Jump to content

Θέλω Τη Γνώμη Σας,sos!!


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,όπως θα έχετε διαβάσει ενδεχομένως κάποιοι σε ένα άλλο post μου,πρόκειται να στήσω από την αρχή το ενυδρείο μου (350 λίτρα) για να φιλοξενεί από εδώ και στο εξής κιχλίδες malawi.Για να το κάνω αυτό θα πρέπει να χαρίσω σε κάποιον τους τωρινούς κατοίκους του,3 τέτρα,ένα πλακόστομο και έναν κλόουν.Διαπιστώνω όμως....ότι δεν μπορώ να το κάνω!!Έχω δεθεί συναισθηματικά μαζί τους,τα έχω πάνω από χρόνο,δεν νομίζω πως θα καταφέρω να τα αποχωριστώ.Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω ένα πολύ μικρό ενυδρείο,ίσα για να μπορούν να ζούνε άνετα, όσο ζήσουν,αυτά τα πέντε και μόνο.Δεν πρόκειται δηλαδή να αυξήσω τον πληθυσμό τους.Με βάση λοιπόν την εμπειρία σας πόσα λίτρα θα πρέπει να είναι το μικρό;Μου κάνει ένα από εκείνα που βλέπω συνήθως σε σούπερ μάρκετ;Όσο περίπου μία 15άρα τηλεόραση;Σας παρακαλώ πολύ help me!!Θέλω να ξεκινήσω άμεσα με τις κιχλίδες κι αυτό το θέμα είναι το μόνο που με φρενάρει.Και μη με παρεξηγείτε ε;Που δεν μπορώ να αποχωριστώ πέντε ψαράκια :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

Δυστοιχος για να βαλεις τα ψαρια που εχεις τωρα σε αλλο ενυδρειο θα χρειαστεις ενα αρκετα μεγαλο. Και αυτο γιατι ο πλεκοστομος που εχεις γινετε θυριο οπως και το κλοουν. Νομιζω οτι ειναι καλητερα να τα δωσεις τα ψαρια σου για να μην μπεις σε διαδηκασια αγορας ενυδρειου που θα χαλασεις αρκετα λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

Ο πλακόστομος και ο κλόουν ενάμιση χρόνο που τους έχω ίδιοι μου φαίνονται σε μέγεθος....αυτός ο πρώτος αν τον βάλω μαζί με τα malawi θα έχω θέμα λες;Ήρεμος είναι και τεμπέλης πολύ,δεν ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ξερω να στο απαντησω, ειμαι ασχετος με Αφρικη.

Παντως για να τα κρατησεις θα χρειαστεις τουλαχιστον ενα ενυδρειο στα 150 λιτρα περιπου.Αν ειχες μονο τα τετρα (αναλογα ποια ειναι βεβαια) θα εκανες δουλεια και με μικροτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ο πλακόστομος και ο κλόουν ενάμιση χρόνο που τους έχω ίδιοι μου φαίνονται σε μέγεθος....αυτός ο πρώτος αν τον βάλω μαζί με τα malawi θα έχω θέμα λες;Ήρεμος είναι και τεμπέλης πολύ,δεν ενοχλεί.

Ο πλέκο δεν μπορεί να μπει με κιχλίδες μαλάουι για διάφορους λόγους.

Δυστυχώς καλό θα ήταν να δωσεις τα ψαράκια σου. Εάν τα πονας όπως λες, αυτό θα ήταν το καλύτερο. Καθώς το να τα βάλεις σε ένα μικρό ενυδρείο θα ήταν μαρτύριο για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εξασφάλισε ένα καινούργιο σπίτι για τους <<φίλους σου>> και οτι θα πάνε σε καλά χέρια, και προχώρα στο στήσιμο του νέου set up καθότι είναι πραγματικά ασύμφορο κάθε τι άλλο. :D

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου που έβαλε 2 pleco σε ενυδρείο με Brichardi σε λίγες μέρες τα βρήκε χωρίς μάτια...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω Φώτη....με κάλυψες,δεν νομίζω ότι χρειάζεται τίποτα άλλο μετά από αυτό....πόσο πολύ θα υπέφεραν τα κακόμοιρα.Τι απέγιναν;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ζουν σε αυτή την κατάσταση,σε άλλο ενυδρείο πλέον....

Δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο.Να τα δώσει;Να τα σκοτώσει;

Μια απόφαση που έπρεπε να την πάρει από πριν και να μην τα έβαζε,τώρα τον έφερε σε αδιέξοδο και

τα ψάρια υποφέρουν.

Εσύ έχεις την πολυτέλεια να τα δώσεις σε σωστά χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψυχάκια μου....πόσο θα υποφέρουν!Έχεις δίκιο Φώτη,αν κι αυτός ο πλέκο μου έχει κλέψει την καρδιά.Είναι τόσο όμορφος μα και τόοοοοοσο τεμπέλης....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι.Δεν θα πιστεύετε τι έζησα σήμερα σ΄ένα pet shop μεγάλης αλυσίδας.Δεν αναφέρω όνομα,έχουν ακουστεί άλλωστε διάφορα για τον τρόπο που φροντίζει τα ζώα και τις συνθήκες γενικότερα.Χαζεύοντας λοιπόν τα ψάρια,βλέπω ένα πολύ μεγάλο πλέκο,μαγκωμένο κάτω από μία πέτρα και ένα καβούρι να του βγάζει λίγο λίγο το μάτι και να το τρώει.Πηγαίνω γρήγορα στην πωλήτρια,της λέω τι συμβαίνει και έρχεται το βλέπει.Στη συνέχεια εξυπηρέτησε έναν πελάτη και μετά ήρθε με την ησυχία της,επειδή επέμενα,και απελευθέρωσε τον πλέκο,αλλά ήταν ήδη αργά,το καβούρι είχε φάει όλο το μάτι.Σπάραξε η ψυχή μου,γιατί ήταν και τεράστιος,ολόκληρο ζωντανό που σπαρτάραγε κάτω από την πέτρα!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα στη ζωούλα που υπόφερε...

Τι άλλο μπορεί να πει κανείς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...