Jump to content

Η Λίμνη Μας!


Recommended Posts

Μια χαρα!! ΚΑνε ομς αν θες και μπορεις μια παρουσίαση να το καταλάβουν και οσοι θέλουν να κανουν κατι αντίστοιχο.

Επισης, γιατι εχεις χαλικι μεσα στο φιλτρο? Τι σφουγγαρια εχεις? Και σε τι αναλογίες.... :)

επειδη δεν εχω φωτογραφια με υπερσύγχρονες μεθόδους το σχεδιασα!!!! :bigemo_harabe_net-163:post-32212-0-10239100-1322084616_thumb.png

τα σφουγγαρια ειναι ουσιαστικά μια χοντρη μπλε πλακα ενυδρειακου σφουγγαριου(10εκ.περιπου) και απο κατω ειναι ολο filterwool!την ποσοτητα ακριβως δεν την θυμαμαι αλλα ειναι παρα πολυ αφου να φανταστεις οτι ειναι περιπου 40εκ παχος...και "καθεται" οταν βραχει!!!δηλαδη προτού βραχει ηταν μεχρι το καπακι!το χαλικι οπως και ο πωρόλιθος δεν καθαριζονται!μονο τα σφουγγαρια!!και το χαλικι μπηκε σαν βοηθητικο υλικο βιολογιας μαζι με τον πορολιθο(περιπου 30 κιλα και τα 2)αφου τοτε που την φτιαχναμε ειχαμε βρει σχετικες πληροφορειες οτι κανει δουλεια και δεν ξερω αν οντως κανει δουλεια αλλα σιγουρα δεν κανει κατι κακο αφου δεν ειδαμε κατι αρνητηκο με τα ψαρια!!σιγουρα δεν συγκρινεται με καποιο προιον που ειναι καθαρα για αυτη την δουλεια αλλα εχει το πλεονεκτημα να ειναι παμφθηνο και γενικα ειμαστε ατομα που πειραματιζονται οποτε το τολμησαμε!ελπιζω να σε καλυψα φιλε nikolousto...δεκτες οι οποιες επιπρόσθετες γνωμες/συμβουλες!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις βαλει filterwool μετα το μπλε σφουγγαρι??

Το χαλίκι δεν προσφερει τίποτα απο βιολογία. Μπορεις να το αντικαταστασεις με ελαφρόπετρα ή αλλα υλικά όπως κομμενα καλαμακια.

Υπαρχουν αρκετα υλικά που μπορει να βοηθησουν σα βιλογικό υλικό. Σε καμια περίπτωση δεν μπορουν να το αντικαταστησουν το ενυδρειακό βιολογικό υλικό, αλλα σε τοσο μεγλες ποσσότητες κανουν σιγουρα δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις βαλει filterwool μετα το μπλε σφουγγαρι??

Το χαλίκι δεν προσφερει τίποτα απο βιολογία. Μπορεις να το αντικαταστασεις με ελαφρόπετρα ή αλλα υλικά όπως κομμενα καλαμακια.

Υπαρχουν αρκετα υλικά που μπορει να βοηθησουν σα βιλογικό υλικό. Σε καμια περίπτωση δεν μπορουν να το αντικαταστησουν το ενυδρειακό βιολογικό υλικό, αλλα σε τοσο μεγλες ποσσότητες κανουν σιγουρα δουλεια.

filterwool γιατι απλα θελαμε πολυ υλικο για μηχανικη φιλτρανση και αυτο ηταν διαθέσιμο.ειχα ακουσει και για καλαμακια και για καπακια απο σαμπανια αλλα δεν μας επεισαν και πολυ για αυτο δεν τα χρησιμοποιησαμε..για λες οτι κανουν δουλεια(τουλαχιστον τα καλαμακια)θα αντικατασταθουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό καιρό να διαβάσω το φόρουμ και έχασα επεισόδια!

Πολύ καλή η λίμνη μπράβο σας! Μου άρεσε η χρήση υλικών από την φύση.

Η χρήση των σφουγγαριών με είχε κουράσει αφάνταστα και στην πορεία έβγαλα το συμπέρασμα ότι είναι αχρείαστα. Η διαδικασία καθαρισμού τους ήταν από τα χειρότερα μου!

Δεν σου μπουκώνει, δεν σου μειώνει την ροή του νερού?

Όντος τα χαλίκια δεν εξυπηρετούν τίποτα στο φίλτρο, η έξοδος του νερό από το βαρέλι θα ήταν καλύτερα να μην είναι στον πάτο, αλλά 15-20 εκατοστά ποιο πάνω για να μαζεύετε εκεί η βρομιά και μια δεύτερη βάνα να ανοίγει για να καθαρίζετε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό καιρό να διαβάσω το φόρουμ και έχασα επεισόδια!

Πολύ καλή η λίμνη μπράβο σας! Μου άρεσε η χρήση υλικών από την φύση.

Η χρήση των σφουγγαριών με είχε κουράσει αφάνταστα και στην πορεία έβγαλα το συμπέρασμα ότι είναι αχρείαστα. Η διαδικασία καθαρισμού τους ήταν από τα χειρότερα μου!

Δεν σου μπουκώνει, δεν σου μειώνει την ροή του νερού?

Όντος τα χαλίκια δεν εξυπηρετούν τίποτα στο φίλτρο, η έξοδος του νερό από το βαρέλι θα ήταν καλύτερα να μην είναι στον πάτο, αλλά 15-20 εκατοστά ποιο πάνω για να μαζεύετε εκεί η βρομιά και μια δεύτερη βάνα να ανοίγει για να καθαρίζετε.

ευχαριστουμε φιλε yiannosavva!!

λες να αντικαταστησουμε τα σφουγγαρια με κατι αλλο?πως προτεινεις να μπουν τα υλικά στο βαρελι και τι υλικα?οκ το χαλικι φευγει!το καταλαβαμε!!χαχαχαχαχ!!!

τα σφουγγαρια δεν μας κουρασαν στο καθαρισμο!εξαλου μια φορα τον μηνα καθαριζονται..αλλα αν υπαρχει καλυτερος τροπος πολυ ευχαρίστως να τον ακουσουμε!!ουτε μειωση στην ροη δεν ειχαμε..εχουμε αφησει αρκετο κενο αναμεσα απο τα τελευταια σφουγγαρια και την εξοδο!

ωραια η ιδεα σου με την 2η βανα και γινεται ευκολα γιατι υπαρχει χωρος στο κατω μερος του βαρελιου(10εκ. σιγουρα) αν και δεν μαζευόταν πολυ βρομια!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο παιδια!

πολυ καλη δουλεια κ ομορφο το αποτελεσμα!

ευχαριστουμε Αντωνη!αν και εχουμε μερικα λαθη ειδικα με την φιλτρανση, τα οποια ομως θα διορθωθούν..

Link to comment
Share on other sites

αν και εχω διαβασει ολη την κατασκευη της λιμνης σου φιλε μου δεν θυμόμουν αυτο το σημειο!!!λογο του οτι δεν μπορουμε να εχουμε 2 βαρελια(ασε που η δικια μας λιμνη ειναι και μικροτερη)λεω να το κανουμε καπως ετσι το βαρελι...

27888462.png

πως σας φαινεται?θα λειτουργησει καλα?

Link to comment
Share on other sites

το βαρελι δεν ειναι στεγανο αν αυτο εννοεις..γιατι?

Γιατί κάποια στιγμή θα μπουκώσει και θα ξεχειλίσει...

Την είχα πάθει και εγώ ετσι..

Link to comment
Share on other sites

αν και εχω διαβασει ολη την κατασκευη της λιμνης σου φιλε μου δεν θυμόμουν αυτο το σημειο!!!λογο του οτι δεν μπορουμε να εχουμε 2 βαρελια(ασε που η δικια μας λιμνη ειναι και μικροτερη)λεω να το κανουμε καπως ετσι το βαρελι...

27888462.png

πως σας φαινεται?θα λειτουργησει καλα?

επειδη τωρα ειδα οτι τα μικρα γραμματα δεν φαινονται...στα κοκκινα βελακια λεει οτι εκει θα μπει μια κατασκευη που θα κραταει τα σφουγγαρια λιγο πανω απο την βιολογια..απλα για να μην την πιεζει και στουμπωνει..κατω αριστερα λεει οτι εκει θα μπει μια 2η βανα..και κατω δεξια οτι ειναι η εξοδος προσ την λιμνη 10εκ. πιο πανω απο τον πατο του βαρελιου!

εκει πο υ λεει σφουγγαρια απο κατω λεει οτι θα φυγει το filterwool και θα μπουν μονο σφουγγαρια και κατω απο την βιολογια λεει οτι θα μπουν βιομπαλες,μακαρονι και ισως καλαμακια αν εχει χωρο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποια στιγμή θα μπουκώσει και θα ξεχειλίσει...

Την είχα πάθει και εγώ ετσι..

οσο καιρο λειτουργουσε ετσι|(και πιστεψε με ειχε πολυ υλικο)δεν ειχαμε προβλημα..νομιζω οτι το κολπο ηταν που προστατεψα την εξοδο με μια κατασκευη απο κλουβα οποτε τπτ δεν μπορουσε να φραξει την εξοδο

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα σφουγγάρια αργά ή γρήγορα μπουκώνουν.

Τα είχα σκάσει και εγώ να πάρω ένα μεγάλο και τελικά τσάμπα πήγε... :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο σκηνικό!

Link to comment
Share on other sites

Σού λέω με βεβαιότητα ότι τα σφουγγάρια μια μέρα θα μπουκώσουν. Αν τραβάς το νερό από το κάτω μέρος της λίμνης και το φίλτρο δεν αντέξει την πίεση θα δεις μια μέρα την λίμνη σου άδεια και τα ψάρια σαρδέλες στον πάτο της.

Link to comment
Share on other sites

Σού λέω με βεβαιότητα ότι τα σφουγγάρια μια μέρα θα μπουκώσουν. Αν τραβάς το νερό από το κάτω μέρος της λίμνης και το φίλτρο δεν αντέξει την πίεση θα δεις μια μέρα την λίμνη σου άδεια και τα ψάρια σαρδέλες στον πάτο της.

εγω σκεφτηκα να βαλω σφουγγαρια γιατι και εσυ στο ενα βαρελι σου ειχες βαλει μονο σφουγγαρια και χοντρα και λεπτα!!οποτε ακυρα τα σφουγγαρια...τι μας προτεινεται δηλαδη?

το φιλτρο εχει αισθητηρα που οταν κατεβει απο το υψος της αντλιας σταματαει!

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτηκα να βαλω σφουγγαρια γιατι και εσυ στο ενα βαρελι σου ειχες βαλει μονο σφουγγαρια και χοντρα και λεπτα!!οποτε ακυρα τα σφουγγαρια...τι μας προτεινεται δηλαδη?

το φιλτρο εχει αισθητηρα που οταν κατεβει απο το υψος της αντλιας σταματαει!

Τα βαρέλια που βλέπεις στο θέμα τις λίμνης μου ήταν πείραμα το οποίο απέτυχε!

Τώρα αυτά τα βαρέλια ΔΕΝ υπάρχουν, η λίμνη δουλεύει μόνο με τον φίλτρο- καταρράκτη.

Δες εδώ.

Για τον αισθητήρα στο φίλτρο, αν το φίλτρο μπουκώσει θα διοχετέβετε πίεση νερού από την αντλία μέσα στο φίλτρο, αν αυτή την πίεση δεν την αντέκση το νερό θα φέυγει από το καπάκι ο αισθητήρας δεν θα σταματήσει την αντλία επειδή θα είναι γεμάτο με αποτέλεσμα να αδειάσει η λίμνη!.

Link to comment
Share on other sites

Τα βαρέλια που βλέπεις στο θέμα τις λίμνης μου ήταν πείραμα το οποίο απέτυχε!

Τώρα αυτά τα βαρέλια ΔΕΝ υπάρχουν, η λίμνη δουλεύει μόνο με τον φίλτρο- καταρράκτη.

Δες εδώ.

Για τον αισθητήρα στο φίλτρο, αν το φίλτρο μπουκώσει θα διοχετέβετε πίεση νερού από την αντλία μέσα στο φίλτρο, αν αυτή την πίεση δεν την αντέκση το νερό θα φέυγει από το καπάκι ο αισθητήρας δεν θα σταματήσει την αντλία επειδή θα είναι γεμάτο με αποτέλεσμα να αδειάσει η λίμνη!.

οποτε λες να αλλαξουμε εντελως το φιλτρο?εσυ αποτι ειδα εχει βιομπαλες και ενα αλλο υλικό..λες να γεμισουμε και εμεις με κατι παρομοιο το βαρελι?

οσο για την αντλια δεν το καταλαβα...η αντλια ειναι μεσα στην λιμνη..το ιδιο και ο αισθητηρας!δεν το διατυπωσα καλα πριν....μολις κατεβει το νερο της λιμνης σε ενα συγκεκριμενο σημειο η αντλια θα σταματισει!οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να αδειασει η λιμνη...

Link to comment
Share on other sites

οποτε λες να αλλαξουμε εντελως το φιλτρο?εσυ αποτι ειδα εχει βιομπαλες και ενα αλλο υλικό..λες να γεμισουμε και εμεις με κατι παρομοιο το βαρελι?

οσο για την αντλια δεν το καταλαβα...η αντλια ειναι μεσα στην λιμνη..το ιδιο και ο αισθητηρας!δεν το διατυπωσα καλα πριν....μολις κατεβει το νερο της λιμνης σε ενα συγκεκριμενο σημειο η αντλια θα σταματισει!οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να αδειασει η λιμνη...

Εάν βρεις κάποιο τρόπο να αφήσεις τα σφουγγάρια αλλά στην περίπτωση που μπουκώσουν το νερό να επιστροφή στην λίμνη δεν είναι άσχημα. Τα σφουγγάρια βοηθούν και αυτά στην βιολογία.

Θα πρότεινα κάτι παρόμοιο με τον καταρράκτη που έκανα, αν θα αφήσεις το βαρέλι μπορείς να κάνεις εισαγωγή του νερού από το πάνω μέρος, και εξαγωγή λίγο ποιο πάνω από την μέση, να εφευρέσεις τα σπογγάρια και να βάλεις βιόμπαλες και υλικό σαν και το δικό μου που είναι το Κ1. Υλικά για βιολογία του νερού μπορείς να βρεις πολλά δεν είναι ανάγκη να είναι Κ1, απλά κάποιο υλικό που να έχει πολλή επιφάνεια, στην επιφάνεια αυτή μαζεύονται τα βακτηρίδια που βοηθούν στην βιολογία του νερού.

Με μια βάνα στο κάτω μέρος θα είναι πολύ εύκολη η διαδικασία καθαρισμού.

Η διαφορά με το δικό μου είναι ότι έχω τοποθέτηση λάστιχο με τρύπες στο κάτω μέρος που διοχετεύοντας αέρα ξανακατέβω και καθαρίζω ευκολότερα το βιολογικό υλικό.

Άσο για την αντλία τη αντλία είναι πόσα βατ? Συνήθως αυτού του είδους οι αντλίες καίνε πολύ ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν βρεις κάποιο τρόπο να αφήσεις τα σφουγγάρια αλλά στην περίπτωση που μπουκώσουν το νερό να επιστροφή στην λίμνη δεν είναι άσχημα. Τα σφουγγάρια βοηθούν και αυτά στην βιολογία.

Θα πρότεινα κάτι παρόμοιο με τον καταρράκτη που έκανα, αν θα αφήσεις το βαρέλι μπορείς να κάνεις εισαγωγή του νερού από το πάνω μέρος, και εξαγωγή λίγο ποιο πάνω από την μέση, να εφευρέσεις τα σπογγάρια και να βάλεις βιόμπαλες και υλικό σαν και το δικό μου που είναι το Κ1. Υλικά για βιολογία του νερού μπορείς να βρεις πολλά δεν είναι ανάγκη να είναι Κ1, απλά κάποιο υλικό που να έχει πολλή επιφάνεια, στην επιφάνεια αυτή μαζεύονται τα βακτηρίδια που βοηθούν στην βιολογία του νερού.

Με μια βάνα στο κάτω μέρος θα είναι πολύ εύκολη η διαδικασία καθαρισμού.

Η διαφορά με το δικό μου είναι ότι έχω τοποθέτηση λάστιχο με τρύπες στο κάτω μέρος που διοχετεύοντας αέρα ξανακατέβω και καθαρίζω ευκολότερα το βιολογικό υλικό.

Άσο για την αντλία τη αντλία είναι πόσα βατ? Συνήθως αυτού του είδους οι αντλίες καίνε πολύ ρεύμα.

καταλαβα...πολυ καλες οι προτασεις σου..οποτε σκεφτομαι.. μια εκδοχη ειναι να μεινει το βαρελι με τα σφουγγαρια και την βιολογια και να γινει μια ακομα εξοδος του νερου προς την λιμνη στο πανω μερος του βαρελιου,σε περιπτωση που μπουκωσουν τα σφουγγαρια και μια αλλη ειναι να γεμισει το βαρελι με βιολογικο υλικο και η εξοδος να γινεται λιγο πιο πανω απο την μεση..αυτη η βανα θα καλυπτεται απο την βιολογια η η βιολογια θα αρχιζει πιο κατω απο την εξοδο?η ηδη υπαρχον βανα στο κατω μερος θα χρησιμοποιηθεί σαν βανα καθαρισμου!!!(σαν πιο οικονομικη λυση ειναι η πρωτη οπου στην ουσια μονο μια βανα σε περιπτωση υπερχειλησης θα βαλουμε αλλα θεωρεις καλυτερη την 2η?)

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα...πολυ καλες οι προτασεις σου..οποτε σκεφτομαι.. μια εκδοχη ειναι να μεινει το βαρελι με τα σφουγγαρια και την βιολογια και να γινει μια ακομα εξοδος του νερου προς την λιμνη στο πανω μερος του βαρελιου,σε περιπτωση που μπουκωσουν τα σφουγγαρια και μια αλλη ειναι να γεμισει το βαρελι με βιολογικο υλικο και η εξοδος να γινεται λιγο πιο πανω απο την μεση..αυτη η βανα θα καλυπτεται απο την βιολογια η η βιολογια θα αρχιζει πιο κατω απο την εξοδο?η ηδη υπαρχον βανα στο κατω μερος θα χρησιμοποιηθεί σαν βανα καθαρισμου!!!(σαν πιο οικονομικη λυση ειναι η πρωτη οπου στην ουσια μονο μια βανα σε περιπτωση υπερχειλησης θα βαλουμε αλλα θεωρεις καλυτερη την 2η?)

Να ρωτήσω, κατά την διάρκεια λειτουργίας του φίλτρου σε ποιο σημείο είναι η στάθμη του νερού μέσα σε αυτό? Δηλαδή τα φίλτρο δουλεύει με βαρύτητα η είναι πιεστικό?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, κατά την διάρκεια λειτουργίας του φίλτρου σε ποιο σημείο είναι η στάθμη του νερού μέσα σε αυτό? Δηλαδή τα φίλτρο δουλεύει με βαρύτητα η είναι πιεστικό?

Έκανα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα ελπίζω να το καταλάβεις.

post-873-0-93419500-1323156272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, κατά την διάρκεια λειτουργίας του φίλτρου σε ποιο σημείο είναι η στάθμη του νερού μέσα σε αυτό? Δηλαδή τα φίλτρο δουλεύει με βαρύτητα η είναι πιεστικό?

Έκανα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα ελπίζω να το καταλάβεις.

το φιλτρο δουλευει με βαρυτητα..το σχεδιο το καταλαβα!!!πολυ καλο!!!

οποτε πρεπει να βρουμε αρκετη βιολογια...αυτο το υλικό κ1 που ειπες συμφερει σε σχεση με το siporax ας πουμε?αποτι ειδα στο νετ ειναι πολυ αποδοτικο...το πηρες απο κυπρο η απο ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...