μπορούν να υπάρχουν χωρίς προβλήματα αν ο ιδιοκτήτης την επισκέπτεται κάθε βδομάδα, ακόμα και κάθε δύο βδομάδες; Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν το έχω επιχειρήσεις ακόμα. :)

πηγαινει καποιος μια φορα την εβδομαδα για ταισμα...μετα καθε 2 εβδομαδες...και μετα ισως και πιο αραια μεχρι να μην ταισεις και καθολου για κανα 2 μηνες!το σημαντικό ειναι τους χειμερινους μηνες να εχεις προνοήσει να υπαρχει ενα βαθυ σημειο στην λιμνη(κοντα στο 1 μετρο) ωστε τα ψαρια σου να μπορουν ακομα και αν παγωσει η λιμνη να εχουν ενα μερος να κατσουν!η διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ επιφανειας και ενος μετρου βαθος ειναι αρκετα μεγαλη και ουσιαστηκα ειναι αυτο που θα κρατησει τα ψαρια σου ζωντανα!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ καλό γούστο..... συγχαρητήρια.

Τα υλικά διακόσμησης έχουν ταιριάξει τέλεια.

ευχαριστουμε φιλε Vaggef!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

πηγαινει καποιος μια φορα την εβδομαδα για ταισμα...μετα καθε 2 εβδομαδες...και μετα ισως και πιο αραια μεχρι να μην ταισεις και καθολου για κανα 2 μηνες!το σημαντικό ειναι τους χειμερινους μηνες να εχεις προνοήσει να υπαρχει ενα βαθυ σημειο στην λιμνη(κοντα στο 1 μετρο) ωστε τα ψαρια σου να μπορουν ακομα και αν παγωσει η λιμνη να εχουν ενα μερος να κατσουν!η διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ επιφανειας και ενος μετρου βαθος ειναι αρκετα μεγαλη και ουσιαστηκα ειναι αυτο που θα κρατησει τα ψαρια σου ζωντανα!

Αυτήν την πληροφορία για το τάισμά τους δεν την γνώριζα, άρα δεν τη βλέπω τόσο ''απαγορευτική" τη λίμνη στην περίπτωση μου, ιδιαίτερα άν μιλάμε για μεγάλων διαστάσεων κατασκευή B)

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την πληροφορία για το τάισμά τους δεν την γνώριζα, άρα δεν τη βλέπω τόσο ''απαγορευτική" τη λίμνη στην περίπτωση μου, ιδιαίτερα άν μιλάμε για μεγάλων διαστάσεων κατασκευή B)

οντως δεν ειναι τοσο δυσκολο..αρκει πιστευω η βασικη υπευθυνότητα να υπαρχει, στο οτι φιλοξενεις ζωντανα ψαρια και οχι απλα καλοκαιρινο αξιοθεατο!

τι εννοεις με την μεγαλων διαστασεων κατασκευη?δεν καταλαβα τι διαφορα εχει μια μεγαλη απο μια μικροτερη κατασκευη στο θεμα διατροφης?

P.S.: οταν προκειται να φιλοξενησεις κοι η κατασκευη σου θα ειναι μεγαλη ετσι και αλλιως! :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

αν κατι αλλο θες που δεν ανεφερα πολυ ευχαριστως να σου πω..οπως επισης φυσικά και παρατηρήσεις/διορθώσεις!!

Μια χαρα!! ΚΑνε ομς αν θες και μπορεις μια παρουσίαση να το καταλάβουν και οσοι θέλουν να κανουν κατι αντίστοιχο.

Επισης, γιατι εχεις χαλικι μεσα στο φιλτρο? Τι σφουγγαρια εχεις? Και σε τι αναλογίες.... :)

Link to comment
Share on other sites

οντως δεν ειναι τοσο δυσκολο..αρκει πιστευω η βασικη υπευθυνότητα να υπαρχει, στο οτι φιλοξενεις ζωντανα ψαρια και οχι απλα καλοκαιρινο αξιοθεατο!

τι εννοεις με την μεγαλων διαστασεων κατασκευη?δεν καταλαβα τι διαφορα εχει μια μεγαλη απο μια μικροτερη κατασκευη στο θεμα διατροφης?

P.S.: οταν προκειται να φιλοξενησεις κοι η κατασκευη σου θα ειναι μεγαλη ετσι και αλλιως! :bigemo_harabe_net-64:

Στη διατροφή δεν υπάρχει διαφορά, υπάρχει όμως στις χαμηλές θερμοκρασίες και τον πάγο, ακόμα και στους εξωτερικούς κινδύνους πχ αρπακτικά κα. Να διορθώσω τη προηγούμενη φράση μου, "πολύ μεγάλων διαστάσεων 30000λτ+" :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...