Jump to content

Τιμή Νο3 Και Ληγμένα Tests Sos


jimn

Recommended Posts

Έκανα μετρήσεις στο μικρό ενυδρείο το οποίο το έχω ΧΩΡΙΣ ζωντανούς οργανισμούς εδώ και 1 μήνα περίπου(είχα μέσα red cheries)τις οποίες τις μετέφερα στο μεγάλο.

Είπα να το κάνω μονομαχοενυδρείο.είναι 20 λίτρα full φυτεμένο,μέτρησα τα νιτρικά(ΝΟ3) και είδα τιμές 50mg/l με τέστ της sera.Μετά είδα ότι το τεστ είχε λήξει εδώ και 2 μήνες.

Λέτε γι΄αυτό να είναι εκεί η τιμή?

Καλού κακού θα κάνω αλλαγή ένα 30% νερό ανά 3 μέρες και θα αναβάλω την αγορά του μονομάχου για μια εβδομάδα.

Βάζω και μία φωτό για να μου πείτε και γνώμες.

Παρακαλώ πείτε μου και αν πρέπει να κάνω και κάτι άλλο.

Η θερμοκρασία του είναι στους 25-26 βαθμούς και η φίλτρανση γίνεται με εσωτερικό φιλτράκι με siporax mini.

Ευχαριστώ

:)

post-2827-0-99984300-1327146372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ θα φταιει μαλλον.Βεβαια παιζει ρολο και ποσο καιρο εχεις να κανεις αλλαγη νερου,Κανε μια αλλαγη και μετρα με καινουριο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

O μονομαχος δεν εχει προβλημα βαλτον μεσα,ενας φιλος μου τον ειχε σε πλαστικη γυαλα με νερο βρυσης και του εζησε 4.5 χρονια ο ενας και ο αλλος 4

Link to comment
Share on other sites

O μονομαχος δεν εχει προβλημα βαλτον μεσα,ενας φιλος μου τον ειχε σε πλαστικη γυαλα με νερο βρυσης και του εζησε 4.5 χρονια ο ενας και ο αλλος 4

Αυτες οι πληροφοριες που δινεις στον φιλο δεν ειναι σωστες..και βεβαια ο μονομαχος εχει προβλημα οπως και ολα τα ψαρια με πολυ υψιλα νο3.Το οτι επιβιωσαν του φιλου σου στη γυαλα δεν σημαινει οτι πρεπει να το προτεινουμε η οτι ειναι το σωστο για να το κανουν και οι αλλοι..

Link to comment
Share on other sites

κάνω αλλαγή και μετράω,από Δευτέρα πλέων,με καινούρια τέστ και επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μερικές μετρήσεις σε άλλα νερά, βρύσης ή εμφιαλωμένο

για να επαληθεύσεις την αξιοπιστία του τεστ.

Κάνε και ένα μείγμα μισό μισό ενυδρείο με καθαρό και δες θα σου

βγάλει σωστή μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...