Jump to content

Πως Μπορω Να Απευθηνθω Σε Καποιον Για Ενα Προβλημα?


Recommended Posts

ειμαι καινουρια στον κοσμο των ενυδρειων και εχω ενα θεμα με τα ψαρακια μου.εχω 2 ψαρια,εναν ξιφοφορο και ενα μολλυ ασπρο με κιτρινο στην πλατη του.το ενυδρειο το δουλευω 10 μερες οπως μου ειπαν με αντιχλωριο και βακτηρια.η θερμοκρασια ειναι στους 27.χθες τα πηρα τα ψαρια και σημερα το πρωι εχουν πεσει στον πατο,ειναι ξαπλωμενα πλαγιαστα και δεν κουνιουνται απλα αναπνεουν.διαβασα στο ιντερνετ οτι αυτο λεγεται "ασθενεια νηκτικης κηστης" και χρειαζεται αλλαγη νερου κατα 50% και προσθηκη νεου και ενυδρειακο αλατι,ενα γραμμαριο ανα λιτρο.την δευτερη λεει μερα πρεπει να τα ταισω με αρακα βρασμενο και κομματιασμενο.μπορει καποιος να με βοηθησει?τι να κανω?το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα με φιλτρο εσωτερικο και θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το νερο αμεσως το νερο με αντιχλωριο!

Δωσε πισω αμεσως τα ψαρια!!!

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα το μισο νερο και εβαλα αντιχλωριο και εβαλα και αλατι γιατι διαβασα πως ετσι θεραπευεται αυτη η αρρωστια.να το αλλαξω παλι?να δωσω τα ψαρια σε γνωστο μου με στρωμενο ενυδρειο μεχρι να στρωσει το δικο μου?λιγο πιο αναλυτικα τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω παρακαλω?ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια σου δεν ειναι αρωστα οπως νομιζεις αλλα κολυμπανε μεσα σε υπερβολικη συγκεντρωση αμμωνιας που υπαρχει στο νερο του ενυδρειου σου λογο του οτι ακομα δεν εχει στρωση.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι καινούριος στο όμορφο αυτό hobby, για να ξεκαθαρίσεις και να μάθεις βασικές πληροφορίες σου προτείνω να διαβάσεις αυτή τη δημοσίευση και τα άρθρα που εμπεριέχει http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...