Jump to content

Επιθετικα Ή Παιχνιδιαρικα Σκαλαρια??


nightmare

Recommended Posts

ΣΧαιρετω και γω!! Νεος στο χομπυ.

Λοιπον να κανω τη σωστη εισαγωγη μου!

Εχω παρει ενα ενυδρειο 170 λιτρων στημενο για περιπου 15 μερες. Απο διακοσμηση φυτα (ψευτικα) και ενα κορμο κ καποιες πετρουλες συν το χαλικι στο υποστρωμα.

Εβαλα δυο σκαλαρια,ενα αρσενικο κ ενα θηλυκο αποσο νομιζω συμφωνα με τις φωτος που εχω δει εδω μιας κ τα αρσενικα εχουν ενα κοψιμο εκει προς το κεφαλι...

ΤΟ ΘΕΜΑ που εχει δημιουργηθει ειναι οτι το ενα το αρσενικο κυνηγαει το θηλυκο και γενικα ειναι πιο κινητικο κμεσα στο ενυδρειο.

Το θεμα ειναι αν τελικα το "φλερταρει" η το κυνηγαει με κακους σκοπους. Του κανει μερικες τσιμπιες αρκετα συχνα. Απο τη δευτερη μερα ουσιαστικα ξεκινησε το κυνηγι.

Τα 2 αυτα ψαρια τα εχω βαλει εδω κ 3 μερες.

Υπαρχει περιπτωση ο φωτισμος να το κανει επιθετικο?αν κ δε νομιζω κ γενικα δεν ανοιγω πολυτ το φως (γνωριζω οτι στρεσαρονται με πολυ φωτισμο)

Απο φαγητο κ τα δυο τρεφονται καλα.Δεν μενει καποιο αταιστο κ ανικανοποιητο...

Υπαρχει περιπτωση να ειναι κ θεμα προσαρμογης?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες !!!

Τωρα που μιλαμε το μεγαλυτερο προβλημα που εχεις δεν ειναι η επιθετικοτητα Η το παιχνιδι των ψαριων σου , Το προβλημα σου ειναι οτι ειναι αστρωτο το ενυδρειο σου και ειναι ζητημα χρονου να αρρωστησουν Η ακομα και να χασεις τα ψαρια σου .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!

Τι εννοεις είναι αστρωτο το ενυδρειο μου? Εχω φροντισει να τσεκαρω ph,σκληροτητα νερου αμμωνια κλπ.Το φίλτρο μου λειτουργεί κανονικα, είναι όλα εντάξει! Έχω ρυθμίσει το θερμοστάτη στους 27 βαθμούς και η θερμοκρασία είναι σταθερή. Θα έπρεπε να κάνω και κάτι άλλο για να στρωθεί το ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να περιμένεις να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου πρώτα... Βακτήρια βάζεις στο νερό; κάνε καθημερινές μετρήσεις ΝΟ2 και ΝΗ2ΝΗ4 και εβδομαδιαίες αλλαγές νερού μην ταΐζεις καθημερινά και όταν ταΐζεις να ρίχνεις λίγο φαγητό.

Όσο για το κυνηγητό θα σε στεναχωρήσω αλλά μάλλον δεν έχεις ζευγάρι τα σκαλάρια δεν ξεχωρίζουν από το "κόψιμο όπως λες στο κεφάλι, τι μέγεθος έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Μμμ...Τι εννοεις να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου? Βαζω κανονικα βακτηρια εδω και 15 ημερες. Και αντιχλωριο στην αρχη και με καθε αλλαγη νερου οπως μου ειπαν στο πετ σοπ. Λογικα θα επρεπε να εχει στρωθει το ενυδρειο απ οτι εχω καταλαβει με αυτα που ξερω μεχρι τωρα..Ειμαι βεβαια καινουριος στο χομπυ οποτε καθε πληροφορια θα μου ειναι χρησιμη!! Θα κανω οπως μου ειπες μετρησεις καθημερινα. Είναι κατι αλλο που πρεπει να προσεξω? Η αν δω τι στις μετρησεις πρεπει να ανησυχησω? Αν ειναι ολα στα ορια τα κανονικα δεν ειμαι ενταξει? Οσο για το φυλο των σκαλαριων μου καπου εδω στο φορουμ ειδα σε μια φωτο τις διαφορες αρσενικου και θηλυκου στην οψη και νομιζω οτι τα ξεχωρισα στα δικα μου. Τελος παντων, αργοτερα θα ανεβασω και μια φωτο για να φαινεται και το μεγεθος τους σχετικα με το ενυδρειο (170 λιτρων) και ετσι θα μπορεσεις να εχεις καλυτερη αποψη. Επισης το φαγητο τους γιατι πρεπει να το μειωσω? Μηπως θα τους κανει κακο να τρωνε λιγοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Πως ξερεις οτι εχει στρωσει το ενυδρειο σου? Εχεις κανει μετρησεις? Αν ναι γραψε τις μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια καλό είναι να μπαίνουν περισσότερα (κοπάδι)4-5 θα ήταν καλό και με τον καιρό θα ξεχωρίσει το ζευγάρι.Ακόμα και αρσενικό-θυληκό να είναι δεν είναι απαραίτητο πως θα σμίξουν.Δεν είναι όλοι για όλους.Για αυτό βάζουμε περισσότερα και όταν διαμορφωθεί ζευγάρι, θα το καταλάβεις με την πρώτη ματιά,τότε βγάζουμε τα υπόλοιπα και αφήνουμε μόνο του το ζεύγος.

Τα σκαλάρια θέλουν μαλακό νερό σχετικά για να δείς μικρά.Μπορεί να ζευγαρώσουν,να κάνουν αυγά αλλά δεν θα εκκολαφθούν αν οι συνθήκες του νερού δεν είναι οι κατάλληλες.Και εσύ θα ψάχνεις να βρείς τι φταίει.Η αναπαραγωγή είναι σχετικά δύσκολη,καλύτερα περίμενε να μάθεις περισσότερα για αυτό το όμορφο χόμπυ και θα έρθει και αυτό στην ώρα του.

Όσο για τα πλαστικά φυτά καλύτερα να τα βγάλεις και να βάλεις αληθινά που λειτουργούν και σαν βιολογικό υλικό. Το ενυδρείο είναι ένας μικρόκοσμος και προσπαθούμε να τον αναπαραστήσουμε όσο καλύτερα γίνεται και για εμάς και για τα ζωντανά μας. Εσύ αλήθεια τι προτιμάς;δύο γλάστρες με πλαστικά φυτά ή μία με αληθινό;και μην τα φοβάσαι τα αληθινά,υπάρχουν και εύκολα φυτά που δεν έχουν απαιτήσεις ούτε σε φωτισμό ούτε σε υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

1. Για τα φυτα ετσι μου χαν πει και γω προτιμουσα αληθινα..αλλα τωρα σκεψου εχω δωσει αρκετα λεφτα κ γιαυτα.Αργοτερα το εχω σκοπο αλλα οχι ακομα.

Οι μετρησεις που εχω κανει ειναι

ΡΗ: 6.5 - 7

Gh: 6-7

NH4:σχεδον καθολου (στο πρωτο κυκλακι δηλ που εχει το τεστ μεσα)

ΝΟ2: τπτ

ΝΟ3:τπτ (ολα μηδεν δηλ)

Βακτηριδια εβαζα για 14-15 μερες ,να συνεχισω και αλλο?μουπαν οχι αλλα εκτος αν αλλαζω νερο.

Link to comment
Share on other sites

1. Για τα φυτα ετσι μου χαν πει και γω προτιμουσα αληθινα..αλλα τωρα σκεψου εχω δωσει αρκετα λεφτα κ γιαυτα.Αργοτερα το εχω σκοπο αλλα οχι ακομα.

Οι μετρησεις που εχω κανει ειναι

ΡΗ: 6.5 - 7

Gh: 6-7

NH4:σχεδον καθολου (στο πρωτο κυκλακι δηλ που εχει το τεστ μεσα)

ΝΟ2: τπτ

ΝΟ3:τπτ (ολα μηδεν δηλ)

Βακτηριδια εβαζα για 14-15 μερες ,να συνεχισω και αλλο?μουπαν οχι αλλα εκτος αν αλλαζω νερο.

Aυτο ειναι το προβλημα :)

Oτι ειναι ολα μηδεν παει να πει πως μαλλον δεν εχει ξεκινησει ακομα ο κυκλος του αζωτου

Link to comment
Share on other sites

Είναι με κλιμακα χρωματων ο μετρητης. Δεν σου δειχει ακριβως. Αυτο που ξερω απο το χρωμα ειναι οτι ειναι σιγουρα μικροτερο απο 0.025. Αλλα στην κλιμακα δειχνει οτι μεχρι 0.025 πρεπει να ειναι οκ.Εχει λιγο χρωμα δεν ειναι τελειως διαφανο. Αρα λογικα εχει ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου..φανταζομαι. Εσυ ποσο λες οτι θα επρεπε να ειναι για να εχει ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου?

Link to comment
Share on other sites

Νερό θα πρέπει να αλλάζεις,γύρω στο 20-30% κάθε εβδομάδα μόνο με προσθήκη αντιχλώριου.

Το ξέρω πως ξόδεψες αρκετά χρήματα για τα πλαστικά φυτά και σε δύσκολες μάλιστα ημέρες όμως η ομορφιά και η χρησιμότητα των φυσικών δεν αναπληρώνεται με τίποτα.Όπως θα δείς και εδώ αρκετές φορές κάποιοι συγχομπίστες είτε χαρίζουν είτε δίνουν σε πολύ καλές κάποια κλαδέματα.

Προσοχή να δώσεις και στην ποσότητα τροφής που ρίχνεις,να την καταναλώνουν γρήγορα γιατί μιας και το ενυδρείο δεν είναι ακόμα στρωμένο θα έχεις πρόλημα με την αμμωνία.Μην ξεχνάς πως θέλει τουλάχιστον 6 μήνες για να στρώσει καλά και να γίνουν οι απαραίτητες αποικίες βακτηριδίων στο φίλτρο και στην υπόλοιπη διακόσμηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου θα πρεπει να μετρας αμμωνια 0,νο2 0 και νο3 να εχεις μετρησιμα.Εσενα τα νο3 ειναι 0 ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα μετρησεις ξανα

NH4: 0,1 - 0,2

NO2: 0,05

NO3: 1

Για πειτε ρε παιδια?Σε καλα επιπεδα δεν ειμαι? Η' χρειαζεται κατι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω...

Δηλαδη απο οτι καταλαβα το ΝΟ3 πρεπει να εμφανιζεται ετσι ωστε να δειχνει οτι δουλευει το ολο συστημα,με την προυποθεση ομως να μην ειναι πολυ μεγαλο?

Γιατι αν ειδες εγραψα οτι τωρα το ΝΟ3 μου ειναι 1

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσεξες τι σου εγραψα...

Αμμωνια 0

νο2 0

νο3 πανω απο 0

Ταιριαζουν οι μετρησεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στα παρακατω θεματα για να παρεις μια ιδεα .....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι αλλο?

Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα αν ριξω προσ8ετα βακτηριδια (σε υγρη μορφη) για να εντεινω την δημιοργια καλης βιολογιας?

Το ρωταω αυτο γτ φοβαμαι μηπως δεν εχει δημιουργηθει καλα επειδη δεν ειχα απτην αρχη τη θερμοκρασια στους 26-27 βαθμους αλλα στους 20 με 21 (δωματιου)

Σας ανεβαζω κ φωτος απτο ενυδρειο για να εχετε μια αποψη

dsc03025ti.jpg

dsc03026hk.jpg

dsc03023de.jpg

dsc03020c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη αρχη!

Όσο αναφορά τα σκαλάρια ο μονος σιγουρος τρόπος για να καταλαβεις εαν ειναι αρσενικο ή θυληκό κάποιο είναι εαν δεις τα γεννητικά τους όργανα...

Στο ένα είναι μυτερό ενω στο άλλο όχι... Δεν θυμαμε ακριβώς ποιο είναι ποιο.

Εαν ψαξεις στην κατηγορία κιχλιδες αμερικής ο Χρήστος έχει κανει αναλυτικό θεμα για τα εν λόγο ψαρια ...

Τα τσιμπιματα που κάνουν ειναι απολυτος φυσιολογικά και θα τα κάνουν παντα.

Τον φωτισμό σου καλο θα ήταν να τον αναλάβει ενας χρονοδιακόπτης που να ανοιγει για συνεχώμενες 6-8 ώρες τις ώρες που θες εσυ, αλλα να είναι παντα οι ίδιες ώρες για να αποκτήσουν μια ρουτίνα και τα ψαρακια σου, να κοιμούντε-ξεκουραζονται ...

ΥΓ. Ψαξε και διαβασε για τον κυκλο του αζώτου ! Είναι το Νο1 πραγμα που πρεπει να ξέρει καποιος που θέλει να ασχοληθεί με τα ενυδρεία με ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ οργανισμους μέσα....

Φιλικά

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα Info

να ρωτησω κατι...πως θα καταλαβω αν ενα ψαρι ειναι αρρωστο?

Το ενα μονο καμια φορα τσιμπαει το αλλο.το αδυναμο δεν εχει τσιμπησει ποτε το αλλο κ γενικα οταν βαζω μια τροφη πχ κ παει το αδυναμο να τη φαει κ δει το δυνατο να ερχεται τοτε κανει πισω. ειναι κατι λογικο γτ αισθανεται πιο αδυναμο? Παντως το αδυναμο τρωει (με δυσκολια αφου πρεπει να κανω αντιπερισπασμο..)

Γενικα το αδυναμο κουνιεται γρηγορα μονο οταν κυνηγιεται απτο αλλο. Γενικα ειναι λιγο σα χαζεμενο κ νωχελικο.ειναι πιθανον τετοιος χαρακτηρας η δε τη παλευει?

Link to comment
Share on other sites

Επισης ηθελα να ρωτησω ...

παρατηρησα σε 2-3 σημεια του κορμου πανω να υπαρχει ενα ασπρο σαν βαμβακι?τι παιζει με αυτο?εχει σχεση με αλγη που εχω ακουστα?κ πως αντιμετωπιζεται?

Link to comment
Share on other sites

Σου έχουν πέσει όλα μαζί και μάλλον πελάγωσες :)

Προφανώς στο πετ σοπ δεν σου εξήγησαν ουτε για τον κύκλο του αζώτου ούτε για την ωφελημότητα των αληθινών φυτών αλλα ούτε και για το προφίλ και τις ιδιαιτερότητες των ψαριών που ζουν στο ενυδρείο σου.

Κακώς λοιπών έκανες την κίνηση χωρίς να ρωτήσεις αυτά που ρωτάς τώρα πρίν αγωράσεις ότι αγώρασες και φυσικά δεν μπορώ να σε κατηγορήσω για αυτό μιας και πριν 1 χρόνο είχα σε ένα ενυδρείο 7 λίτρα ένα χρυσόψαρο χωρίς φίλτρο και αντιλώριο που προορίζονταν για δώρο....(το συγκεκριμένο ψάρι ζεί και βασιλεύει στα 40 λίτρα εκεί που χαρίστηκε). Ξεπερνώντας λοιπών τα μπλα μπλα μπλα να σου πω οτι μπορώ για να βοηθήσω.

Ο κύκος του αζώτου με δικά μου λόγια είναι μία διαδικασία η οποία ξεκινάει με την παρουσία αμμωνίας στο νερό του ενυδρείου. Απο που βγαίνει η αμμωνία; Απο τα παράγωγα (κακάκια) των ψαριών και απο τις τροφές που σαπίζουν στον πυθμένα του ενυδρείου. Στο σπίτι μας λοιπών μαζί με μάς ζούν και κάποια βακτήρια που λέγονται nitrosamonas. Τροφή αυτών των βακτηρίων είναι η αμμωνία που υπάρχει στο νερό μας. Μπουκάρουν λοιπών τα τα βακτήρια αυτά στα υλικά του φίλτρου μας, και λέω στα υλικά του φίλτρου μας γιατί χρειάζονται ροή νερού, αμμωνία και χώρο για να ζήσουν, και αρχίζουν να τρώνε την αμμωνία. Αυτό είναι το πρώτο στάδιο του κύκλου του αζώτου. Όταν λοιπών έχεις επαρκή ποσότητα nitrosamonas στο φίλτρο σου προλαβαίνουν να τρώνε την αμμωνία πρίν αυτή φανεί στα τέστ.

Όταν λοιπών αρχίσουν τα nitrosamonas να τρώνε την αμμωνία τι γίνεται;;;; Παράγουν απόβλητα! Τα απόβλητα αυτά δεν είναι άλλο απο το ΝΟ2 που μετράς στα τέστ σου. Ευτυχώς λοιπών μαζί με μας και τα nitrosamonas ζούν στο χώρο και τα nitrobacter! Τα nitrobacter κάνουν ακριβώς οτι και τα Nitrosamonas αλλα με το ΝΟ2. Παράγουν όμως και αυτά απόβλητα που δεν είναι άλλο απο το ΝΟ3. Και εκεί κλείνει ο κύκλος του αζώτου, με εσένα δηλαδή που πρέπει όταν τα ΝΟ3 ανέβουν σε κάποιο επίπεδο στο νερό κάνεις τις αλλαγές στο νερό.

Άρα λοπών όταν έχεις επαρκή βιολογία τα ΝΗ3/ΝΗ4 και τα ΝΟ2 "φαγώνονται" άμεσα και παράγεται ποσότητα ΝΟ3, το τελικό παράγωγο του κύκλου που το αποβάλεις με τις αλλαγές.Να ξέρεις επίσης οτι βάζοντας ζωντανά φυτά στο ενυδρείο σου αυτά εκτός του οτι είναι πιό όμορφα, είναι μεγαλύτερη πρόκληση παρέχουν ασφάλεια κλπ κλπ τρώνε και ΝΟ3.

Τα ψάρια σου θα τα καταλάβεις αν είναι άρρωστα απο το αν έχουν κάτι απάνω τους που δεν σου ταιριάζει ή απο την συμπεριφορά τους. Οι ασθένειες είτε μεταδίδονται απο το ένα ψάρι στο άλλο είτε εμφανίζονται απο κακής ποιότητας νερό ή στρές. Συμβουλή μου αρχικά είναι μιας και έχεις ήδη τα ψάρια στο ενυδρείο σου να βάλεις μπόλι στο φίλτρο σου. Αυτό είναι μια ποσότητα βιολογικού υλικού απο στρωμένο φίλτρο η οποία έχει μέσα έτοιμη αποικία βακτηρίων η οποία θα μεγαλώσει πάνω στα υλικά του φίλτρου σου. Μέχρι τότε μην ταίζεις πολύ όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω γιατί αυτό παράγει μεγαλύτερη ποσότητα αμμωνίας η οποία δεν μπορεί να αποροφηθεί απο την βιολογία σου.

Καλώς ήρθες στο χόμπυ και καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

magman εισαι ηγετης.

Μπορω να πω οτι ξερω τι ακριβως παιζει.

Αυτο που θαταν καινοτομο θα ηταν να υπαρχει κ μια μετρηση της υπαρξης nitrosamonas k nitrobacter ετσι ωστε να γνωριζουμε αν τλχ ειναι εγκατεστημενα σωστα,

Να σε ρωτησω.. μπορω αφου ηδη εχω βαλει ψευτικα φυτα να προσθεσω και καποια αληθινα?Και τι θα χρειαστω για να τα εγκαταστησω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψεύτικα φυτά τα βρίσκω εντελώς περιττά! Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να δείς σε ένα πετ σοπ αληθινά φυτά που να σου αρέσουν και να ψάξεις να δεις αν μπορείς να τα συντηρρήσεις. Η μπορείς να πάρεις κλαδέματα απο χομπίστες του φόρουμ που τα χαρίζουν! Τα φυτά χωρίζονται σε κατηγορίες ανάλογα με τις απαιτήσεις τους. Αν θέλουν πολύ φώς, CO2 λιπάσματα κλπ. Τα φυτά είτε φυτεύονται στο βυθό του ενυδρείου είτε δένονται είτε επιπλέουν. Έχει πάρα πολύ ωραία άρθρα καρφιτσωμένα στο section με τα φυτεμένα, αν έχεις απορίες εδώ είμαστε ;) Πάντως να ξέρεις οτι υπάρχουν πολλά φυτά με λίγες απαιτήσεις που θα ομορφήνουν το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ κ παλι.

Εχω ενα προβλημα. Το ενα μου ψαρι,το νωχελικο που σου λεγα,εχει βγαλει ick. εχει τρια ασπρα σπυρια κοντα στα ματια του κ εχει ξυστει 2-3 φορες στο ξυλο.

Τι πρεπει να κανω?να ριξω φαρμακο η αλατι που ειχα διαβασει????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...