Jump to content

Αλγη Μετα Απο Καθαρισμα


Recommended Posts

Καλησπερα,

Έχω ένα ενυδρειο 60 λίτρα και έχω μέσα ένα μονομαχο και ένα σαλιγκάρι.

Το ενυδρειο είχε μια μπλε λάμπα και μια λευκή.Τελευταια είχα παρατηρήσει πως το φιλτρο δεν ανακύκλωνε ολη την επιφάνεια του νερου αλλα δεν ξέρω αν αυτο παίζει ρόλο.μετα την τελευταία αλλαγη νερου πριν απο 10 μέρες και ενώ το ενυδρειο πήγαινε καλα ξαφνικα παρουσίασε αλγη.οι μετρήσεις ειναι κανονικές και αυτο που εκανα ειναι να αλλάξω φιλτρο το οποίο κυκλοφορεί απο όσο βλέπω όλο το νερό στην επιφάνεια.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο?εχω μέσα ένα φυτο με πλατιά φύλλα(αυτη την στιγμή μου διαφεύγει το όνομα του).στον τελευταίο καθαρισμό έβγαλα τα μεγάλα του φύλλα γιατι είχαν αρχίσει να γίνονται διάφανα και έχω αφήσει μόνο τα φρέσκα του που ειναι αρκετά και αναπτύσσονται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Έχω ένα ενυδρειο 60 λίτρα και έχω μέσα ένα μονομαχο και ένα σαλιγκάρι.

Το ενυδρειο είχε μια μπλε λάμπα και μια λευκή.Τελευταια είχα παρατηρήσει πως το φιλτρο δεν ανακύκλωνε ολη την επιφάνεια του νερου αλλα δεν ξέρω αν αυτο παίζει ρόλο.μετα την τελευταία αλλαγη νερου πριν απο 10 μέρες και ενώ το ενυδρειο πήγαινε καλα ξαφνικα παρουσίασε αλγη.οι μετρήσεις ειναι κανονικές και αυτο που εκανα ειναι να αλλάξω φιλτρο το οποίο κυκλοφορεί απο όσο βλέπω όλο το νερό στην επιφάνεια.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο?εχω μέσα ένα φυτο με πλατιά φύλλα(αυτη την στιγμή μου διαφεύγει το όνομα του).στον τελευταίο καθαρισμό έβγαλα τα μεγάλα του φύλλα γιατι είχαν αρχίσει να γίνονται διάφανα και έχω αφήσει μόνο τα φρέσκα του που ειναι αρκετά και αναπτύσσονται κανονικά.

με κοκκινο ειναι αυτο που κατα πασα πιθανοτητα φταιει ....

η μπλε λαμπες δεν ειναι για φυτεμενα ενυδρεια ( ειναι μονο για θαλασσινο )

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειναι πιθανό να επηρεάστηκε το ενυδρειο 5 μήνες μετα?αν και πάντα λίγο το τζαμί μου λερωνόταν αλλα σε ανεκτά επίπεδα και όταν ερχόντουσαν οι μέρες για καθάρισμα.(ένα τω μεταξύ μάλλον έχω ποσταρει σε λάθος ενότητα sorry)

Link to comment
Share on other sites

ενα ενα μου τα λες :P δεν ειπες καπου οτι το ενυδρειο τρεχει 5 μηνες .

το οτι παιζει καποιο ρολο παιζει .

οι μετρησεις του νερου σου ποιες ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Μετράω με στικς και αμμωνία alert.

Αμμωνία έχω 0.

Cl 0

Ph 7.2

Kh 6

Gh >14

No2 0

Και no3 πάλι σαν ανύπαρκτο φαίνεται αλλα ποτε δεν ανέβασε τρελές τιμες

Link to comment
Share on other sites

1) τα στικ πιστευω πως δεν ειναι αξιοπιστα

2)το οτι δεν ανεβασε ποτε τιμες στα no3 παλι περιεργο μου φαινεται ...

Link to comment
Share on other sites

tελευταια είχα παρατηρήσει πως το φιλτρο δεν ανακύκλωνε ολη την επιφάνεια του νερου αλλα δεν ξέρω αν αυτο παίζει ρόλο

τι εννοεις ? που το καταλαβες? ειναι θολη η επιφανεια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι θολή η μισή επιφάνεια.δοκιμασα να σήκωσω το φιλτρο πιο ψηλά,δοκιμασα να το στρέψω προς άλλη πλευρά κάνει μεγαλύτερη αναταραξη αλλα ζοριζεται ο μονομάχος.

Αφήστε που απο το μεσημέρι το σαλιγκάρι μου δεν κουνιέται και φοβάμαι μην μου πέθανε.

Όλα άρχισαν με την αλλαγη του νερου που όπως είπα έβγαλα και κάποια φύλλα απο το φυτο.

Έχω και ένα φιλτρο ακόμα εφεδρικό αλλα αυτο παιδια ανακυκλώνει πολυ γρήγορα το νερό και ο μονομάχος παει όπου να ναι.δεν το βάζω Έτσι!καπου διάβασα να βάλω λίγο σφουγγάρι στην έξοδο του λέτε να το δοκιμάσω?δεν θέλω να ταραζω και το ψαράκι αλλα πρέπει να δω τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και καμια φωτο εαν μπορεις, η αλγη σε ποια σημεια αναπτυσεται;

Αλλαξες τελευταια τροφη;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα!

θα τραβηξω φωτο και θα ανεβασω το βραδυ.

Τροφη δεν αλλαξα καθολου.Η αλγη αναπτυσσεται πανω στα φυλλα του φυτου,στο τζαμι, στα διακοσμητικα ακομα και πανω στο σαλιγκαρι.(το οποιο ακομα ακινητο ειναι).Ειχα ξανα στις αρχες αλλα τον πρωτο μηνα του ενυδρειου.Δεν εκανα τιποτα και εκανε τον κυκλο της προοφανως.Το πρωτο δειγμα ηταν οταν αρχισε να μην αναταρασσεται σωστα η επιφανεια του νερου.Ηρθε η μερα της αλλαγης νερου και μετα απο μια εβδομαδα εμφανιστηκε η καφε αλγη.(Στο τζαμι φαινεται πρασινη...ειναι δυνατον?????)

Oσον αφορα το φιλτρο δουλευει με ανθρακα και το κλασσικο του σφουγγαρακι που εχουν μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό τελικά είναι ανούμπια ; Τον άνθρακα τον έχεις στο φίλτρο για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ; Έχεις κάνει κάποια θεραπεία πρόσφατα και τον έχεις αφήσει μέσα ; Από όσα ξέρω φυτά και άνθρακας στο φίλτρο δεν είναι καλό συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

το φυτο μου πρεπει να λεγεται Hygrophila corymbosa "Siamensis" απο οσο εψαξα στο ιντερνετ γιατι δεν θυμαμαι.Θεραπεια δεν εχω κανει καθολου..εχω κολλησει και το ammonia alert στο τζαμι το εβλεπα παντα στο 0 και ημουν ησυχη.Με προβληματιζε λιγο το θεμα του φυτου που ενω εβγαζε απο το κεντρο νεα φυλλα και εδειχνε αναπτυξη.προς το τελος τα παλια φυλλα αρχισαν να γινονται διαφανα.Για αυτο και τα εβγαλα.

Οσον αφορα τον ανθρακα τωρα δεν εχω απαντηση σε αυτο.ετσι το πηρα ετσι μου ειπαν στο πετ σοπ ετσι το αφησα.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας μπαίνει στα φίλτρα σε ένα νέο ενυδρείο για να τραβήξει τυχόν βλαβερές ουσίες και μετά από θεραπείες για να κάνει την ίδια δουλειά. Επειδή δεσμεύει στοιχεία από τη στήλη νερού δεν είναι και ότι καλύτερο να τον έχεις με φυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Οτι γιναν διαφανα τα φυλλα δε σημαινει τιποτα περι αλγης.Ισως λειπει σιδηρο ή καλιο.Επισης νιτρικα πρεπει να εχεις 10 αν θες να χεις αναπτυξη φυτων.Προσεχε ομως γιατι τα στοιχεια που ωφελουν τα φυτα ωφελουν πιο γρηγορα τις αλγες.ΚΑνενα γρηγορα φυτο εχεις μεσα;Θα σε βοηθουσε.

Τον ανθρακα να τον βγαλεις.

Οι μονομαχοι δε θελουν ροη στην επιφανεια αλλα απο την αλλη αν δεν εχεις ακθολου αναταραξη θα εμφανιστει πρωτεινικο φιλμ που εμποδιζει τη σωστη οξυγονωση του νερου.

Καφε αλγη=ελειπης φωτισμος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...