Jump to content

Μετατροπές Όγκου


GKAZI

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Στην προηγούμενη μορφή που είχε το AZ περιείχε και ένα πρόγραμμα που βοηθούσε βάσει των διαστάσεων της γυάλας να υπολογίσουμε τον όγκο του νερού.

Τώρα ψάχνω, αλλά δεν μπορώ να το βρω. :bigemo_harabe_net-127:

Υπάρχει κάποιος για μια μικρή βοήθεια?

Ακόμη το πλέξιγκλας κολλάει με τη σιλικόνη για ενυδρεία ή υπάρχει πιθανότης να ανοίξει?

Έγινε επεξεργασία - GKAZI
Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τον ογκο πολλαπλασιαζεις το μηκος επι το πλατος επι το υψος (μοναδες σε εκατοστα). Το νουμερο που θα βρεις το διαιρεις και αυτο ειναι ο ογκος σε λιτρα.

Το πλεξι δεν κολλαει με σιλικονη (ειδικη κολλα ή χλωροφορμιο)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ.

φίλε maneni το χλωροφόρμιο δεν είναι επικίνδυνο για τα ψάρια? Ρωτώντας πάντως σε κατάστημα με πλέξιγκλας μου είπαν ότι η κόλληση γίνεται με ειδική κόλλα, δεν ξέρουν αν κάνει η ενυδρειακή σιλικόνη, όπως δεν ξέρουν και αν η κόλλα τους μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στους οργανισμούς του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Το χλωροφόρμιο εξατμίζεται και η κόλληση που δημιουργεί είναι αυτογενής,δηλαδή λιώνουν τα 2 κομμάτια (τοπικά χωρίς παραμόρφωση) και ενώνονται.

Είναι ότι καλύτερο αρκεί οι επιφάνειες να έχουν κοπεί σε απόλυτη ευθεία και να εφάπτονται πολύ καλά.

Όσες κατασκευές έχω κάνει με plexi έχουν γίνει αστέρι με αυτή τη μέθοδο.

Η κόλληση βέβαια πρέπει να γίνεται σε καλά αεριζόμενο χώρο γιατί τα αέρια που απελευθερώνονται είναι άκρως επικίνδυνα!

Link to comment
Share on other sites

Το χλωροφόρμιο εξατμίζεται και η κόλληση που δημιουργεί είναι αυτογενής,δηλαδή λιώνουν τα 2 κομμάτια (τοπικά χωρίς παραμόρφωση) και ενώνονται.

Είναι ότι καλύτερο αρκεί οι επιφάνειες να έχουν κοπεί σε απόλυτη ευθεία και να εφάπτονται πολύ καλά.

Όσες κατασκευές έχω κάνει με plexi έχουν γίνει αστέρι με αυτή τη μέθοδο.

Η κόλληση βέβαια πρέπει να γίνεται σε καλά αεριζόμενο χώρο γιατί τα αέρια που απελευθερώνονται είναι άκρως επικίνδυνα!

μετά από πόσες μέρες μπορεί να μπει νερό?

έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει sump από πλεξιγκλάς?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά από 24 ώρες χρησιμοποιώ ότι φτιάχνω.

Tο γυάλινο sump είναι πιο φθηνό,πιο εύκολο σαν διαδικασία και πιο ασφαλές δεδομένου του οτι με μικρό πάχος δεν κάνει μεγάλες καμπύλες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά από 24 ώρες χρησιμοποιώ ότι φτιάχνω.

Tο γυάλινο sump είναι πιο φθηνό,πιο εύκολο σαν διαδικασία και πιο ασφαλές δεδομένου του οτι με μικρό πάχος δεν κάνει μεγάλες καμπύλες.

εδώ υπάρχουν τα εξής δεδομένα:

1.- οι διαστάσεις που θέλω να φτιάξω είναι 50Χ40Χ40 (Μ-Β-Υ) οπότε με τα ενδιάμεσα χωρίσματα δεν νομίζω να κάνει καμπύλες και

2.- μπορώ να βρω "ρετάλια", άψογα κομμένα, που έχουν πάχος μέχρι και 35 χιλιοστά τσάμπα

Νομίζω ότι είναι προτιμότερο, αφού μετά από 24 ώρες μπορεί να χρησιμοποιηθεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι μπορεί,είπα οτι προσωπικά χρεισιμοποιώ εντός νερού ότι φτιάχνω,τα οποία δε δέχονται μεγάλες πιέσεις,όπως ένα sump.Σε τέτοια περίπτωση δε μπορώ να σε βοηθήσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...