Jump to content

Διαφορες Αποριες Στα 110Lt


Recommended Posts

Γεια σας,

Προσπαθωντας να φτιαξω το καινουργιο μου ενυδρειο αντιμετωπιζω καποια θεματακια.

Αρχικα, προκειται για ενα ενυδρειο 110lt φυτεμενο το οποιο θα φιλοξενησει 3 red belly piranha (ξερω την αναλογια piranha-λιτρων :bigemo_harabe_net-130: ).

Αντιμετωπιζω προς το παρον τα εξης προβληματακια:

Το ενυδρειο γερνει ελαφρως προς τα δεξια (φαινεται απο τη σταθμη του νερου 2-3 χιλιοστα).

Υπαρχει υλικο που μπαινει αναμεσα στο επιπλο και το ενυδρειο για να εξωμαλυνει αυτη τη διαφορα?

Επιπλεον το εστρωσα με πολυ ψιλη λευκη αμμο (σαν πουδρα) η οποια ομως κραταει φυσαλιδες με αποτελεσμα η αμμος να επιπλεει και να δημιουργει "μπιλακια".

Δοκιμασα να κοσκινισω με την αποχη. Ειχε καποιο αποτελεσμα αλλα δυστυχως οχι επαρκες.

Καμια ιδεα? :waaa:

post-10108-0-07197400-1326754516_thumb.jpg

post-10108-0-24646100-1326754557_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.- Γιατί γέρνει? Φταίει το έπιπλο ή το ενυδρείο? Αν φταίει το έπιπλο υπάρχουν στο εμπόριο ποδαράκια με ρεγουλατόρους που μπορείς να το φέρεις στα ίσια. Το ενυδρείο δεν νομίζω να γέρνει γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο πολύ φοβάμαι ότι σε κάποιο χρονικό διάστημα που μπορεί να είναι πολύ μικρό θα ανοίξει.

2.- Υπάρχει το λευκό φελιζόλ που συνήθως μπαίνει ανάμεσα σε ενυδρείο και έπιπλο για να απορροφά τις όποιες πιέσεις

3.-δεν ξέρω πόσες μέρες είναι μέσα η άμμος, αλλά πιστεύω πως θα "κάτσει"....

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο, δεν φταιει. απο το επιπλο μου το κανει.απλα λογο βαρους σκεφτικα οτι η διαφορα θα εξομαληνθει...

η αμμος ομως, εχει μονο 2 μερεσ μεσα. το οξηγονο θα φυγει απο μονο του?

φοβαμαι να βαλω το φιλτρο μεσα γτ θα μαζεψει κομματακια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...