Jump to content

Τύρφη? Γενικά Και Γαρίδες


Recommended Posts

Σε 25λιτρο ενυδρείο που θα φιλοξενήσει betta splendens και γαρίδες θα μπει τύρφη σε ειδικό καλαθάκι του εσωτερικού φίλτρου.

1) Ισχύει ο κανόνας 20-25ml τύρφης για 10 λίτρα νερού δηλαδή για την περίπτωσή μου να βάλω περίπου 50ml?

2)Η διάρκεια δραστικότητας της τύρφης είναι 15-20 μέρες. Δηλαδή θα πρέπει κάθε 3 βδομάδες να πετάω την παλιά και να βάζω νέα; Η πτώση στο pH και σε σκληρότητα την μέρα που θα συμβαίνει αυτή η αλλαγή δεν θα επηρεάζει αρνητικά τους κατοίκους της γυάλας?

3) Η τύρφη ρίχνει το pH και μαλακώνει το νερό[κάτι που θεωρώ απαραίτητο για το άθλιο νερό της ΕΥΑΘ(Θεσσαλονίκη)], οι γαρίδες όμως ζουν σε ελαφρώς αλκαλικό περιβάλλον. Δεν θα τους δημιουργήσει πρόβλημα η πτώση αυτή? Αν κάποιος έχει μονομάχο+γαρίδες+τύρφη να μου πει πως πάει το πράμα... Γνωρίζω βέβαια ότι η μείωση του pH κάνει πιο ακίνδυνο το CO2 για την ζωή των γαρίδων(κάπου διάβασα ότι τις πειράζει η αύξηση του CO2, ειδικά την νύχτα).

Link to comment
Share on other sites

3) Η τύρφη ρίχνει το pH και μαλακώνει το νερό[κάτι που θεωρώ απαραίτητο για το άθλιο νερό της ΕΥΑΘ(Θεσσαλονίκη)], οι γαρίδες όμως ζουν σε ελαφρώς αλκαλικό περιβάλλον. Δεν θα τους δημιουργήσει πρόβλημα η πτώση αυτή? Αν κάποιος έχει μονομάχο+γαρίδες+τύρφη να μου πει πως πάει το πράμα... Γνωρίζω βέβαια ότι η μείωση του pH κάνει πιο ακίνδυνο το CO2 για την ζωή των γαρίδων(κάπου διάβασα ότι τις πειράζει η αύξηση του CO2, ειδικά την νύχτα).

Τα περισσοτερα ειδη γαριδων δε ζουν σε αλκαλικο νερο.

Ακομα και αν επιλεξεις ειδος που ζει σε αλκαλικο νερο, τοτε δεν ειναι συμβατος ο μονομαχος.

Για τα υπολοιπα στο λινκ που σου εβαλε ο ραστα υπαρχουν οι απαντησεις.

Σε πιο κατω ποστ υπαρχει και λυση για το θεμα των αλλαγων τυρφης και αποτομες αλλαγες τιμων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τελικά θα διαιρέσω την ποσότητα τύρφης στο μισό εντός φίλτρου και θα την αλλάζω εναλλάξ όπως προτείνει κάποιος στα σχόλια του λινκ για να μετριάσω τις απότομες αλλαγές του pH.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...