Jump to content

Λιγη Βοηθεια Για Στρωσιμο.


Recommended Posts

Καλησπερα παιδες,

Σημερα μολις αρχισα να στηνω το 54 αρι μου για 2η φορα... Την πρωτη δεν τα καταφερα λογω της καταραμενης στρατιωτικης θητειας και ετσι εχω ολο το χρονο ;) Καλη μου αρχη λοιπον! :wootwoot:

Ξεκινωντας λοιπον προσθεσα υποστρωμα της ΑΡΙ το οποιο ανακατεψα με μαυρο χαλικακι 2mm, προσθεσα και αντιχλωριο. Η απορια μου ειναι οτι στο πετ σοπ μου ειπαν να ξεκινησω τα βακτηρια απο μεθαυριο και απο δευτερα να παω για ψαρακια... Μηπως ειναι λιγο νωρις? Επισης αν βαλω τα ψαρακια μετα θα πρεπει να βαλω και τα φυτα και ολη αυτη η ανακατοσουρα ισως τα στρεσαρει... Δεν θα ηταν προτιμοτερο να ασχοληθω με τη διακοσμηση πρωτα και μετα τα ψαρακια? Δεν ξερω, εχω ψιλο μπερδευτει ισως επειδη τουλαχιστον στο θεμα του ενυδρειου - χομπυ θελω να γινονται ολα τελεια! :gunsmilie:

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι να μην εννοείς κυριολεκτικά το "... προσθεσα υποστρωμα της ΑΡΙ το οποιο ανακατεψα με μαυρο χαλικακι 2mm..'' γιατί το υπόστρωμα το βάζουμε από κάτω και από πάνω το χαλίκι.

Για το στρώσιμο τώρα, βάλε τα φυτά και την διακόσμηση στο ενυδρείο σου, στολιστω όπως θέλεις και μετά ακολούθα πιστά της οδηγίες χρήσης που αναγράφονται στο μπουκαλάκι με τα βακτήρια και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι για κανενα λογο ... εβαλα το υποστρωμα απο κατω και απο πανω το χαλικι... οκ ευχαριστω για τη βοηθεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια αποκλείεται απο τόσο νωρίς! κάνε μετρήσεις και μόλις δείξει ότι είναι στρωμένο τότε βάλε.

Το στρώσιμο κρατάει απο 30 έως 40 μέρες εκτός και αν βάλεις μπόλι!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να διαβάσεις τα τρία threads που προτείνει ο Rik εδώ.

Θα σε βοηθήσουν αφάνταστα και θα σου λύσουν πολλές απορίες για το στρώσιμο.

Μετά επανέρχεσαι αν έχεις ακόμη απορίες

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καλο διαβασμα φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια να στε καλα...για να μην καλο αλλο θεμα θελω να ρωτησω κατι αλλο... Εχω ενα μικρο αδερφο και το βλαμμενο εβαλε μεσα τα χερια :bigemo_harabe_net-86: και μου ανακατεψε λιγο το πυθμενα και οταν γυρισα απ τη δουλεια ειδα καποιους κοκκους απ το υποστρωμα πανω πανω... προσπαθησα να τα βυθισω πιο κατω και ετσι δεν φενεται τιποτα στο πυθμενα μονο το χαλικι πλεον... Θα εχω προβλημα?, γιατι μου ειπαν οτι αν το φως "βλεπει" υποστρωμα θα γεμισω αλγες και μετα τρεχα γυρευε..... πειτε μου οτι ειμαι οκ γιατι θα μεινω μοναχοπαιδι!! :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το τακτοποίησες δεν έχεις πρόβλημα!

Ούτως η άλλος μπορεί κάποια στιγμή να βγεί και λίγο απο πάνω είτε απο σκάψιμο ψαριών είτε απο σκάψιμο για φυτά!

Οπότε μην σε αγχώνει! Εκτός και αν έκανε μεγάλη ζημιά, αλλά λες ότι το σουλούπωσες οπότε είσαι εντάξει!

Link to comment
Share on other sites

οκ... ουφ, και ειχα τοσο ανχος... ευτυχως τη γλυτωσε για σημερα :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...