Jump to content

Ενυδρειο 54 Λιτρα - Βοηθεια Για Ψαρια Και Φυτα


Recommended Posts

Διαστάσεις: 60χ30χ30

Όγκος: 54 λιτρα μικτα

Φιλτράρισμα: Resun CY-20 εξωτερικο

Θερμοστάτης: aquael 75W

Παράμετροι:

pH: περιπου 7,4

Γενική σκληρότητα (GH): 9

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0-5

Αλλαγές νερού: 30% ανα βδομαδα

Θερμοκρασία: 22

-------------------------

Καλημερα σε ολους! Ειμαι νεος στον χωρο και θα ηθελα μερικες πληροφοριες σχετικα με τα ψαρια και τα φυτα που θα μπορουσα να βαλω στο ενυδρειο μου. Διαβαζοντας διαφορα ποστ καταληξα στο να βαλω 1 ζευγαρι Honey gourami και 6 cherry barbs. θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι σωστη επιλογη για τα λιτρα μου. Και επισεις τι φυτα να βαλω και τι υποστρωμα. Σας ευχαριστω εκ τον προτερων ολους

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα λίτρα σου είναι μικτά και θα μειωθούν κάπως από τον βυθό που θα βάλεις και κάποια πιθανά διακοσμιτικά, εγώ θα πρότεινα βάλεις μόνο cherry ή μόνο gourami. Γενικά εμένα μου αρέσουν τα "άνετα" ενυδρεία, οπότε μπορεί να είμαι και υπερβολικός. Πάντως η επιλογή σου είναι ένας εφικτός συνδιασμός και των συνιστούν αρκετοί. Αν τον επιχειρήσεις προσοχή να τηρείς τις αλλαγές νερού, να μην ταΐζεις υπερβολικά και να παρατηρείς για σημάδια επιθετικότητας των gourami σε περίοδο αναπαραγωγής.

Το πιο σημαντικό όμως είναι ΑΝ θα μπορέσεις να βρεις θηλυκό Honey Gourami. Δύο αρσενικά θα έχουν πρόβλημα στο ενυδρείο σου...

Δες εδώ:

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Trichogaster&species=chuna&id=75

http://www.aquariumfish.net/catalog_pages/gouramis/gourami_honey.htm

Για τον βυθό, δες εδώ. Άλλο βυθός άλλο υπόστρωμα, είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Υπόστρωμα είναι απαραίτητο αν θέλεις απαιτητικά φυτά. Φυσικά όλα τα φυτά έχουν καλύτερη ανάπτυξη με την ύπαρξη υποστρώματος. Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις; Πόσα watt είναι ο φωτισμός σου;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.

Για αρχη εχω την λαμπα που ειχε απο την μαμα του - πρεπει να ειναι 11w - αλλα σκεφτομαι να την αντικαταστησω με μια Τ5, οποτε θα χρειαστω και καποιες πληροφοριες και για αυτο.

Οσο για τα φυτα θα ηθελα ενα ενυδρειο σχετικα πυκνοφυτεμενο στις ακρες και πισω με ελευθερο χωρο μπροστα και στην μεση (σαν V).

Τι φυτα θα μπορουσα να βαλω;

σκεφτομαι να παρω και Sera CO2 Start ή Tetra CO2 Optimat ή κατι αντιστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Καταρχην το ενυδρειο εχει πλεoν δυο λαμπες τ5 14W. μια 840 στα 1350 lumens και μια 865 στα 1250 lumens και sera co2 start. Το σαββατο εβαλα δυο cryptocoryne lucens τις οποιες χωρισα στην μεση (οποτε εχω τεσσερα ριζωματα) και σημερα εχω μετρηση NO3=0. Θα επρεπε να με ανυσηχει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , η μείωση των ΝΟ3 μπορεί να οφείλεται στην προσθήκη φυτών καθώς γίνεται διάσπαση από αυτά ώστε να απορροφήσουν το άζωτο. Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς από τη στιγμή που η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι μηδενικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το ενυδρειο τρεχει απο τελος Ιουνιου με ενα χρυσοψαρο (δυστιχως για το ψαρακι) που μου εδωσαν στο pet shop καθως και ζουμι βακτιριων για το στρωσιμο.

Και τωρα αποφασισα να του βαλω αλλα ψαρια και φυτα. Το χρυσοψαρο (κομητης ειναι) το εδωσα σε ενα φιλο με ενα ενυδρειο περιπου 40 λιτρων. Οποτε αρχισα να ψαχνομαι για να μην κανω αλλα λαθη και πολυ περισσοτερο μην ξαναταλαιπωρισω αλλο ψαρακι. Με την σημερινη μετρηση εχω ΝΗ3=0, ΝΟ2=0 και ΝΟ3 =0. Στο ενυδρειο ριχνω καθημερινα τροφη για να εχουν αμωνια τα βακτηρια. Επισεις την Τεταρτη εβαλα και δυο βαλισνεριες σπιραλις που της χωρισα στα δυο. Σημερα διαπιστωσα οτι τα φυλλα τους εχων αρχισει να κανουν σπασιματα και να πεφτουν προς τα κατω. ειναι φυσιολογικο η πρεπει να κανω κατι;

Link to comment
Share on other sites

Με 0 νιτρικα τα φυτα δεν μπορουν να παρουν τα πανω τους,Απο τον Ιουνιο και 0 νιτρικα ,κατι δεν παει καλα..

Link to comment
Share on other sites

Και στο 5 λιγα ειναι.Τα νιτρικα ειναι η "τροφη" των φυτων.

ή θα ριξεις τοτε καποιο σκευασμα να σου ανεβασει τα νιτρικα ή θα ταισεις λιγο παραπανω.Λιγο προσοσχη βεβαια γιατι εκτος απο τα φυτα τα νιτρικα τα προτιμουν και οι αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...