Jump to content

Βοηθεια Με Το Στρωσιμο Ενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπερα σας,ειμαι νεος στο forum και αρχαριος σχετικα με τα ενυδρεια,πριν λιγο καιρο αγορασα το πρωτο μου ενυδρειο 120Lt και ξεκινησα το στρωσιμο με ενα αντιχλωριο serra kai ena bacterlife,και εχω κανει 2 λαθη,ενω τα βακτηρια επρεπε να βαλω 3-4 φορες καθολη την διαρκεια του στρωσιματος,για τις πρωτες 4 μερες τα εβαζα καθε μερα,και το αντιχλωριο το εχω βαλει 2 φορες αντι για μια,πιστευετε πως μου εχει δημιουργισει προβλημα?Τεστ δεν εχω κανει ακομα...

Παρακαλω αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει ευχαριστω εκ των προτερων !

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα με τα βακτήρια έβαζες και λίγη τροφή? Αν έχουν τροφή τα βακτήρια δεν υπάρχει πρόβλημα που έβαλες περισσότερο. Ίσα ίσα κατά τη γνώμη μου επεκτείνεται πιο γρήγορα και η αποικία τους.

Δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο, το μόνο που βλέπω είναι για τις 4 πρώτες μέρες, Κάνε αλλαγή στο 25-30% του νερού και κάθε φορά το νέο νερό να το προετοιμάζεις με αντιχλώριο, δηλαδή σε βαρελάκι με θερμοστάση και κυκλοφορητή, αλλά και με τόσο αντιχλώριο όσο ο συνολικός όγκος του νερού, αν αλλάξεις 40 λίτρα δεν θα βάλεις για 40 λίτρα αλλά για τα 120, δεν κάνει κακό. Να θυμάσαι και όταν θάχεις ψαράκια ότι το αντιχλώριο και λίγο παραπάνω να σου πέσει καλό τους κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού σε ενυδρείο χωρίς ψάρια όταν αυτό βρίσκεται σε διαδικασία στρωσίματος δε θα βοηθήσουν. Απλά θα σου καθυστερήσουν την διαδικασία.

Το βασικό κατά τη γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες χρήσης. Αν κατάλαβα σωστά ποιό προϊόν χρησιμοποιείς δες λίγο και εδώ : http://www.waterlife.co.uk/waterlife/tropical-guide.htm#setup

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο χρησιμοπειω σε ευχαριστω πολυ,μηπως γνωριζεις αν ειναι καλο η πρεπει να παρω καποιο καλητερο?

Link to comment
Share on other sites

Βασικό για το στρώσιμο ενυδρείου με βακτήρια ή με μπολι είναι να μπει σχετικά σύντομα ένας μικρος αριθμός ψαριών (περίπου 30% του τελικού αριθμού), ώστε με τους ρύπους των ψαριών να αυξάνει η βιολογία του φίλτρου ...

Σίγουρα όμως χρειάζονται και οι μετρήσεις για να αποφύγουμε εκπλήξεις και δυσάρεστες καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω να βάλεις μπόλι. Μ ε το μπόλι είσαι 100% σίγουρος για το στρώσιμο του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω να βάλεις μπόλι. Μ ε το μπόλι είσαι 100% σίγουρος για το στρώσιμο του ενυδρείου σου.

Φιλε μου δεν θα συμφωνισω...και με το μπολι υπαρχει περιπτωση να μην στρωσει το ενυδρειο,εχει τυχει σε πολλους αυτο, να μη πιασει το μπολι δηλαδη, ασε που θελει και προσωχη απο που θα παρουμε μπολι για υπαρχει κυνδινος να μεταφερουμε ασθενειες στο ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν θα συμφωνισω...και με το μπολι υπαρχει περιπτωση να μην στρωσει το ενυδρειο,εχει τυχει σε πολλους αυτο, να μη πιασει το μπολι δηλαδη, ασε που θελει και προσωχη απο που θα παρουμε μπολι για υπαρχει κυνδινος να μεταφερουμε ασθενειες στο ενυδρειο μας.

συμφωνώ στο οτι πρέπει να προσέξουμε απο που θα πάρουμε το μπόλι, αλλά στο κατα πόσο θα στρώσει με το μπόλι, είναι ανάλογο με το πόσο μπόλι θα πάρουμε και τι ποιότητα. Τις περισσότερες φορές το μπόλι πιάνει(εκτός περιπτώσεων που θέλει και δεύτερο μπόλι).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβοι στο πιτουρο και φτηνοι στο αλευρι ειμαστε.

Θα φοβηθουμε μη κολλησουμε ασθενεια απο το μπολι που ειναι σωτηριο (που αν γινει σωστα δεν υπαρχει περιπτωση να μη στρωσει επιτοπου το φιλτρο) και θα βαζουμε αφοβα και χωρις πολυμηνη καραντινα ψαρια, φυτα και διακοσμητικα χωρις απολυμανση απο αλλα ενυδρεια ή πετσοπ.

Link to comment
Share on other sites

Με ή χωρις μπολι και με ή χωρις βακτηρια προσωπικα δεν στρωνω ποτε ενυδρειο με ψαρια μεσα!

Εχω δει πολλα ατομα, μιλωντας ειδικα για αρχαριους να κανουν χρηση μπολι ή διαφορα σκευασματα και μετα παλευουν με αλλαγες νερου, αρωστιες τυπου ick, ψαρια στον αφρο και να μετρανε θυματα.

Καποιες ισοροποιες πρεπει να δημιουργηθουν μεσα στο ενυδρειο μας μια που υπαρχουν ενα σωρο υλικα (αμμος, χαλικι, ξυλα πετρες, διακοσμητικα κλπ) που βρισκονταν σε σκονισμενες αποθηκες, μεσα σε βρωμιες, κουβαλανε παθογωνες ουσιες κλπ.

Δεν εμπιστευομαι τα σκευασματα που εγγυουνται την αμεση προσθηκη ψαριων, ουτε το μπολι αλλα πιστευω πως βοηθανε στην εκκινηση ενος ενυδρειου.

Οπως καταλαβαινεις οι αποψεις δυισταντε και εχουν υποθει κατα καιρους πολλες και διαφορες αποψεις.

Αποψη μου ειναι να διαλεξης τον ποιο ομαλο και σιγουρο τροπο. Δηλαδη ριχνοντας τροφουλα μεσα στο ενυδρειο για να τροφοδοτης τα βακτηρια στο να αναπτυξουν τις αποικιες τους και χωρις ψαρια, εσυ θα πρεπει να διαλεξεις ποιον δρομο να ακολουθησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβοι στο πιτουρο και φτηνοι στο αλευρι ειμαστε.

Θα φοβηθουμε μη κολλησουμε ασθενεια απο το μπολι που ειναι σωτηριο (που αν γινει σωστα δεν υπαρχει περιπτωση να μη στρωσει επιτοπου το φιλτρο) και θα βαζουμε αφοβα και χωρις πολυμηνη καραντινα ψαρια, φυτα και διακοσμητικα χωρις απολυμανση απο αλλα ενυδρεια ή πετσοπ.

Ισως δεν εκανα σωστη συνταξη στη παραγραφο και παρεξηγηθηκε.

Το ξαναγραφω.

Ακριβοι στο πιτουρο και φτηνοι στο αλευρι ειμαστε.

Φοβομαστε μη κολλησουμε ασθενεια απο το μπολι που ειναι σωτηριο (που αν γινει σωστα δεν υπαρχει περιπτωση να μη στρωσει επιτοπου το φιλτρο)? ενω βαζουμε αφοβα και χωρις πολυμηνη καραντινα ψαρια, φυτα και διακοσμητικα χωρις απολυμανση απο αλλα ενυδρεια ή πετσοπ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δελτα την αποψη που εξεφρασα δεν εχει σχεση με τα λεγομενα σου!

Οπως ειπα ο καθενας εχει την αποψη του ως προς το θεμα και διαφορετικο τροπο προσεγγισεις.

Το οτι το φιλτρο μπορει να στρωσει επιτοπου αυτο παιζεται και ειναι ενα θεμα αλλα προσωπικα δεν θα εβαζα τα ψαρια μου και παλι μια που ο πυθμενας και το ολο συνολο του ενυδρειο για τις δικες μου απαιτησεις δεν με καλυπτουν προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δελτα την αποψη που εξεφρασα δεν εχει σχεση με τα λεγομενα σου!

Οπως ειπα ο καθενας εχει την αποψη του ως προς το θεμα και διαφορετικο τροπο προσεγγισεις.

Το οτι το φιλτρο μπορει να στρωσει επιτοπου αυτο παιζεται και ειναι ενα θεμα αλλα προσωπικα δεν θα εβαζα τα ψαρια μου και παλι μια που ο πυθμενας και το ολο συνολο του ενυδρειο για τις δικες μου απαιτησεις δεν με καλυπτουν προσωπικα.

Ναι δεν το διορθωσα λογω του σχολιου σου, απλα το ξαναδιαβασα και δεν μου φανηκε κατανοητο οπως την ωρα που το εγραφα.

Το αυτοματο στρωσιμο του φιλτρου δεν "παιζεται" κατα την αποψη μου και μετα την πρακτικη εφαρμογη του σε πολλα ενυδρεια που εχω μπολιασει, αν γινει σωστα το μπολιασμα.

Μη περιμενουμε φυσικα να μπολιαστει ενα φιλτρο σωστα μεταφεροντας μονο νερο ή εστω λιγο ιζημα απο ενα μικρο φιλτρακι σε ενα μεγαλο και το φουλαρουμε ψαρουκλες (συνηθεις λογοι αποτυχιας).

Εχω στρωσει πολλα φιλτρα με μπολιασμα (μεταφορα ιζηματος, νερου και προπαντως στρωμένου υλικου σε ποσοτητα αναλογη του φιλτρου και της ιχθοφορτωσης που θα μπει στο ενυδρειο) και εχει μπει μεχρι τελικη συνθεση στο ενυδρειο (εκτος βυθοψαρων).

(Φυσικα αυτο δεν το συνιστω παρα μονο σε εμπειρους και σε ωρα αναγκης μονο. Η σταδιακη εισαγωγη των ζωντανων με τελευταια τα βυθοψαρα ειναι καλυτερη ετσι κι αλλιως).

Ο βυθος κανει 4-5 μηνες για να πεις οτι ειναι ετοιμος να δεχτει ζωντανα που κινουνται πανω και μεσα σε αυτον.

Ποιος θα περιμενει τοσο για να βαλει ψαρια?

Τα ψαρια που κολυμπανε στη στηλη του νερου δεν θα εχουν προβλημα αν μπουν αμεσως.

Μη ξεχναμε οτι μπορει να μπολιαστει εν μερει και ο βυθος.

Επισης για ακομα μεγαλυτερη ασφαλεια μπορουμε να αφησουμε μια εβδομαδα το ενυδρειο να τρεχει αδειο απο ψαρια και με ενεργο ανθρακα στο φιλτρο πριν κανουμε μια αλλαγη νερου και πεταξουμε τον ανθρακα, μετα μπολιασουμε και εισαγουμε τα ψαρια.

Αν ξερει καποιος να κανει και σωστη απολυμανση του ενυδρειου και του εξοπλισμου πριν να ξεκινησουν ολες αυτες οι διαδικασεις θα ειναι ακομα καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε πολλά σημεία με τους φίλους Rik και delta66. Και εγώ είμαι υπέρ του μπολιάσματος, αφού είναι αποτελεσματικό και δωρεάν :D .

Σπύρο: Αν κατάλαβα καλά είσαι υπέρ της άμμεσης εισαγωγής κάποιων ψαριών μετά το μπολιασμα, σωστά;

Rik: Τι ποσότητα τροφής βάζεις και πόσο χρόνο την αφήνεις στο ενυδρείο σου; Μετά από πόση ώρα περίπου από τη στιγμή που θα πέσει η τροφή στο νερό θεωρείς πως αρχίζει να παράγει αμμωνία; Πόσο καιρό σου παίρνει για να μπούν τα πρώτα ψάρια; :)

Πρέπε πάντως να έχουμε υπόψη μας πως το χόμπι μας και η τεχνογνωσία γύρω από αυτό εξελίσεται. Να και μια πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα Θοδωρη.

Εγραφα μιση ωρα στο τη και το πως του ολου θεματος και ο πιτσιρικας, 18 μηνων :bigemo_harabe_net-72: πατησε το κουμπι στο πολυμπριζω και παρατριχα να καψει και την οθονη, οποτε αυτη τη φορα θα απαντησω πολυ περιληπτικα.

Απο την στιγμη που ριχνουμε την τροφη μετα απο δυο με τρεις ημερες ριχνουμε και τα βακτηρια, ο λογος.

Για να βοηθησουμε τον ολο κυκλο του Αζωτου ανεβαζουμε την θερμοκρασια πολυ για να αυξησουμε τον μεταβολισμο των οργανισμων που πολλαπλασιαζονται.

Την τροφη την τριβω, την κανω σκονη και την ριχνω ανα 3 ημερες σαν να ταιζα κανονικα τα ψαρια μου με το σκεπτικο να βοηθησω την αποικοδομηση αυτης σχετικα ποιο γρηγορα, για να μην κατακαθεται στον πυθμενα και να μαζευεται ολη η τροφη στα φιλτρα.

Νορμαλ αναταραξη για οξυγονωση.

Το σκεπτικο μου ειναι οτι αν ριχνουμε λιγη τροφη μπορει οταν ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου να δημιουργησουμε μικρες αποικιες τις βιολογιας στο ενυδρειου και βαζοντας ψαρια μεσα να εχουμε μεγαλη αυξηση αμμωνιας.

Ενω βαζωντας πολυ, μπορει να εχουμε μεγαλη θολουρα, βακτηριακη εξαρση και μεγαλες ποσοτητες αμμωνιας καθυστερωντας λιγο τον ολο κυκλο να ολοκληρωση αλλα απο την αλλη δημιουργουμε μεγαλυτερες αποικιες βακτηριων για ενα ποιο ομαλο ξεκινημα οταν προσθεσουμε ψαρια.

Επισης ο Bleher αναφερει πως αφηνουμε το ενυδρειο να δουλεψει δυο εβδομαδες ριχνωντας τροφη και μετα βαζουμε τον πρωτο κατοικο και σιγα σιγα και τα υπολοιπα. Οποτε δυο εβδομαδες ειναι το λιγωτερο που πρεπει να τρεξει το ενυδρειο και τρεις για εναν αρχαριο παντα βαση μετρησεων.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα σκευασματα που υποσχονται θαυματα, εγω αυτο που εχω να πω ειναι πως 7 στους 10 αρχαριους την πατανε.

Γιατι; οι λογοι πολλοι και διαφοροι οποτε δεν θα προτεινα αυτη την μεθοδο .

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο: Αν κατάλαβα καλά είσαι υπέρ της άμμεσης εισαγωγής κάποιων ψαριών μετά το μπολιασμα, σωστά;

Ναι.

Το μπολισμα ομως δεν συνιστω να γινεται αμεσα μετα το γεμισμα του ενυδρειου (ει δυνατον). Αν "τρεξει" το ενυδρειο για μερικες μερες (3-4) με ανθρακα (και μετα πεταμα) και μετα μπολιαστει, εχω παρατηρησει πολυ πιο ομαλη λειτουργια.

Ψαρια σε ποσοτητα αναλογα το ποσο δυνατο μπολι μπηκε.

Αν ειναι δυνατον και νερο οσο γινεται πιο πολυ απο το στρωμενο (και υγειες) ενυδρειο. Ειπαμε να μη φοβομαστε οταν δεν κανουμε απολυμανσεις και αυστηρη καραντινα, αλλα οχι και να μπολιαζουμε απο εμφανως αρρωστα ή με ιστορικο στο παρελθον αρρωστα ενυδρεια.

@Ρik

Θερμοκρασια οταν αναφερεις μεγαλη, ποσο μεγαλη εννοεις?

Τροφη αυξανω σταδιακα κατα το στρωσιμο. Τελευταιες μερες ταιζω οσο θα ταιζα (και παραπανω) για τα ψαρια που εχω σκοπο να βαλω μεσα για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Δελτα καπου ειχα διαβαση για τις βελτιστες συνθηκες νιτροποιησεις και αν θυμαμε καλα αναφερε για ΡΗ 8,2 και 28 με 36 Co.

Εαν το εντοπισω θα το επισυναψω!

Οσο για το μπολιασμα , ενταξει και εγω ειμαι υπερ με χιλια, οπως και για στρωμενο βυθο και ζωντανα βακτηρια. Απο εκει και περα το σημαντικο πανω απο ολα ειναι το μπολι που παιρνουμε να ειναι υγειες την συγκεκριμενη στιγμη που το κανουμε χρηση. Τωρα εαν εχει περαση και καμια αρρωστια στα χρονικα του στο στρωμενο ενυδρειο που βρισκονταν και εχει ξεπεραστει το προβλημα, δεν πρεπει να τρελενομαστε και παραπανω μια που λιγο πολυ ολο και καποιο φαρμακακι εχει πεσει σε ολα τα ενυδρεια φιλων και γνωστων.

Link to comment
Share on other sites

Δελτα καπου ειχα διαβαση για τις βελτιστες συνθηκες νιτροποιησεις και αν θυμαμε καλα αναφερε για ΡΗ 8,2 και 28 με 36 Co.

Εαν το εντοπισω θα το επισυναψω!

Η βέλτιστη θερμοκρασία για νιτροποίηση βρίσκεται στο εύρος 25-35C τόσο για τα Nitrosomonas όσο και για τα Nitrobacter, ενώ δεν παρατηρείται καμιά δραστηριότητα κάτω από 5C ή πάνω από 35C για τα Nitrosomonas και κάτω από 5C ή πάνω από 40C για τα Nitrobacter.

Ο ρυθμός ανάπτυξης σχεδόν διπλασιάζεται για κάθε αύξηση θερμοκρασίας 10C, αλλά πέρα από τους 30C ξαφνικά μειώνεται και στους 38C είναι ίδιος με τους 5C, ενώ στους 49C πεθαίνουν.

Η ανάπτυξη μειώνεται κατα 50% στους 18C, κατά 75% στους 8-10C, δεν υπάρχει καθόλου δραστηριότητα στους 4C, και τα νιτροποιητικά βακτηρία τελικά πεθαίνουν στους 0C.

Οι μικροοργανισμοί αυτοί γενικότερα είναι ανθεκτικοί στις μικρές θερμοκρασίες, αλλά σε υψηλές θερμοκρασίες η ενεργητικότητα τους μειώνεται γιατί αποτελούνται από πρωτεΐνες.

Τα νιτροποιητικά βακτήρια είναι πολύ ευαίσθητα σε διαταραχές του pH. Ένα εύρος 6.6-8.0 θεωρείται σωστό για ικανοποιητικό ρυθμό νιτροποίησης. Γενικότερα το αλκαλικό περιβάλλον (pH πάνω από 7) θεωρείται πιο φιλικό για τα βακτηρία αυτά, υπάρχουν όμως νεώτερες μελέτες αποδεικνύουν ότι υπάρχουν ομάδες βακτηρίων που νιτροποιούν και σε πολύ όξινο περιβάλλον.

Το βασικό είναι όμως όπως αναφέρθηκε αρχικά, η σταθερότητα του pH.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχουν τα πραγματα δυστυχως δεν εχω καποιον γνωστο για μπολι οποτε παμε στην αλλη επιλογη :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...