Jump to content

Λεω να το παλεψω.


Recommended Posts

Λοιπον,σε ενα μηνα ξεκινω ανεγερση του νεου μου σπιτιου και λεω να φτιαξω ενα ενυδρειο 1500λτ.Σαν σκεψη νομιζω πος κανενας σας δεν θα πει οχι.Πιστευω πως για την συγκεκριμενη κινηση θα χρειαστω πολυ βοηθεια για αυτο λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη και οι πιο εμπειροι ας "φωτισουν.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν είμαι από τους τυχερούς να έχω τέτοια κατασκευή στο σπίτι πιστεύω ότι αυτό που θα είναι το Α και το Ω είναι να φροντίσεις τόσο για την παροχή νερού όσο και για την αποχέτευση να είναι συνδεδεμένα με το ενυδρείο και το μόνο που να κάνεις να είναι να ανοιγοκλείνεις βάνες.

Link to comment
Share on other sites

Ο φακος ειναι ανναμενος,αλλα που ειναι τα σκοτεινα σημεια?αν δεν κανεις ερωτηση τι ειδους απαντηση περιμενεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο φακος ειναι ανναμενος,αλλα που ειναι τα σκοτεινα σημεια?αν δεν κανεις ερωτηση τι ειδους απαντηση περιμενεις?

φαντάζομαι πως θα΄χει πολύ χρόνο μπροστά του, μέχρι να υλοποιηθεί η ιδέα, να σκεφτεί πολλές ερωτήσεις αλλά και να διαβάσει ώστε να προλάβει ερωτήσεις..

βέβαια ένα τέτοιο concept θέλει πολύ καλό σχεδιασμό..και αφού τώρα θα χτίσεις το σπίτι έχεις πολλές δυνατότητες!!!πολλές!!!

θα ελεγα: ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ! :welcome:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να το παλεψεις βεβαια.ετσι θα χαιρεσαι το καινουργιο σου σπιτι αλλα και το καινουργιο σου ενυδρειο.ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,Γιαννη σιγουρα το Α και το Ω ειναι αυτο.Συνολικα ομως για να στηθει ενα τετοιο ενυδρειο χρειαζεται πολυ δουλεια,μελετη,ωρες,ΧΡΗΜΑ,και τελικα ορεξη,γι'αυτο φιλε μου θα χρειαστω σιγουρα την βοηθεια σου.Φιλε JOJO λοιπον,χρειαζεται στατικη μελετη εκτος την υπαρχουσα του μηχανικου αφου η πλακα θα "φορτωθει" με 1500λτ επιπλεον?θα χρειαστει ενα δευτερος πινακας εκτος του βασικου που θα ειναι για το υπολοιπο σπιτι?υπαρχει καποιος εμπειρος ηλεκτρολογος απο εσας για να αναλαβει την δουλεια και υδραυλικος η καποιος που εχει κανει παρομοια κατασκευη να μου πει τις λεπτομερειες?θα χρειαστω πριν ξεκινησω μελετη για ολη την κατασκευη απο τα υδραυλικα μεχρι τον θερμοστατη?τι παχος τζαμια θα χρειαστω?θα ειναι χτιστο?θα ειναι πανω σε ειδικη βαση?Το μονο σιγουρο ειναι οτι ερωτησεις ειναι χιλιαδες και οπως λενε η αρχη ειναι το ημιση του παντος.Φιλε ΤΟΥΛΚΙΑΣ σε ευχαριστω πολυ. :welcome::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Y.Γ

Φιλε jojo εσυ ξερεις γι'αυτο πες και εγω ειμαι ολος αυτια!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε JOJO λοιπον,χρειαζεται στατικη μελετη εκτος την υπαρχουσα του μηχανικου αφου η πλακα θα "φορτωθει" με 1500λτ επιπλεον? οχι,δεν υπαρχει κανενα προβλημα στις νεες κατασκευες.............................................θα χρειαστει ενα δευτερος πινακας εκτος του βασικου που θα ειναι για το υπολοιπο σπιτι?.....ναι,καλο θα ηταν...............................θα χρειαστω πριν ξεκινησω μελετη για ολη την κατασκευη απο τα υδραυλικα μεχρι τον θερμοστατη? ασφαλως τι παχος τζαμια θα χρειαστω? οπωσδηποτε 2cm θα ειναι χτιστο? που να ξερω? εσυ θα το κανεις. θα ειναι πανω σε ειδικη βαση? εμ δε θαναι?..................προσπαθησε να το φανταστεις,μετα να το σχεδιασεις και τοτε θα μπορουμε να κουβεντιασουμε σε αλλη βαση,ασφαλως πρεπει να δουμε τα σχεδια πριν απο οτιδηποτε αλλο.ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ :welcome: αααααα χρονια πολλα

Έγινε επεξεργασία - jojo
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα για σενα θα'ναι να δεις σε διαφορα sites φωτογραφιες απο τοσο μεγαλιτρα ενυδρεια..απο χτιστα και εντοιχιζομενα( προσωπικα εκει σου προτεινω να πας) εως μεμονωμενα..

επελεξε τον χωρο του σπιτιου που θα το βαλεις (σαλονι, καθιστικο, ειδικο fishroom, γωνια, στη μεση(!)) αναλογα με τα τ.μ. που θα'ναι το νεο σου σπιτι..κοιταξε δηλαδη το αισθητικο κομματι..

απο κει και περα ειναι σα να βαζεις μια επιπλεον συσκευη στο σπιτι..οπως φτιαχνεις την κουζινα και πρεπει να αποφασισεις που θα μπει το ψυγειο,ο φουρνος. το πλυντηριο πιατων κ.τ.λ. :welcome: και αναλογα βαζεις τις βανες, τις σωληνωσεις, τα καλωδια..

αλλωστε ολα γινονται!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jojo,καταλαβαινεις πως θα ηθελα και καποιες προτασεις εκτος των απαντησεων σου.Δηλαδη απατωντας :που να ξερω?εσυ θα το κανεις η' εμ δε θαναι?δεν με βοηθας και πολυ.Ρωταω αν θα ειναι χτιστο η αν θα ειναι σε ειδικη βαση για να δω πως θα ειναι καλυτερη η κατασκευη.Βλεπω στο προφιλ σου 3500λτ.ειναι ενα tank η περισοτερα?Αν εχεις κατι στο μυαλο σου καλοδεχουμενο.ααααα και ευχαριστω για τα χρονια πολλα και για το χρονο σου :thumbup:

Αγγελικη καλη η ιδεα σου για τα sites το εχω σκεφτει,το σπιτι ειναι μεζονετα, κατω θα ειναι η σαλονοτραπεζαρια και σκεφτομαι να το βαλω εκει σε ενα τοιχο 9μετρα,για τα τ.μ δεν εχω προβλημα υπαρχουν αφθονα.Σε ευχαριστω πολυ και εσενα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις μια ιδέα για το ενυδρείο του φίλου Jojo (που είναι ένα 3500 λίτρα) δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=2878&hl=

Link to comment
Share on other sites

Φιλε νικο,δεν εχω ιδεα τι θελεις να κατασκευασεις, αν δεν εχουμε τη βοηθεια σου,τι να σου πουμε?κατατοπισε μας,υπαρχει ολη η διαθεση αλλα δεν εχουμε στοιχεια.Εσυ θα μας πεις αν θα εχει βαση η αν θα χωριζει καποιους χωρους η και τα δυο η κατι αλλο,θα ειναι χτιστο?ξυλινο? γυαλινο?σε εξωτερικο τοιχο? σε εσωτερικο?τι μηκος? τι πλατος?βαθος?Κανε καποια σχεδια πανω στα υπαρχοντα σχεδια του σπιτιου,ψαχτο λιγο.Αλλο να ζητας μια βοηθεια και αλλο να σου σχεδιασει καποιος ενα ενυδρειο εκ του μηδενος,χωρις να υπαρχουν ουτε οι βασικες πληροφοριες.Ολα τα προβληματα λυνονται ,αλλα ,πρεπει να προκυψουν.Πες μας λοιπον τι ακριβως θελεις να κανεις,τα προβληματα που προκυπτουν και λυση θα βρεθει για ολα.Να το παλεψεις βεβαια.Και εμεις μαζι σου...πραγματικα καλη επιτυχια. :welcome: ..Για να πάρεις μια ιδέα για το κατασκευαστικο μερος http://www.esnips.com/web/history

Link to comment
Share on other sites

φιλε jojo..εξαιρετικο το ενυδρειο σου, απιστευτη δουλεια..απορω ποσο καιρο χρειαστηκες για να φτασεις σε αυτο το αποτελεσμα!!!

τετοια ενυδρεια βλεπουμε μονο σε public aquariums ή στη φυση(!)..σκεψου το να αρχισεις να κοβεις εισητηρια και να δεχεσαι και σχολικες εκδρομες! :welcome:

φιλε Πανηγυρακη νομιζω πως βρηκες τον ανθρωπο σου! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - poelicia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...