Jump to content

Ψαροσυνθεση Για 55 Λιτρο


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 60x30x30 το οποιο θα φιλοξενησει μονο κοπαδοψαρα και 2-3 γαριδουλες.

Σκεφτομαι για 8-10 ψαρακια μονο καρδιναλιους, αλλα μου κολλησαν πολυ τα black neon και σκεφτομαι να το χωρισω στη μεση. 5 cardinals και 5 black neon. Πιστευω η αντιθεση που θα προσφερουν θα ειναι φοβερη αλλα δεν ξερω αν θα μπορουσαν να κανουν ενα ενιαιο κοπαδι η θα πηγαινουν χωριστα :/

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

τα τετρας(νεον-καρδιναλιοι) ειναι σμηνοψαρα και για να αισθανονται ανετα πρεπει να εχει τουλαχιστον 10 απο καθε ειδος.τωρα για τα λιτρα σου θα σου ελεγα μονο 1 κοπαδι απο το ειδος που θες.και καθε κοπαδι ειναι ξεχωριστο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο να βάλεις ένα κοπαδάκι 10-15 ατόμων μόνο από ένα είδος. Θα δώσει και πιο εντυπωσική εμφάνιση και τα ψάρια θα κοπαδιάσουν σχεδόν σίγουρα. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Και να έχεις κατά νου ότι τα 55 λίτρα που υπολογίζεις είναι μικτά! Τα καθαρά λίτρα, άρα και αυτά που "εκμεταλεύονται" τα ψάρια είναι κάπως λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη, ειναι οτι τα τετρα καλητερα να μη μπαινουν σε ενυδρειο με κατω απο 80 μηκος. Ειναι γρηγοροι κολυμβυτες και θελουν χωρο.

Φιλε μου, καταρχην πες μας αν θελεις να επεργαστεις το νερο της βρυσης για να γινει πιο μαλακο η θελεις να βαλεις σκετο βρυση με αντιχλωριο.

Αυτο παιζει μεγαλο ρολο για την ψαροσυνθεση που θα διαλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη, ειναι οτι τα τετρα καλητερα να μη μπαινουν σε ενυδρειο με κατω απο 80 μηκος. Ειναι γρηγοροι κολυμβυτες και θελουν χωρο.

Φιλε μου, καταρχην πες μας αν θελεις να επεργαστεις το νερο της βρυσης για να γινει πιο μαλακο η θελεις να βαλεις σκετο βρυση με αντιχλωριο.

Αυτο παιζει μεγαλο ρολο για την ψαροσυνθεση που θα διαλεξεις.

σκετο βρυση με αντιχλωριο... παιδια φωτιστε με γιατι καιγομαι :P

Link to comment
Share on other sites

Σου εδωσα μια επιλογη για το νερο της Αθηνας,αν αυτο δεν ξεπερναει το 7.8 ph.

Mια αλλη επιλογη ειναι ενα κοπαδι απο 10 pseudomugil gertrudae.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-117: ... αραγε να βρω πουθενα στην αθηνα τετοια? φαινονται σπανια...
Link to comment
Share on other sites

Τα cherry barb καθολου σπανια,ολο και καπου θα τα πετυχεις,τα pseudomugil gertrudae έρχονται πιο σπάνια Ελλαδα,αλλα έρχονται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...