Jump to content

Θολούρα Και Μυρωδιά


GKAZI

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας

Σ' ένα από τα ενυδρεία μου (70άρι καθαρά) τον τελευταίο καιρό ξαφνικά θόλωσε το νερό και δεν είναι κρυστάλλινο όπως πριν. Η θολούρα δεν φεύγει ακόμη και όταν κάνω αλλαγή σε ποσοστό 50%. Αναγκάστηκα να κάνω αλλαγές κάθε 3 μέρες, αλλά και πάλι αποτέλεσμα μηδέν. Η θολούρα παραμένει.

Ψάχνοντας στο forum για ανάλογα προβλήματα χρησιμοποίησα filter wool και έριξα επιπλέον βακτήρια, αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

Εκτός αυτού όμως από την Κυριακή έχει μία ελαφρά μυρωδιά σαν κλούβιο αυγό ή θειάφι, όταν λέω ελαφρά εννοώ πως πρέπει κάποιος να πάει ακριβώς πάνω από το ενυδρείο για να την αντιληφθεί. Η μυρωδιά δεν μειώνεται ούτε αυξάνεται παρά τις αλλαγές...

Σημειωτέον ότι πριν μέρες είχα πετάξει μέσα 4 παστίλιες βυθού με πράσινη άλγη και επειδή φοβήθηκα ότι μπορεί να ευθύνονται γι' αυτό, από τότε δεν έχω ξαναταΐσει.

Οι ακαθαρσίες όμως στο βυθό παραμένουν πολλές και αυτό φαίνεται στη σκούπα που βάζω πριν τις αλλαγές νερού. Ψαράκια και σαλιγκάρια βρίσκουν να φάνε, ίσως στα ξύλα έχει πιάσει ψιλοάλγη.

Τέλος επειδή σκέφτηκα ότι η θολούρα μπορεί να είναι από γλίτσα στο τζάμι, όταν κατεβαίνει το νερό για αλλαγές βλέπω πως δεν υπάρχει γλίτσα, απλά το νερό βγαίνει θολό...

Δύο λόγια για το ενυδρείο: τρέχει χωρίς πρόβλημα εδώ και 5 μήνες, μέσα υπάρχουν 8 apple snails σε μέγεθος 2ευρου και 2 zebra σε μέγεθος 10 cent, αλλά και δύο ancistrus περίπου 7 cm μήκος. Στο βυθό έχει ψιλό χαλίκι, χωρίς υπόστρωμα και από διάκοσμο 2 ξύλα.

Οι παράμετροι του νερού είναι: ph >7,5 - Gh 7 - Kh 5 - NO3 12,5 - αμμωνία 0 - θερμοκρασία 24 βαθμοί.

Στο ενυδρείο λειτουργούν δύο μικρά εσωτερικά φίλτρα Resun που δίνουν κυκλοφορία 200 l/h το καθένα με βιολογικό υλικό και filter wool πριν την έξοδο.

Ελπίζω να μη σας κούρασα. Τι υποψιάζεστε ότι μπορεί να συμβαίνει και ΚΥΡΙΩΣ πως μπορώ να διώξω θολούρα και μυρωδιά?

Έγινε επεξεργασία - GKAZI
Link to comment
Share on other sites

Υποψιαζομαι Υδροθειο απο αναεροβιες στο βυθο.

αυτο ειναι και το πιο λογικο.
Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι γονιμοποίηση σαλιγκαριών..

δεν μου έχει ξανατύχει να ζευγαρώσουν σαλιγκάρια στο ενυδρείο μου, αλλά υπάρχει πιθανότης να οφείλονται στα apples? Και εντάξει η μυρωδιά να θυμίζει τη... "βαρβατίλα" των αρσενικών :bigemo_harabe_net-74: αλλά η θολούρα?

Link to comment
Share on other sites

Υποψιαζομαι Υδροθειο απο αναεροβιες στο βυθο.

1.- στους λίγους μήνες λειτουργίας του τον βυθό τον έχω "σκάψει" 2-3 φορές και

2.- είναι δυνατόν σε 5 μήνες να αποκτήσει αναερόβιες περιοχές?

Link to comment
Share on other sites

2.- είναι δυνατόν σε 5 μήνες να αποκτήσει αναερόβιες περιοχές?

Οπως φαινεται ναι, αλλιως θα εχει πεσει καμια ομελετα μεσα :)

Οι ακαθαρσιες στο βυθο που αναφερεις και παραλληλα η ελλειψη κυκλοφοριας στο βυθο ειναι η πηγη προβληματων. που δεν εχεις δει ακομα ποσο σοβαρα μπορει να γινουν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται ναι, αλλιως θα εχει πεσει καμια ομελετα μεσα :)

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: Και τα αυγά ήταν χωριάτικα...

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται ναι, αλλιως θα εχει πεσει καμια ομελετα μεσα :)

Οι ακαθαρσιες στο βυθο που αναφερεις και παραλληλα η ελλειψη κυκλοφοριας στο βυθο ειναι η πηγη προβληματων. που δεν εχεις δει ακομα ποσο σοβαρα μπορει να γινουν.

αυτό είναι αλήθεια. Κυκλοφορία στο βυθό ανύπαρκτη, όλο από επιφάνεια. Και οι ακαθαρσίες μπόλικες. Με προβλημάτισες ιδιαίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτει τη χρηση wave pump, καταλληλου για το μεγεθος του ενυδρειου, που θα στελνει τα σκουπιδια στις εισοδους του φιλτρου πριν εισχωρησουν μεσα στο βυθο?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτει τη χρηση wave pump, καταλληλου για το μεγεθος του ενυδρειου, που θα στελνει τα σκουπιδια στις εισοδους του φιλτρου πριν εισχωρησουν μεσα στο βυθο?

όχι και να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι είναι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα μια ποιο γρηγορη αντλια παντως, γυρω στα 600 λ/ωρα στο φιλτρο σου για να βελτιωσεις την κυκλοφορια σου μια που αυτες που εχεις στην ουσια κατουρανε. :bigemo_harabe_net-134:

Και κανε αλλαγες για την ωρα με σκουπα βυθου.

Μηπως η θολουρα εγινε μεγαλυτερη οταν προσθεσες τα βακτηρια;

Μηπως η θολουρα ειναι ψιλοπρασινοπη;

Μηπως η αλγη που εχεις ειναι BGA;

Βαλε και καμια φωτο!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το θολό νερό με παραπέμπει σε έξαρση βακτηρίων, ή έβαλες κάτι μέσα που να προκαλεί θολούρα αλλά όπως αναφέρεις δεν έβαλες κάτι μέσα. Οπότε απομένει μόνο η έξαρση βακτηρίων, ρίξε μια ματιά στο φίλτρο σου αν δουλεύει σωστά.

Η μυρωδιά παραπέμπει σε υδρόθειο αν έχεις υδρόθειο επί τόσες μέρες έως τώρα λογικά τα ψάρια θα το είχαν δείξει με αφύσικη συμπεριφορά ενώ τα σαλιγκάρια θα ήταν νεκρά ή μαζεμένα όλα στην επιφάνια.

Πάρε ένα ξυλάκι για σουβλάκια (ης την αθηναϊκή διάλεκτο καλαμάκι) και τρύπα τον βυθό σε διάφορα σημεία να δεις αν βγάζει φυσαλίδες –προσοχή δεν μιλάμε για μια δυο φυσαλίδες γιατί αυτές προφανώς θα είναι άζωτο- αν έχεις υδρόθειο θα πρέπει να βγουν από κάποιο σημείο μαζεμένες φυσαλίδες. Η φυσαλίδες δεν είναι το υδρόθειο αλλά διοξείδιο και μεθάνιο όπου είναι μια ένδειξη για υδρόθειο. Μια άλλη πυγή του υδρόθειου είναι το φίλτρο όπου μπορεί σε κάποιο σημείο να βούλωσε και να δημιουργεί αναερόβιες περιοχές. Τέλος μια Τρίτη πυγή είναι η αποσύνθεση κάποιου οργανισμού που βρίσκετε σε αναερόβια περιοχή όπου τα αναερόβια βακτήρια έχουν το πάνω χέρι.

Ψάξε όλα τα ενδεχόμενα και παραπήρα ιδιαίτερα την συμπεριφορά των ζωντανών.

Συνοπτικά λοιπόν έλεγξε τον βυθό σου για κάτι ψόφιο.

Ψάξε για νεκρά σημεία (περιοχή με σχεδόν ανύπαρκτη κίνηση νερού) στο ενυδρείο σου όπου πιθανών να έχει μαζευτεί μπόλικο ίζημα από υπολείμματα τροφής, σάπια φύλα, κτλ.

Έλεγξε και αν χρειαστεί καθάρισε το φίλτρο σου.

Το κάθε ενυδρείο έχει τον δικό του χαρακτήρα και ιδιαιτερότητες για αυτό δεν υπάρχουν στάνταρ. Σε κάποιους η αφροντισία βελτίωνε το ενυδρείο και σε άλλους το χαλνάει.

Οπότε μην δέσουμε κόμπο όλα τα παραπάνω που γράφω πχ για τα ιζήματα γιατί υπό άλλες συνθήκες κάνουν θαύματα και βελτιώνουν κατά πολύ την γενική βιολογία του νερού και γενικά του ενυδρείου μας

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι τις χρειάζονται μόνο τα ενυδρεία θαλασσινού. Δεν είναι υπερβολή για ένα μικρό?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα μια ποιο γρηγορη αντλια παντως, γυρω στα 600 λ/ωρα στο φιλτρο σου για να βελτιωσεις την κυκλοφορια σου μια που αυτες που εχεις στην ουσια κατουρανε. :bigemo_harabe_net-134:

600 l/h για 70άρι καθαρό? 8,5 φορές τον όγκο του νερού σε μία ώρα? Έχεις δίκιο τα φιλτράκια που έχω "κατουράνε", ίσως πρέπει να στραφώ προς κάποιο εξωτερικό

Και κανε αλλαγες για την ωρα με σκουπα βυθου.

Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι γίνονται οι αλλαγές. Πάντα προηγείται η σκούπα βυθού

Μηπως η θολουρα εγινε μεγαλυτερη οταν προσθεσες τα βακτηρια;

όχι, εξαρτάται από το χρόνο που κάνω τις αλλαγές. Κάνω μέχρι και κάθε 3 μέρες, αλλά τις πρώτες ώρες είναι περισσότερο μειωμένη και μέχρι το 3ήμερο βλέπεις θαμπά ακόμη και κοιτώντας από το άνοιγμα επάνω προς το βυθί

Μηπως η θολουρα ειναι ψιλοπρασινοπη;

μάλλον προς το καφέ είναι το νερό και όχι πρασινωπό

Μηπως η αλγη που εχεις ειναι BGA;

Βαλε και καμια φωτο!

θα το προσπαθήσω, αν και δεν φαίνονται πολλά πράγματα

Έγινε επεξεργασία - GKAZI
Link to comment
Share on other sites

Το θολό νερό με παραπέμπει σε έξαρση βακτηρίων, ή έβαλες κάτι μέσα που να προκαλεί θολούρα αλλά όπως αναφέρεις δεν έβαλες κάτι μέσα. Οπότε απομένει μόνο η έξαρση βακτηρίων, ρίξε μια ματιά στο φίλτρο σου αν δουλεύει σωστά.

Η μυρωδιά παραπέμπει σε υδρόθειο αν έχεις υδρόθειο επί τόσες μέρες έως τώρα λογικά τα ψάρια θα το είχαν δείξει με αφύσικη συμπεριφορά ενώ τα σαλιγκάρια θα ήταν νεκρά ή μαζεμένα όλα στην επιφάνια.

Γεγονός είναι ότι τα φιλτράκια μπουκώνουν πολύ εύκολα και χρειάζονται με κάθε αλλαγή ένα καλό καθάρισμα. Αυτό άσχετα αν δεν έχω ταΐσει πέντε μέρες και σήμερα 6 χωρίς φαγητό. Το filter wool πλύθηκε δύο φορές και την τρίτη θα αντικατασταθεί, ενώ το βιολογικό εμφανίζεται κολλημένο σε μία μάζα από τη μπίχλα και τη γλίτσα που πιάνει με αποτέλεσμα να χρειάζεται να διαλύσω με το χέρι τη "μπάλα". Ψαράκια και σαλιγκάρια δεν δείχνουν περίεργη συμπεριφορά, τριγυρίζουν κανονικά, ψιλοφλερτάρουν, αλλά καμία αντίδραση ότι κάτι τα ενοχλεί

Πάρε ένα ξυλάκι για σουβλάκια (ης την αθηναϊκή διάλεκτο καλαμάκι) και τρύπα τον βυθό σε διάφορα σημεία να δεις αν βγάζει φυσαλίδες –προσοχή δεν μιλάμε για μια δυο φυσαλίδες γιατί αυτές προφανώς θα είναι άζωτο- αν έχεις υδρόθειο θα πρέπει να βγουν από κάποιο σημείο μαζεμένες φυσαλίδες. Η φυσαλίδες δεν είναι το υδρόθειο αλλά διοξείδιο και μεθάνιο όπου είναι μια ένδειξη για υδρόθειο. Μια άλλη πυγή του υδρόθειου είναι το φίλτρο όπου μπορεί σε κάποιο σημείο να βούλωσε και να δημιουργεί αναερόβιες περιοχές.

Θα το επιχειρήσω αυτό με το ξυλάκι αν και η κοκκομετρία του χαλικιού είναι στα 3-4 mm οπότε μου φαινόταν δύσκολο να έχει πιάσει αναερόβιες περιοχές όπως μπορεί να πιάσει η άμμος ή το ψιλότερο χαλίκι. Όπως είπα και πιο πάνω στους 5 μήνες έχω "σκάψει" το βυθό στις αλλαγές και με τη σκούπα 2-3 φορές, αλλά ποτέ δεν έβγαλε φυσαλίδες. Όσο για τα φίλτρα όπως αναφέρω μπουκώνουν γρήγορα.

Τέλος μια Τρίτη πυγή είναι η αποσύνθεση κάποιου οργανισμού που βρίσκετε σε αναερόβια περιοχή όπου τα αναερόβια βακτήρια έχουν το πάνω χέρι.

Ψάξε όλα τα ενδεχόμενα και παραπήρα ιδιαίτερα την συμπεριφορά των ζωντανών.

Συνοπτικά λοιπόν έλεγξε τον βυθό σου για κάτι ψόφιο.

Ψάξε για νεκρά σημεία (περιοχή με σχεδόν ανύπαρκτη κίνηση νερού) στο ενυδρείο σου όπου πιθανών να έχει μαζευτεί μπόλικο ίζημα από υπολείμματα τροφής, σάπια φύλα, κτλ.

Έλεγξε και αν χρειαστεί καθάρισε το φίλτρο σου.

Το κάθε ενυδρείο έχει τον δικό του χαρακτήρα και ιδιαιτερότητες για αυτό δεν υπάρχουν στάνταρ. Σε κάποιους η αφροντισία βελτίωνε το ενυδρείο και σε άλλους το χαλνάει.

Οπότε μην δέσουμε κόμπο όλα τα παραπάνω που γράφω πχ για τα ιζήματα γιατί υπό άλλες συνθήκες κάνουν θαύματα και βελτιώνουν κατά πολύ την γενική βιολογία του νερού και γενικά του ενυδρείου μας

Το περίεργο κατά τη γνώμη μου είναι ότι μπόλικες ακαθαρσίες υπάρχουν και σε ένα 250άρι που διατηρώ και το οποίο έχει ψάρια μέσα, όχι κυρίως ασπόνδυλα. Εκεί ταΐζω καθημερινά και μπορώ να πω αρκετά γιατί ταΐζω -λόγω έλλειψης χρόνου- μόνο μία φορά την ημέρα. Σ' αυτό έχω πολύ ψιλό χαλίκι, σαν χοντρή άμμο. Οι αλλαγές νερού με την απαραίτητη σκούπα γίνονται κάθε 7-10 μέρες. Και σε αυτό οι παράμετροι είναι σταθερές όπως στο 70άρι, αλλά το νερό του είναι κρυστάλλινο, καμία μυρωδιά, κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως μια οικονομικη λυση ειναι η παρακατω:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2165

Αλλιως το παρακατω σαν ποιοτικοτερη λυση:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2070

Μην φοβασε την ροη, εχει spray bar, και τα φιλτρα με τα υλικα κοβουν πολυ σε λιτρα.

Το οτι μπουκονουν ευκολα τα φιλτρα συν οτι δεν υπαρχει αρκετη ροη μεσα στο ενυδρειο πιστευω πως ειναι το κυριο σου προβλημα μια που μαζευονται τα ιζηματα στον πατο και δημηουργουν ανοξικες περιοχες και επισης στα φιλτρα οταν μπουκωνουν μειωνεται και εκει η κυκλοφορια δημιουργοντας επισης παρομοια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

"...ενώ το βιολογικό εμφανίζεται κολλημένο σε μία μάζα από τη μπίχλα και τη γλίτσα που πιάνει με αποτέλεσμα να χρειάζεται να διαλύσω με το χέρι τη "μπάλα"..."

Αυτό που γράφεις παραπάνω δεν πρέπει να συμβαίνει και μάλλον η εστεία της μυρωδιάς θα είναι αυτή.

Στο ενυδρείο δεν πρέπει να έχουμε τέτοια σημεία που αναφέρεις ποιο πάνω, ίσος σε αυτήν την ''πετρωμένη'' μάζα που αναφέρεις να δημιουργούνται αναερόβιες περιοχές με την ανάπτυξη των ανάλογων βακτηρίων.

1. πια φίλτρα έχεις ακριβώς (αν δεν ξέρης το μοντέλο στείλε κανένα λινκ με φωτογραφία)

2. Τη υλικό έχεις στο φίλτρο σου;

3. ανέβασε και μια φωνογραφία του ενυδρείο σου και ας μην φαίνεται η θολούρα βοηθά όσο να είναι.

Μην συγκρίνεις το ένα ενυδρείο με το άλλο. Άλλο ενυδρείο το 70αρη άλλο το 250άρη μέ άλλα ψάρια , άλλοι μάζα φυτών, άλλο φίλτρο, κτλ.

βασικά η θολούρα δεν είναι κατι που με προβληματίζει όσο η μυρωδιά που αναφέρεις.

το μόνο σίγουρο είναι ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο σου και η ενδείξεις προς το παρόν μας δείχνουν ότι υπαίτιοι των προβλημάτων σου είναι τα φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι τις χρειάζονται μόνο τα ενυδρεία θαλασσινού. Δεν είναι υπερβολή για ένα μικρό?

Εγω διαβαζω τα προβληματα και προτεινω.

Αν δεν εχει κυκλοφορια στπ βυθο, οσο και μικρο να ειναι το ενυδρειο πρεπει να το διορθωσει το προβλημα. Υπαρχουν και nano wave pumps.

Υπολογισε οτι η ροη σε λιτρα που εχουν τα wave pumps (που βγαζει το νερο ανοιχτα σε μεγαλη ακτινα) δεν αντιστοιχει στη ροη μιας αντλιας που βγαζει το νερο σε στενη δεσμη. (χοντρικα πες οτι η αναλογια στη ροης τους ειναι 1 προς 4)

Εξαλλου μπορει να ψαλιδισει λιγο τα φτερα της φτερωτης, αν δει καποιος οτι ειναι too much για το ενυδρειο του το πιο μικρο wave pump που μπορει να βρει στο εμποριο.

Τοποθετημενο σε σωστη θεση και κλιση μπορει να βρεθει η φορμουλα για σωστη κυκλοφορια και στο βυθο χωρις να κανει ανω κατω το ενυδρειο.

Τα υλικα του φιλτρου πρεπει να ειναι καθαρα απο λασπη και οργανικα επισης.

Τα μηχανικα υλικα τους εγω τα κανω με καφτο νερο βρυσης παντα. (ενιοτε αναλογα και τα υλικα ποσοτητα ποιοτητα, εγω καθαριζω κατα περιοδους και με καφτο νερο περιδοικα και ενα μερος των βιολογικων κεραμικων, σε λιγο θα εχουν γεμισει βιολογια και παλι, αφου μπολιαζονται απο τα υλικα που δεν θα τους εχω χαλασει τη βιολογια, κια που καθαριζω μονο με ενυδρειακο νερο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1.- λειτουργούν δύο μικρά εσωτερικά φίλτρα. Το ένα είναι της RESUN που το δίνει για κυκλοφορία 200 l/h και το συνιστά για ενυδρεία μέχρι 60 λίτρα και ένα ELITE A-130 που αναφέρει για 220 l/h και το συνιστά για μικρά ενυδρεία μέχρι 20 λίτρα. Δηλαδή συνολικά -όπως λένε τουλάχιστον γιατί δεν μπορώ να μετρήσω- 420 l/h κυκλοφορία για 80 λίτρα νερό.

2.- και στα δύο υπάρχει siporax με μία λεπτή στρώση filter wool λίγο πριν την φτερωτή.

3.- στις αλλαγές, που όπως είπα έχουν φτάσει ανά 3ήμερο, τα μηχανικά μέρη των φίλτρων ανοίγονται και καθαρίζονται με καυτό νερό, όπως και τα πλαστικά σημεία τους, όπου βρίσκεται το βιολογικό. Από το siporax δεν καθαρίζω κάτι παρά μόνο με νερό ενυδρείου, γιατί είναι μικρή ποσότητα και φοβάμαι τις διαταραχές.

4.- μετά τις επισημάνσεις σας, άνοιξα τα δύο φίλτρα και πάλι, αλλά δεν μου μυρίζουν τα υλικά, όσο το νερό.

επισυνάπτω δύο φωτογραφίες από το ενυδρείο για να διαπιστώσετε πόσο θολό είναι το νερό. Στην πρώτη κάτω δεξιά είναι ο ένας ancistrus αλλά σχεδόν δεν φαίνεται και στην άλλη το μέσα σαλιγκάρι είναι σε απόσταση 25 περίπου cm από το τζάμι, αλλά και πάλι δεν φαίνεται σχεδόν.

post-12103-0-63340400-1327071686_thumb.jpg

post-12103-0-46099800-1327071703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεγεται Bacterial bloom ή στα ελληνικα βακτηριακη ανθυση!

Στην ουσια προκειται για ετεροτροφα βακτηρια αποικοδομιτες οι οποιοι λειτουργουσαν στο βυθο σε αναεροβια φαση.

Τωρα υποθετω πως οταν εριξες εκεινες τις περιφημες ταμπλετες τα γατοψαρακια σου ανακατεψανε τον βυθο σε βαθμο τετοιο ωστε οργανικη υλη βγηκε στην στηλη του νερου με αποτελεσμα οι αποικοδομητες να βγηκαν και αρκετοι απο αυτη μαζι εχοντας εν ολιγης αυτη την βακτηριακη εξαρση. Συνεχιζοντας βεβαια και εσυ με την σκουπα βυθου να συμβαλεις στο εργο αθελα σου. Σιγουρα απο την στιγμη που δεν εχεις δυνατη κυκλοφορια του νερου και σχεδον ανυπαρκτη μηχανικη φιλτρανση ηταν αναμενωμενο καποια στιγμη να συμβει το ολο σκηνικο.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να συνεχισεις να κανεις αλλαγες μεχρι να περιοριστουν τα οργανικα, οξυγωνο φουλ και μετρησεις για τυχων αμμωνια και βεβαια να βελτιωσεις την φιλτρανση σου.

Υπαρχουν στο εμποριο επισης και καποια σκευασματα που μπορει να σε βοηθησουν οπως το Easy balance, και το Toxivec.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεγεται Bacterial bloom ή στα ελληνικα βακτηριακη ανθυση!

Στην ουσια προκειται για ετεροτροφα βακτηρια αποικοδομιτες οι οποιοι λειτουργουσαν στο βυθο σε αναεροβια φαση.

Τωρα υποθετω πως οταν εριξες εκεινες τις περιφημες ταμπλετες τα γατοψαρακια σου ανακατεψανε τον βυθο σε βαθμο τετοιο ωστε οργανικη υλη βγηκε στην στηλη του νερου με αποτελεσμα οι αποικοδομητες να βγηκαν και αρκετοι απο αυτη μαζι εχοντας εν ολιγης αυτη την βακτηριακη εξαρση. Συνεχιζοντας βεβαια και εσυ με την σκουπα βυθου να συμβαλεις στο εργο αθελα σου. Σιγουρα απο την στιγμη που δεν εχεις δυνατη κυκλοφορια του νερου και σχεδον ανυπαρκτη μηχανικη φιλτρανση ηταν αναμενωμενο καποια στιγμη να συμβει το ολο σκηνικο.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να συνεχισεις να κανεις αλλαγες μεχρι να περιοριστουν τα οργανικα, οξυγωνο φουλ και μετρησεις για τυχων αμμωνια και βεβαια να βελτιωσεις την φιλτρανση σου.

μετρήσεις όπως είδες έχω κάνει πριν από 1-2 μέρες με μηδενική αμμωνία (υγρό τεστ της ΑΡΙ). Προτείνεις να βάλω αερόπετρα?

Υπαρχουν στο εμποριο επισης και καποια σκευασματα που μπορει να σε βοηθησουν οπως το Easy balance, και το Toxivec.

Η αλήθεια είναι πως έχω σκεφτεί για σκευάσματα, αλλά ήλπιζα να τα καταφέρω χωρίς ζουμιά...

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας να σου ξεκαθαρισω πως ουτε και εγω ειμαι υπερ των ζουμιων μια που οπως και να εχει μπορουν να χτυπησουν αλλου μετα, και απο μηχανικη φιλτρανση αυτη την στιγμη δεν εισαι και σουπερ!

Οσο για την αμμωνια καλο ειναι να κανεις ανα δυο με τρεις ημερες μετρησεις γιατι μπορει λογω αυξημενης αποικοδομησεις απο την μερια των ετεροτροφων τα αυτοτροφα νιτροποιητικα να μην προλαβαινουν σε καποια φαση ολη την παραγωγη τους. Βεβαια εαν κανεις μικρες αλλαγες ανα 3 μερες δεν πιστευω να εχεις προβλημα. Το θεμα ειναι πως εχεις μια ορολογιακη βομβα μεσα στο ενυδρειο σου που οποιαδηποτε ωρα μπορει να βλαψει τα ψαρια σου! Μπορεις να συνεχισεις με σκουπα και αλλαγες μεχρι που καποια στιγμη θα βελτιωθει η κατασταση αλλα οπως και να εχει θα πρεπει να κανεις κατι για την φιλτρανση σου.

Εγω προσωπικα θα επερνα ενα καλουτσικο φιλτρο ετσι ωστε να μου παρεχει περισσοτερο χωρο υλικων φιλτρανσης και σαφως ποιο δυνατη κυκλοφορια, μια που στην ουσια εαν τα αποβλυτα δεν παρασιρονται να μαζευτουν στο φιλτρο μαζευονται μαζευονται και καποια στιγμη γινεται αυτο που γινεται, ειδικα μιλωντας για χαλικακι που οπως καταλαβαινεις μαζευει πραμα σε σχεση με την αμμο.

Κατα με θα εβαζα τα ψαρια σε ενα λεκανακι και θα εβγαζα ολο το χαλικι και θα το ξεπλενα καλα με το νερο του ενυδρειου ή και με νερο που να εχει κατσει κανα 24ωρω. Μετα θα το ξαναεβαζα μεσα και θα εριχνα Prime και ζωντανα βακτηρια και μπλουμ παλι τα ψαρακια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό έλεγα να κάνω, αλλά σκεφτόμουν τη βιολογία που ίσως έχει ο βυθός. Όπως και νάχει δεν θα υπάρχει σημαντική βιολογία. Αύριο πρωί πρωί με βλέπω για αλλαγές και πλύσιμο και ένα εξωτερικό φίλτρο για νάχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...