Jump to content

Αρχαρια Μπερδεμένη ! (Δηλαδή Βοηθάτε Να Σώσουμε Ολοι Μαζί Τα Ψαράκια....!)


Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα!

Είμαι αρχάρια και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας!

Αγόρασα ένα μικρό 40-λιτρο ενυδρειάκι με ολα τα σχετικα , και εχω ξεκινήσει να το στρώνω απο χτες , υπο τις οδηγίες του πετοσοπατζή!

Οι προτάσεις που έχω απο το πετ σοπ για τα λίτρα μου, είναι :

- ένα κοπαδάκι και 2 τροπικα ψάρια ή

- δύο κοπαδάκια και τιποτα άλλο

Ειμαι επιφυλακτική αφενος γιατι νομίζω οτι ο χώρος ειναι μικρος και αφετερου γιατι ειμαι και ασχετη και φοβαμαι μην τα ξεπαστρεψω.!

Επιπλέον δεν εμπιστεύομαι ιδιαιτέρως τους πετ σοπ μποϋς (!) γιατι πολλοι ειναι απλα πωλητές!

Ποια ειναι η γνώμη σας? Μήπως να αρκεστώ σε 1 και να ξεχάσω τα κοπάδια?????

(και συγγνωμη εκ των προτέρων αν υπάρχει ήδη σχετική ανάρτηση, αλλα ειναι πολλα τα ποστς και έχω χαθει!)

ευχαριστώ ,

Link to comment
Share on other sites

Κοπάδια σε 40 λίτρα αποκλείεται, καλύτερα 2 ψαράκια για αρχή και αργότερα αν αποφασίσεις να κάνεις μεγαλύτερο θα μπορείς να βάλεις και αλλά, πρώτα όμως θα στρώσεις το ενυδρείο σου και μετά θα βάλεις ζωντανά μέσα, καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι τους πετσοπάδες γιατί όπως είπες είναι πωλητές, ξεκίνησε να το στήνεις και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ! Είμαι στη διαδικασία στρωσίματος ήδη (μου έιπε οτι 2 24ωρα είναι αρκετα)- και αύριο θα πάω να πάρω τα ψάρια.

Εχεις να προτέινεις έιδος που να εχει περισσότερες πιθανότητες να αντεξει στα 40 λίτρα??? (ξέρω οτι είναι λίγα αλλά δεν υπάρχει χώρος για παραπάνω).

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

2 24ωρα λίγα είναι για καινούργιο ενυδρείο ακόμα και χρυσόψαρα να βάλεις λίγο είναι.Καλήτερα να περιμένεις λίγο καιρό.Τι ρίχνεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο και ενα αλλο που μου έδωσε για τα βακτηρια??? (το οποίο σκυλοβρωμάει......)

Αυτό το 2ο μου ειπε να το βάζω κάθε εβδομάδα.

Και δε μου έδωσε τιποτα άλλο.

Εχω σοκαριστεί πάντως ήταν κατηγορηματικός και για τα κοπαδια και για το 48ωρο στρώσιμο.

Καλά που ρώτησα (με έτρωγε .....χαχαχχαχααχχα)

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυο μέρες για στρώσιμο ενυδρείου αποκλείεται, θα πάρεις βακτήρια απο το κατάστημα ή αν έχεις κάποιο γνωστό που έχει ενυδρείο που τρέχει καιρό θα του ζητήσεις να σου δώσει απο το φίλτρο του βιολογικό υλικό για να το στρώσεις και θα το βάλεις σε λειτουργία για δυο βδομάδες, μετά θα βάλεις ψαράκια μέσα, τώρα για ψαράκια μπορείς να διαλέξεις ότι σου αρέσει σε μικρόσωμα ψαράκια απο το κατάστημα που θα τα πάρεις, αν είναι στρωμένο το ενυδρείο και έχεις θερμοστάτη δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχω βαλει ήδη βακτηρια (οπως προανέφερα ειναι μαλλον αυτο το πραγμα που σκυλοβρωμάει) και θα βαζω απ'οτι μου ειπε καθε εβδομάδα μισό καπάκι.

θερμοστάτη εχω , οποτε οκ.

φιλτρο βιολογικο οκ.

Μας μένει λοιπόν να περιμένω να στρώσει ή πρεπει να βάλω και κάτι άλλο??

(ρε παιδια ευχαριστώ, να, θα έκανα απανωτές βλακείες εν αγνοία μου.....)

Link to comment
Share on other sites

να ξέρεις ότι μετά το χρονικό διάστημα της αναμονής και για να διαπιστώσεις αν όντως έχει στρώσει -υπάρχουν πιθανότητες να μην είναι όλα οκ- πρέπει να μετρήσεις τις παραμέτρους του νερού που έχεις στο ενυδρείο για να δεις αν έχει στρώσει και μετά τα ψαράκια.

Αυτό γίνεται με ειδικά τεστάκια, που κυκλοφορούν στο εμπόριο, είτε σε υγρή μορφή, είτε σε στικάκια. Τα υγρά είναι περισσότερο αξιόπιστα, αλλά και περισσότερο ακριβά στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνο για να στρώσει μόνο και ένα τελευταίο πρέπει να προμηθευτείς και τεστ νερού για μέτρηση του λίγο προτού μπουν τα ψάρια για να είσαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά, κατά προτίμηση υγρά τεστ και όχι στικάκια, τον θερμοστάτη βάλτον σε λειτουργία μια μέρα πριν βάλεις τα ψάρια,καλό ξεκίνημα και ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστείς να βάλεις ψάρια! Τα βακτήρια που βάζεις (αυτά που βρωμάνε) θέλουν τουλάχιστον 8 μέρες για να πούμε ότι ξεκινούν να δουλεύουν αλλά αυτό απαιτεί να έχεις ρίξει δόση την 1 μέρα-την 3 μέρα-την 8 ημέρα και την τελευταία την 14 ημέρα!

Ψάρια μπορείς να βάλεις από την 8 μέρα και μετά (1-2) και εφόσον οι μετρήσεις σου με τα υγρά τεστ είναι οκ! Στην συνέχεια μπορείς να προσθέτεις ψάρια ανά 5 μέρες περίπου! Το ενυδρείο σου για να πεις ότι έχει στρωθεί θα πρέπει τουλάχιστον να περάσουν 30-45 ημέρες! Προσοχή με την διαδικασία στρωσίματος γιατί είναι το βασικότερο για να μην έχεις τρεχάματα μετά! Άστρωτο ενυδρείο = προβλήματα! Ρίξε μια ματιά στο forum για το κύκλο του αζώτου και θα καταλάβεις! Καλή αρχή και καλό…κόλλημα!

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια που ρίχνεις δεν χρειάζεται να τα ρίχνεις για πάντα. Ρίχνε μέχρι να δεις τις μετρήσεις σου εντάξει και μετά είσαι αρχόντισα! Δεν χρειάζεται να ρίχνεις βακτήρια εφόσον θα έχεις αποικίες βακτηρίων στο φίλτρο σου.

Όσον αφορά ψαροσυνθέσεις, θα μπορούσες εφόσον στρωθεί το ενυδρείο να βάλεις 1 μονομάχο(και τίποτα άλλο) ή guppies τα οποία κάποια στιγμή θα γίνουν τόσα πολλά που δεν θα έχεις τι να τα κάνεις ή κάτι σε κρύου νερού όπως ένα μικρό κοπαδάκι white cloud mountain minnows(συνεφιασμένες βουνοκορφές) ή ίσως endlers ή Corydoras pygmaeus ή τα celestian ή τα dario dario ή τα Chery barbs. Επείσης απο απόνδυλα μπορείς να βάλεις στα λίτρα σου red chery shrimps, apple snails, nerite snails και πολλά άλλα.

ΥΓ: Όλα τα είδη ψαριών που σου ανέφερα δεν μπαίνουν μαζί.

Link to comment
Share on other sites

αχ τι καλα! θα ανεβασω φωτος σε κανα -δυο εβδομαδες και εν τω μεταξύ είμαι σίγουρη οτι θα σας ξαναπρήξω οσονούπω!(κατι θα μου΄ρθει!) ειστε πολύ κατατοπιστικοί παιδια !!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ενας δεν βρεθηκε να της πει της γυναικας να τρυβει και λιγο τροφουλα μεσα για τα βακτηρια!!!

Με τη θα τρεφονται και πως θα αναπτυχθουν οι αποικιες;

Επισης το φιλτρο τη υλικα εχει μεσα το φιλτρο;

Τον θερμοστατη βαλτων στους 28 βαθμους.

Ριξε και μια ματια στο παρακατω λινκ να μπεις λιγο καλυτερα στο πνευμα και εδω ειμαστε!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση περί βιολογίας συνεχίζεται εδώ.Στο παρόν θέμα ας επικεντρωθούμε στις απορίες της φίλης rookie_c.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου ακόμα είμαι στη διαδικασία στρωσίματος αλλα δε βλέπω ακόμα φως στο τούνελ!!!

Μετά απο σημερινες μου μετρήσεις έχω τα εξής αποτελέσματα :

- ΜΕ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ

NH4- 5.00!!

NO2- 0,00

PH - 8

-ME XAΡΤΙΝΟ ΤΕΣΤ

NO2- 0,3

ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ 150 (8,00)

KH 180 (10,00)

PH 7,8

Στο νερό του ενυδρείου , πέρα απο το αντιχλώριο, βάζω :

- special blend (μέρα παρα μέρα)

και

-gel filter cartidge inoculant (εφάπαξ στο φίλτρο πριν 3 μέρες)

Σκοπεύω μέσα να βάλω τελικά έναν αρσενικό μονομάχο και έναν (ατρόμητο) γλυφτη, αλλά νομίζω οτι εχω θέμα με την αμμωνία.

ΧΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΠΠΠΠΠΠ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ακόμα υψηλά επίπεδα αμμωνίας. Κάνε μια αλλαγή νερού για να μειώσεις τη συγκέντρωσή της, βάλε και κάνα φυτό και μετά από καμιά βδομάδα που θα κάνεις μετρήσεις τότε κοιτάς για ψάρια, τα οποία δεν θα τα εισάγεις όλα μαζί.

Και για να μην την πατήσεις, πρόσεξε πολύ για το αν θα βάλεις γλύφτη. Αυτό που πιθανώς θα σου πουλήσουν είναι το common pleco το οποίο με αρκετό φαί (άλγες, ταμπλέτες και φυσικά όλα σου τα φυτά που είτε θα τα ξεριζώνει και θα τα τρώει από την επιφάνεια ή θα στα τρώει μέσα σε μια νύχτα.... ο δικός μου έτρωγε και το κερατόφυλλο), ακόμα και σε αυτόν τον περιορισμένο χώρο μεγαλώνει αρκετά, δε θα χωράει μέσα στο ενυδρείο και θα στα κάνει λίμπα.

Link to comment
Share on other sites

Με τη υγρο μετρας ΝΗ3/ΝΗ4; Προσεχε και διαβσε σωστα ολες τις οδηγιες!

Ποιο φιλτρο εχεις; και τι υλικα φιλτρανσης περιεχει; Ποσο τροφη και καθε ποτε;

θερμοκρασια;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ακόμα υψηλά επίπεδα αμμωνίας. Κάνε μια αλλαγή νερού για να μειώσεις τη συγκέντρωσή της, βάλε και κάνα φυτό και μετά από καμιά βδομάδα που θα κάνεις μετρήσεις τότε κοιτάς για ψάρια, τα οποία δεν θα τα εισάγεις όλα μαζί.

Και για να μην την πατήσεις, πρόσεξε πολύ για το αν θα βάλεις γλύφτη. Αυτό που πιθανώς θα σου πουλήσουν είναι το common pleco το οποίο με αρκετό φαί (άλγες, ταμπλέτες και φυσικά όλα σου τα φυτά που είτε θα τα ξεριζώνει και θα τα τρώει από την επιφάνεια ή θα στα τρώει μέσα σε μια νύχτα.... ο δικός μου έτρωγε και το κερατόφυλλο), ακόμα και σε αυτόν τον περιορισμένο χώρο μεγαλώνει αρκετά, δε θα χωράει μέσα στο ενυδρείο και θα στα κάνει λίμπα.

Συγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να κανει αλλαγη νερου αφοσον ειναι στο στρωσιμο και χωρις ψαρια μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Για να μειώσει τη συγκέντρωση της αμμωνίας. Δε θα το αλλάξει όλο αφαιρώντας όλη την ποσότητά της αμμωνίας. Αλλά υποτίθεται ότι ρίχνει βακτήρια εδώ και αρκετό καιρό αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις της δειχνουν αστρωτο ενυδρειο.Βεβαια δεν μας λεει ποσες μερες τρεχει το ενυδρειο.Η μεθοδος του στρωσιματος με βακτηρια κραταει απο 30-40 μερες.Εγω θεωρω περιττο να κανει αλλαγη νερου αφου ειναι στο στρωσιμο, αν ειχε ψαρια μεσα, ναι θα επρεπε να κανει την αλλαγη. Αν κανει τωρα αλλαγη θα παει το στρωσιμο πιο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας δίνω και άλλες πληροφορίες μήπως βγάλετε άκρη!

-Ριχνω τα σκευάσματα που προανέφερα εδώ και 10 μέρες.

-Δεν εχω ζωντανά φυτά

-Σκοπεύω να βάλω μόνο έναν μονομάχο

-Έιναι η δευτερη φορά που κάνω τα τεστ (μονο το ph έχει μεταβληθεί ελάχιστα προς τα κάτω)

- Η θερμοκρασία του ενυδρείου ειναι 25-26 βαθμοί

-Εχω φίλτρο "filpo corner WAVE 200-TWIN"

-Τις μετρήσεις ΝΗ4 τις έκανα με υγρα τεστ

ΑΥΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου? Ριχνεις τροφη καθημερινα στο ενυδρειο? Το τεστ αμμωνιας ποτε ληγει?

Link to comment
Share on other sites

Τροφη;

Ποια υγρα τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...