Jump to content

Φυσιολογική Εμφάνιση Επιφάνειας ;


dpap

Recommended Posts

Καλησπέρα ,

το παρακάτω ενυδρείο είναι ακόμα στο στρώσιμο.

Παρατήρησα τη γνωστή λαδίλα στην επιφάνεια και μετά από αναζήτηση εδώ είδα ότι προτείνεται να δημιουργηθεί ανατάραξη στην επιφάνεια.

Έβαλα να δουλέψει λίγο και η αεραντλία και παρατηρώ φουσκάλες στην επιφάνεια.

Να σημειώσω ότι δεν έχω ψάρια ακόμα μέσα και δεν ρίχνω τροφή , ρίχνω μόνο τις προτεινόμενες ποσότητες βακτηρίων.

Αμμωνία δεν έχω μετρήσει ακόμα αλλά οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι στα πράσινα.

Προς το παρόν μετράω με στικάκια της JBL.

Να ανησυχώ για το παρακάτω :

post-47796-0-34297100-1323520612_thumb.jpg

post-47796-0-56582800-1323520614_thumb.jpg

post-47796-0-90396900-1323520616_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεει αναταραξη της επιφανειας ενοει να βαλεις την εξαγωγη του φιλτρου να τη προκαλεσει.Αλλιως διμιουργιεται πρωτεινικο φιλμ το οποιο δεν αφηνει να οξυγονωθει το ενυδρειο.

Παρολαυατα βλεπω οτι εχεις αναταραξη,ισως να το γυρισεις λιγο για να εχεις σε ολη την επιφανεια ροη.Θα φυγει μετα απο λιγο καιρο.

Αλλη παρατηρηση ειναι οτι τα στικακια ειναι τελειως αναξιοπιστα.Αν μπορεις μετρα με υγρα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

@ panos_d7 Το ύψος της εξαγωγής το διόρθωσα πριν καμιά ώρα, τώρα που πήγα και το είδα έχει εξαφανιστεί το φιλμ ! Τεστ θα πάω να πάρω σήμερα ... Είπα να πάρω τα στικάκια για αρχή ...

@dimos Έχεις δίκιο , από τα διαβάσματα που έκανα δεν μπόρεσα να καταλάβω αν χρειάζεται τροφή κατά το στρώσιμο! Έπρεπε να ρωτήσω εδώ πρώτα ... Λογικά με τη λάθος αρχή που έχω κάνει θα αργήσει πιο πολύ να στρώσει ;

Link to comment
Share on other sites

@dimos Έχεις δίκιο , από τα διαβάσματα που έκανα δεν μπόρεσα να καταλάβω αν χρειάζεται τροφή κατά το στρώσιμο! Έπρεπε να ρωτήσω εδώ πρώτα ... Λογικά με τη λάθος αρχή που έχω κάνει θα αργήσει πιο πολύ να στρώσει ;

πιθανοτατα ναι.ισως και να μην εχει καν ξεκινησει ο κυκλος....αυτο βεβαια μονο οι μετρησεις θα στο πουνε με σιγουρια,αλλα μαλλον τοσες μερες τσαμπα περασαν....
Link to comment
Share on other sites

πιθανοτατα ναι.ισως και να μην εχει καν ξεκινησει ο κυκλος....αυτο βεβαια μονο οι μετρησεις θα στο πουνε με σιγουρια,αλλα μαλλον τοσες μερες τσαμπα περασαν....

Μπράβο μου :(

Το ενυδρείο το πήρα από συγχομπίστα από το φόρουμ εδώ. Είχε υπόστρωμα για φυτά και χαλικάκι όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Πριν μπει νερό έγιναν όλες οι απαραίτητες εργασίες καθαριότητας.

Υπάρχει περίπτωση να είχαν μείνει υπολείμματα τροφών ακαθαρσιών που να τροφοδότησαν έστω και λίγο τις αποικίες ;

Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχει.αλλα δεν μπορεις να στηριχτεις εκει.μετρας με υγρα τεστ αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα και βλεπεις..

Link to comment
Share on other sites

Κανε το στρωσιμο κανονικά

Η υπομονή στο χόμπι μας είναι τεράστια αρετή

Link to comment
Share on other sites

Κανε το στρωσιμο κανονικά

Η υπομονή στο χόμπι μας είναι τεράστια αρετή

Ευχαριστώ!

Η υπομονή και η αλληλοβοήθεια από εδώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...