Jump to content

ΤΡΟΦΗ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΧΤΕΣ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΡΟΦΕΣ ΤΗΣ ΟΜΕGA ONE

ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΟΡΕΞΗ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΟΤΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ :welcome:

ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΑΥΤΟ???????

ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ????????

ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ OMEGA ONE

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΧΤΕΣ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΡΟΦΕΣ ΤΗΣ ΟΜΕGA ONE

ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΟΡΕΞΗ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΟΤΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ :welcome:

ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΑΥΤΟ???????

ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ????????

ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ OMEGA ONE

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Οι τροφές της OMEGA ONE αγαπητέ μου φίλε NMancer

θεωρούνται από τις κορυφαίες παγκοσμίως.

Αν ισχύουν αυτά που αναφέρουν οι κατασκευαστές για τα υλικά που χρησιμοποιούνται

και τον τρόπο παρασκευής τους τότε αυτό μπορεί να είναι και αλήθεια.

Η έλλειψη ημερομηνίας λήξης κατά την άποψή μου οφείλεται στην απουσία υλικών όπως

ιχθυάλευρα, άμυλο κλπ (όπως ισχυρίζονται οι παρασκευαστές).

Προσωπικά αν προσέχουμε να τις κλείνουμε καλά μετά τη χρήση

μπορούν μάλλον να διατηρηθούν κανονικά για μια διετία, ας μην το παρακάνουμε κιόλας.

Χρησιμοποιώ Super Color flakes και African Ciclhids flakes και γενικά τα ψάρια τις τρώνε με όρεξη.

Δες και την ιστοσελίδα τους

http://www.omegasea.net/home.html

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη ημερομηνίας λήξης κατά την άποψή μου οφείλεται στην απουσία υλικών όπως

ιχθυάλευρα, άμυλο κλπ (όπως ισχυρίζονται οι παρασκευαστές).

Από το site της Omega Sea (http://www.omegasea.net/best3.html)

"Omega One flake foods do not need large amounts of starch additives since the binder that holds the food together is the freshly cooked proteins themselves."

Κατά την γνώμη μου όλες οι τροφές που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι από καλές έως άριστες. Σε διαφορετική περίπτωση τα εργοστάσια θα είχαν κλείσει ή θα απευθύνονταν μόνο σε μικρές αγορές παρουσιάζοντας ένα ανώνυμο προϊόν, όπως γίνεται σε πολλές βαλκανικές ή χώρες του ανατολικού μπλόκ με τροφές μέσα σε διαφανή σακουλάκια κλεισμένα με συρραπτικό.

Για να αξιολογήσουμε μια τροφή, θα πρέπει να την τεστάτουμε για πολλούς μήνες, σε πολλά ψάρια τα οποία θα ταΐζονται μόνο από αυτή, πράγμα που προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα δήξει καλά αποτελέσματα ή αν εξετάσουμε εργαστηριακά την κάθε τροφή και δημιουργήσουμε έναν πίνακα σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΧΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΦΙΛΕ ACQ 301 ΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΣΑ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΙΕΤΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ Η ΤΡΟΦΗ Η ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΗ ΠΡΟΤΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ????????

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΟΤΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ :welcome:

ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΑΥΤΟ???????

Και οι τροφές της OSI (Occean Star International) δεν έχουν ημερομηνία λήξης!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΧΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΦΙΛΕ ACQ 301 ΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΣΑ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΙΕΤΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ Η ΤΡΟΦΗ Η ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΗ ΠΡΟΤΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ????????

Έχεις δίκιο NMANCER όπως το θέτεις, εννοώ από την ημερομηνία αγοράς

αν φυσικά θεωρήσουμε ότι δεν έχει και τόσο μεγάλο διάστημα η τροφή στο ράφι.

Εδώ μπαίνει το θέμα να αγοράζει κανείς εκεί όπου φαίνεται ότι υπάρχει και σχετική κατανάλωση

ώστε να μην παίρνουμε ξεχασμένα κουτιά και σκονισμένα από τα ράφια. :welcome:

Ευχαριστώ τον φίλο nkarvounis για την εύστοχη

διευκρίνηση περί του άμυλου από την ιστοσελίδα της Omega Sea

αφού δεν πιλάμε για πλήρη απουσία αλλά μικρότερες ποσότητες

(και Χρόνια Πολλά by the way)

Επίσης πολύ σωστή η προσέγγιση περί του να δοκιμάσει κανείς για ένα διάστημα

τις τροφές ή καλύτερα και πιο σωστά να έχει εργαστηριακή σύγκριση κάτι που δεν νομίζω ότι έχει γίνει ποτέ?

Αν κανείς φίλος έχει κάποιο σχετικό link ας το αναρτήσει θα ήταν ενδιαφέρον!

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Οι τροφές όπως και πολλά σκευάσματα δεν είναι απαραίτητο να αναφέρουν ημερομηνία λήξης. Μπορούν να λένε ότι λήγει ή πρέπει να καταναλωθεί σε «χ» διάστημα από την ημερομηνία παραγωγής, συσκευασίας κλπ

Τα προϊόντα θα πρέπει να έχουν ημερομηνία παραγωγής ή τυποποίησης ή μεταποίησης καθώς και lot number (στοιχείο ιχνιλασιμότητας του προϊόντος).

Πιστέψτε με, το τελευταίο που πρέπει να κοιτάμε είναι το αν είναι σκονισμένο ένα προϊόν στο ράφι…. Η συνολική εφοδιαστική αλυσίδα πρέπει να είναι το θέμα που θα μας απασχολήσει.

Τα καταστήματα πάντα κρατάνε ένα safety stock το οποίο ανακυκλώνεται συχνά. Ο κατασκευαστής, η αποθήκη ή ο διανομέας είναι αυτός που πρέπει να ελεγχθεί αν πληρεί τους όρους ασφαλούς αποθήκευσης – διακίνησης του προϊόντος.

ΥΓ. Ευχαριστώ για τις ευχές :welcome:

Έγινε επεξεργασία - nkarvounis
Link to comment
Share on other sites

Πιστέψτε με, το τελευταίο που πρέπει να κοιτάμε είναι το αν είναι σκονισμένο ένα προϊόν στο ράφι…. Η συνολική εφοδιαστική αλυσίδα πρέπει να είναι το θέμα που θα μας απασχολήσει.

Τα καταστήματα πάντα κρατάνε ένα safety stock το οποίο ανακυκλώνεται συχνά. Ο κατασκευαστής, η αποθήκη ή ο διανομέας είναι αυτός που πρέπει να ελεγχθεί αν πληρεί τους όρους ασφαλούς αποθήκευσης – διακίνησης του προϊόντος.

:welcome::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...