Jump to content

Η Λίμνη Μας!


Recommended Posts

το φιλτρο δουλευει με βαρυτητα..το σχεδιο το καταλαβα!!!πολυ καλο!!!

οποτε πρεπει να βρουμε αρκετη βιολογια...αυτο το υλικό κ1 που ειπες συμφερει σε σχεση με το siporax ας πουμε?αποτι ειδα στο νετ ειναι πολυ αποδοτικο...το πηρες απο κυπρο η απο ελλαδα?

Το siporax είναι πολύ ακριβό σε σχέση με το Κ1, μια βασική διαφορά είναι ότι το Κ1 επιπλέει στο φίλτρο και εύκολα μπορείς να το ανακατέψεις για να το καθαρίσεις. Το πείρα από Κύπρο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω να κανω μια παρατηρηση..Στις αρχες οταν στήθηκε η λιμνη και πριν μπουν τα φυτα ειχαμε μεγαλο θεμα με την αλγη (σε βαθμο που δεν βλεπαμε ψαρι μεσα!) χρησημοποιησαμε ενα υγρο αντιαλγης και ειχαμε αποτελασματα αλλα μονο για λιγο(αφου σκοτωνει την ηδη υπαρχουσα αλγη και απο το ηλιο εβγαινε καινουρια.. :bigemo_harabe_net-111: ). Οποτε αφου μπηκαν σταδιακα τα φυτα(τα οποια ειναι παραπανω απο οτι φαινονται στις φωτο (μπηκαν μετεπειτα) και σε συνδιασμο με τον μεγαλο αριθμο απο κουνουποψαρα ειδαμε τρελη διαφορα στην διαυγεια-ποιοτητα του νερου! Σκεφτειτε πως κατακαλοκαιρο η λιμνη ειναι φουλ εκτεθειμενη στον ηλιο και ιχνος αλγης στο νερο!μονο πανω στο liner επιασε αλγη!

Αυτο που θελω να πω δηλαδη ειναι οτι στην ουσια η λιμνη αυτοκαθαριζεται και (κατα την γνωμη μου παντα) αυτο που χρειαζεται μονο ειναι το καταραχτακι για την οξυγονωση του νερου και η βιολογια σαν προσθετη βοηθεια για τις ακαθαρσιες..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω να κανω μια παρατηρηση..Στις αρχες οταν στήθηκε η λιμνη και πριν μπουν τα φυτα ειχαμε μεγαλο θεμα με την αλγη (σε βαθμο που δεν βλεπαμε ψαρι μεσα!) χρησημοποιησαμε ενα υγρο αντιαλγης και ειχαμε αποτελασματα αλλα μονο για λιγο(αφου σκοτωνει την ηδη υπαρχουσα αλγη και απο το ηλιο εβγαινε καινουρια.. :bigemo_harabe_net-111: ). Οποτε αφου μπηκαν σταδιακα τα φυτα(τα οποια ειναι παραπανω απο οτι φαινονται στις φωτο (μπηκαν μετεπειτα) και σε συνδιασμο με τον μεγαλο αριθμο απο κουνουποψαρα ειδαμε τρελη διαφορα στην διαυγεια-ποιοτητα του νερου! Σκεφτειτε πως κατακαλοκαιρο η λιμνη ειναι φουλ εκτεθειμενη στον ηλιο και ιχνος αλγης στο νερο!μονο πανω στο liner επιασε αλγη!

Αυτο που θελω να πω δηλαδη ειναι οτι στην ουσια η λιμνη αυτοκαθαριζεται και (κατα την γνωμη μου παντα) αυτο που χρειαζεται μονο ειναι το καταραχτακι για την οξυγονωση του νερου και η βιολογια σαν προσθετη βοηθεια για τις ακαθαρσιες..

Ακριβός έτσι είναι τα πράγματα. Τα φυτά είναι το καλύτερο φίλτρο!

Πάντα πρέπει ωα έχουμε στο μυαλό μας πως δουλεύει μια φυσική λίμνη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω να κανω μια παρατηρηση..Στις αρχες οταν στήθηκε η λιμνη και πριν μπουν τα φυτα ειχαμε μεγαλο θεμα με την αλγη (σε βαθμο που δεν βλεπαμε ψαρι μεσα!) χρησημοποιησαμε ενα υγρο αντιαλγης και ειχαμε αποτελασματα αλλα μονο για λιγο(αφου σκοτωνει την ηδη υπαρχουσα αλγη και απο το ηλιο εβγαινε καινουρια.. :bigemo_harabe_net-111: ). Οποτε αφου μπηκαν σταδιακα τα φυτα(τα οποια ειναι παραπανω απο οτι φαινονται στις φωτο (μπηκαν μετεπειτα) και σε συνδιασμο με τον μεγαλο αριθμο απο κουνουποψαρα ειδαμε τρελη διαφορα στην διαυγεια-ποιοτητα του νερου! Σκεφτειτε πως κατακαλοκαιρο η λιμνη ειναι φουλ εκτεθειμενη στον ηλιο και ιχνος αλγης στο νερο!μονο πανω στο liner επιασε αλγη!

Αυτο που θελω να πω δηλαδη ειναι οτι στην ουσια η λιμνη αυτοκαθαριζεται και (κατα την γνωμη μου παντα) αυτο που χρειαζεται μονο ειναι το καταραχτακι για την οξυγονωση του νερου και η βιολογια σαν προσθετη βοηθεια για τις ακαθαρσιες..

Ακριβώς ετσι έγινε και με την δικιά μου :)

Link to comment
Share on other sites

This is sooooo cool!!!!!!!!

I really love the pond, the birdhouse and those Kois.....

It's really beautiful!

=========================================

Αυτή είναι τέλεια !!!!!!!!

Μου αρέσει πραγματικά η λίμνη, το σπίτι για τα πουλιά και τα Κοι .....

Είναι πραγματικά όμορφη!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Ακριβως 5 χρονια μετα αυτη η λιμνη πως τα παει?Adlib ακους???

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως 5 χρονια μετα αυτη η λιμνη πως τα παει?Adlib ακους???

Δυστυχως το σπιτι πλεον εχει πωληθεί! Η λιμνη παραδοθηκε στους νεους κατοικους και ελπιζω να την προσεχουν. Φάνηκαν πολυ ενθουσιασμένοι με την κατασκευη!
Το τελευταιο καιρο η λίμνη ειχε απογειωθει με ψαρια και φυτα να πηγαινουν τρενο! Πρωτου φυγει το φιλαρακι μου πηρε καποια απο τα αγαπημενα του ψαρια και χαρίστηκαν σε γνωστους..
Το σημαντικό ειναι οτι μεχρι πριν 2 χρονια η λιμνη ετρεχε απροβληματιστα και το μονο που εκανε το φιλαρακι μου, ηταν τον χειμωνα να παιρνει τα οποια αδυναμα ψαρια εβλεπε, στο ενυδρειο του(180 εκ μηκος) και προς την ανοιξη ξανα πισω. [emoji5]


Sent from my LG-H955 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σας, πολύ όμορφες οι κατασκευές σας. Αν θέλετε υψηλής ποιότητας τροφή για τα koi σας ώστε να μην έχετε προβλήματα υγείας θα σας πρότεινα αυτές. Επίσης είναι πολύ οικονομικές και σε χρήμα αλλά και τα ψάρια σας χορταίνουν περισσότερο με λιγότερη ποσότητα. Ακούστε τους ειδικούς.

 

https://www.koihellas.com/?product_cat=koifood

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...