Jump to content

Νεο Ενυδρειο Με White Clouds


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω όποιος γνωρίζει ... σε 70λιτρο ενυδρείο με 7 white clouds χωρίς θερμοστάτη με σταθερή θερμοκρασία 22c θα μπορούσα να βάλω και ένα ancistrus?

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία που συνήθως διατηρείται ο ancistrus είναι 23-26 βαθμούς. Βέβαια το σημαντικό είναι η θερμοκρασία να είναι σταθερή και να μην έχουμε σκαμπανεβάσματα. Συνεπώς αυτό δεν νομίζω πως μπορούμε να το επιτύχουμε χωρίς τη χρήση θερμοστάτη. :D

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικοι πλεκο δροσερου νερου (19-23) ειναι οι Chaetostoma sp. εχουν επισης το καλο οτι δεν ξεπερνουν εκτος σπανιων περιπτωσεων τα 10-11 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ακόμα πιο ταιριαστοί συγκάτοικοι με τα white clouds, αν μιλάμε για δροσερό και καλά οξυγονομένο νερό, θα ήταν κάποιο είδος borneo suckers, πχ Gastromyzon sp. http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Gastromyzon&species=stellatus&id=1384

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, μπορεί κάποιος να τους πετύχει στα μαγαζιά;

Δυσκολα Θοδωρε,αλλα οχι απαγορευτικο.

Οσα χρονια χαζευω στα πετσοπ τα εχω πετυχει 2 φορες,την μια τα πηρα και ακομα κοσμουν ενα ενυδρειο μου.

Δεν ειναι δυσκολα παντως να τα βρει ενα καταστημα,πιστευω με παραγγελεια μπορουν να βρεθουν.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ... λέω προς το παρόν να περιοριστώ σε κανά apple snail και 3-4 γαρίδες αμάνο που διάβασα οτι είναι μια χαρά αυτές οι θερμοκρασίες γι αυτά τουλάχιστον να καθαρίζουν τον βυθό από τυχόν υπολείμματα τροφής γιατί έχει πολλά πλατανόφυλλα το ενυδρείο στον πάτο και δεν μπορώ να βάζω συνέχεια σκούπα βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...