Jump to content

Τα Λάθοι Πληρώνονται...


Recommended Posts

Ο τίτλος τα λέει ολα έκανα λάθοι κατα το στησιμο και πρεπει να τα πληρώσω για αυτο θα το ξανα στρσω το ενυδρειο αλλα θέλω συμβουλές λοιπον χαλίκι εχω, θέλω ομως να φυτεψω αρκέτα το ενυδρειο να βάλω υποστρωμα ή να αρκεστώ στα χαπάκια επίσης θα βάλω βιολογικό υλικό που για αυτο έμαθα πριν 2 μέρες (sera siporax θα μπεί) επισης εχω απορία με τα βακτήρια τι διαδικασία πρεπει να ακουλουθήσω για να μην πεθάνουν και εγω εχω εσωτερικό φιλτρο με σφουγγαράκι(τις aquael ειναι το είχε μέσα το ενυδρείο) που θα βάλω το βιολογικο υλικό γιατι μου φένεται λιγο παράξενο

Link to comment
Share on other sites

υπομονή φίλε νομιζω δεν μπαίνουν βιολογικά υλικά στο φιλτρο αυτό.Το μπλέ το σφουγγαράκι είναι για τη βιολογία σου.Το νερό που θα καθαρίζεις το φίλτρο σου να είναι απο το ενυδρίο και οχι απο τη βρύση.Αντιχλώριο να βάζεις στις αλλαγές σου και τα μικρόβια ανα 1η μέρα 14η και ότι λέει το κουτάκι.Υπομονή και όλα καλά θα πάνε.Νομίζω εχει κάτι άρθρα πολύ καλά στην σελίδα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569&st=0&p=108162entry108162

Link to comment
Share on other sites

υπομονή φίλε νομιζω δεν μπαίνουν βιολογικά υλικά στο φιλτρο αυτό.Το μπλέ το σφουγγαράκι είναι για τη βιολογία σου.Το νερό που θα καθαρίζεις το φίλτρο σου να είναι απο το ενυδρίο και οχι απο τη βρύση.Αντιχλώριο να βάζεις στις αλλαγές σου και τα μικρόβια ανα 1η μέρα 14η και ότι λέει το κουτάκι.Υπομονή και όλα καλά θα πάνε.Νομίζω εχει κάτι άρθρα πολύ καλά στην σελίδα

http://www.aquazone....62

δεν μπαίνουν ..... ενδιαφέρον αλλα και προβλημα μπλε σφουγγαρακι πρεπει να πάρω ή να αφησω αυτο το μαύρο που εχει. Δηλαδή να μην πάρω βιολογικό υλικο, τελικά να το αδείασω η να μήν το αδειάσω?

Link to comment
Share on other sites

μπλε μαυρο δεν εχει και τοσο σημασια το χρωμα

κρατα το σφουγγαρι σου και το φιλτρο σου μεσα στο ενυδρειο παρε ενα εξωτερικο η ενα εσωτερικο καταλληλο και αν εχεις χωρο και κανε το μονο για βιολογια ωστε να κανεις κατι σωστο

ομως καλο θα ηταν να μας πεις και τι ενυδρειο εχεις διαστασεις κτλ

Link to comment
Share on other sites

μπλε μαυρο δεν εχει και τοσο σημασια το χρωμα

κρατα το σφουγγαρι σου και το φιλτρο σου μεσα στο ενυδρειο παρε ενα εξωτερικο η ενα εσωτερικο καταλληλο και αν εχεις χωρο και κανε το μονο για βιολογια ωστε να κανεις κατι σωστο

ομως καλο θα ηταν να μας πεις και τι ενυδρειο εχεις διαστασεις κτλ

Το ενυδρείο μου ειναι 80Χ35Χ40 τι φιλτρο μου προτεινετε συγκεκριμενα αν γινεται για να τα ψάξω

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα φιλτρο της προκοπης.

Για να λες "σφουγγαρακι" το φιλτρο θα ειναι μικρο για τετοιων διαστασεων ενυδρειο.

Eheim biopower 160 (2411) αυτο είναι κάλο ?

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο θα σου εκανε δουλεια. αλλα

νομιζω ειναι προτημοτερο να παρεις κατι σε εξωτερικο κατα καιρους βαζουν αγγελειες φιλοι απο το φορουμ σε πραγματικα καλες τιμες

Link to comment
Share on other sites

το μαυρο σφουγγαρι ειναι ανθρακας και τον βαζουμε στην αρχη της λειτουργειας του ενυδρειου για 3-4(αποροφαει τα παντα) ημερες η μετα απο θεραπεια και μετα τον βγαζουμε.το εσωτερικο σου φιλτρο πρεπει να ειναι αρκετα μικρο απο τα γραφομενα σου.

δοκιμασε εαν χωραει σιποραξ μινι μαζι με ενυδρειακο βαμβακι.για εξωτερικο εγω εχω ανα fluval 205 το οποιο ειναι πολυ ευκολο στην συντηρηση του αθορυβο και κομπλε με τα υλικα του.

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο σφουγγαρι δεν ειναι απαραιτητα ανθρακας.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τις περισσοτερες φορες ανθρακας ειναι.δεν ειναι το θεμα αυτο ομως σταυρο για τον φιλο μας.οσες φορες παντως εχω δει μαυρο σφουγγαρι σε μικρα εσωτερικα ανθρακας γραφει οτι ειναι.

Έγινε επεξεργασία - JIMHS
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νομιζω πως κατέληξα σε αυτο FLUVAL U1 για δυο λογους πρωτος και κυριοτερος για εμενα ειναι τα χρηματα γιατι οσο να ναι το σχολειο δν πληρώνει και δευτερον εχει δυνατοτητα να μπουν βιολογικά υλικά

Έγινε επεξεργασία - teo-95
Link to comment
Share on other sites

σωτερικό φίλτρο κατάλληλο για όλα τα ενυδρεία.

• Κυκλοφορία νερού: 200 λίτρα/ώρα.

• Κατανάλωση ρεύματος: 5 watt.

• Κατάλληλο για ενυδρειο 45 λίτρα.

σου γραφω τα χαρακτηριστικα του για να μην το ξαναπληρωσεις

αν ειναι οντως 112 τα λιτρα σου δεν σου κανει!

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιζε να γυριζει 5-7 φορες τα λιτρα του ενυδρειου (ετσι ωστε να ειναι 2-3 φορες η πραγματικη ροη).

Και λαεβ υποψιν οταν γραφει πχ για ενυδρεια 100-200 λιτρα, εννοει 100 λιτρα με .. 1 ψαρι, και 200 λιτρα με νορμαλ ιχθυφορτωση.

Αν εχεις σκοπο να το γεμισεις με ψαρια λιγο παραπανω, θελεις ακομα μεγαλητερης χωρητικοτητας καδο στο φιλτρο νγια περισσοτερα βιολογικα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιζε να γυριζει 5-7 φορες τα λιτρα του ενυδρειου (ετσι ωστε να ειναι 2-3 φορες η πραγματικη ροη).

Και λαεβ υποψιν οταν γραφει πχ για ενυδρεια 100-200 λιτρα, εννοει 100 λιτρα με .. 1 ψαρι, και 200 λιτρα με νορμαλ ιχθυφορτωση.

Αν εχεις σκοπο να το γεμισεις με ψαρια λιγο παραπανω, θελεις ακομα μεγαλητερης χωρητικοτητας καδο στο φιλτρο νγια περισσοτερα βιολογικα υλικα.

5-7 τα λιτρα του ενυδρειο την ημέρα?

Link to comment
Share on other sites

σωτερικό φίλτρο κατάλληλο για όλα τα ενυδρεία.

• Κυκλοφορία νερού: 200 λίτρα/ώρα.

• Κατανάλωση ρεύματος: 5 watt.

• Κατάλληλο για ενυδρειο 45 λίτρα.

σου γραφω τα χαρακτηριστικα του για να μην το ξαναπληρωσεις

αν ειναι οντως 112 τα λιτρα σου δεν σου κανει!

οχ δν το προσεξα το 45 λιτρα ελεος

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει οικονομια σε αυτα επομενως δεν εχω επιλογη τελευταιο ελπιζω και σωστο Eheim biopower 200 (2412) 100-200 λιτρα λεει πιστευω θα κάνει δουλειά... ετσι δεν ειναι :) ? Επισης το φιλτρο μου γραφει επάνω 450λιτρα/ωρα κανει δουλεια ?

Έγινε επεξεργασία - teo-95
Link to comment
Share on other sites

εγω απλα θα σου πω τι θα εκανα στην θεση σου! τωρα εσυ κανεις οτι καταλαβαινεις (αυτο που μου δειχνεις θα σε εξυπιρετησει αλλα για ποσο?) αν θες να βαλεις 1-2 ψαρακια παραπανω για να τα βλεπεις πολλα θα σε κολαει το φιλτρο μιας και ειναι οριακο για τα λιτρα σου.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1949

θα επερνα 1 απο τα παραπανω μεταχειρισμενο με τα ιδια χρηματα 5€πανω κατω, και θα ειχα το κεφαλι μου υσιχο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες θα προσπαθήσω να τις ακολουθησω οσο με πέρνει :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...