Jump to content

Πετρες


Recommended Posts

Ξερει μηπως κανενας που μπορω να βρω παρομοιες πετρες Μη ασβεστολιθικες εχει παρει μηπως το ματι σας κανενα μαγαζι με ποικιλια σε πετρες γιατι εγω οπου και εαν εψαξα βρισκω μονο αυτες τις λειες πρασινες κοκκινες ασπρες κτλπ που δεν μου αρεσουν

θελω οπως στην φωτο δηλ πλουσια υφη και αγριες

Untitled-1.jpg

Παρατηρησα επισης οτι πολλοι πουλανε τις πετρες ως μη ασβεστολιθικες ενω ειναι, ετσι την πατησα απο pet city και μου ανεβηκε η gh ασε την ταλαιπωρια να το ξεστησω

οι πετρες ειναι αυτες το αναφερω για να μην την πατησει και αλλος

DSC01908.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

Το www.votsalo.net έχει πολύ μεγάλη ποικιλία, είναι στο Κορωπί.

Καλού κακού κάνεις επιτόπου το τέστ με άκουα φόρτε να δεις αν ειναι ασβεστολιθικές (θα αφρίσει) ή όχι (δε θα αφρίσει)

Στο leroy merlin είδα κάτι πολύ όμορφες που μοιάζουν αρκετά με αυτές που θέλεις, τις έχει φτιάξει ένας φίλος στα προσφατα θέματα του αφρικανικού με ψαράκια Ταγκανίκα, αλλά δε γνωρίζω αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι..

Link to comment
Share on other sites

ναι για το leroy merlin μου ειπαν εχει αυτες που ειναι κατω δεξια στην φωτο μακαρι να κανουν γιατι μου αρεσουν πολυ ευχαριστω φιλε

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα κουβα,μια βουρτσα και ενα ακουαφορτε και πανε μια εκδρομουλα στο βουνο η σε καποιο ποταμακι......δοξα το θεο εχουμε μπολικα βουνα και μπολικες πετρες για να επιλεξεις...μην αγοραζουμε τωρα και πετρες..!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι να σου πω την αληθεια δεν ταιριαζουν, κοιταξε δεν ψαχνω κατι το εξεζητημενο δεν θα φτιαξω iwagumi 2η μοιρα θα εχουν στο ενυδρειο και θα καλυβονται και απο monoselinium αλλα τι να σου πω να η 2η φωτο απο αριστερα μια χαρα ειναι απλα δεν βρισκω πουθενα, αυτες που εχουν τα μαγαζια μου φαινονται αφυσικες μονο το ναυαγιο λειπει δηλ

Link to comment
Share on other sites

σωστος και μενα μου φαινεται ξεφτιλα αλλα εδω πηγα απο πρεβελη μεχρι τεμπη σε ποταμια δηλ και ειναι ασβεστολιθικες με 95% ασβεστολιθικων πετρωματων στην ελλαδα τι ελπιδες εχω? λετε να εχει στην παρνηθα

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο Leroy Merlin και ζήτα ξυλόπετρες. Είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο Leroy Merlin και ζήτα ξυλόπετρες. Είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις.

Κωνσταντινε οι πετρες που του εβαλα πιο πανω ειναι ξυλοπετρες...αλλα δεν του αρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

σωστος και μενα μου φαινεται ξεφτιλα αλλα εδω πηγα απο πρεβελη μεχρι τεμπη σε ποταμια δηλ και ειναι ασβεστολιθικες με 95% ασβεστολιθικων πετρωματων στην ελλαδα τι ελπιδες εχω? λετε να εχει στην παρνηθα

Μπορείς να βρεις σχιστόλιθο στον Υμηττό. Σε κάποια σημεία θα τον βρεις με χαλαζίτη και δημιουργεί ωραία λευκά "νερά".

Βόλτα στο βουνό λοιπόν. Έχει και υπέροχα μονοπάτια για πεζοπορία.

:)

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια με βλεπω για υμηττο αν και με τοσα ρυπογονα το φοβαμαι λιγο αλλα θα δοκιμασω

ωραιες οι ξυλοπετρες αλλα δεν ταιριαζουν με αυτο που κανω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια με βλεπω για υμηττο αν και με τοσα ρυπογονα το φοβαμαι λιγο αλλα θα δοκιμασω

ωραιες οι ξυλοπετρες αλλα δεν ταιριαζουν με αυτο που κανω

Μην το σκέφτεσαι καθόλου. Όποιες πέτρες μαζέψεις, απλά θέλουν καλό πλύσιμο πριν χρησιμοποιηθούν σε ενυδρείο.

Όταν φτάσουμε στο σημείο να είναι μολυσμένα και τα πετρώματα από τον άνθρωπο, δεν θα υπάρχει κανείς μας να μαζεύει πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...