Sign in to follow this  
Ακόλουθοι 0
bill1997crack

Φιλτρο-Βιολογια

6 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

παιδια καλησπερα . το fluval 405 που εκανε θοριβο το πηγα στον αντιπροσοπο και το φιαξαμε ειχε σπαση το αξονακι !!!!! λοιπον στο ενυδρειο εριξα βακτιριδια αλλα το φιλτρο αδιασε για 5 ορες !!1 τη να κανο τα βακτιριδια υπαρχουν στο νερο η να ξαναριξο χρησιμοπιο της api

Γιατί δεν ζητάς μπόλι από κάποιον φίλο στις αγγελίες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..;

Επίσης με μία φορά χρήσης έτοιμων βακτηρίων(απότι κατάλαβα αυτό έκανες) δεν στρώνει το φίλτρο..

το ξερο. ειχα και αλλο ενυδρειο αλλα τη δοση

τον βακτιριδιον λεει οτι την βαζισ την 1 , 7 και 14 ημερα και μετρας ... εριξα και καθαρι αμωνια για να τρεφετε η βιολογια την δοση την πρωτη να την ξαριξω;; γιατι το φιλτρο το αδιασα και το ξανασινδεσα μετα απο 4-5 ωρες

Ξεκίνα την σειρά πάλι από την αρχή καλού κακού..δεν θα χάσεις κάτι..

Αμμωνία γιατί έβαλες;;

για,να τρεφετε η βιολογια ;;; δεν εχω ψαρια μεσα

για,να τρεφετε η βιολογια ;;; δεν εχω ψαρια μεσα

Θα μπορούσες να βάζεις μικρές ποσότητες τροφής μέσα. Η αποσύνθεσή τους θα δημιουργούσε την αμμωνία που χρειάζονται οι αποικίες των βακτηρίων.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
Sign in to follow this  
Ακόλουθοι 0

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από johnbaggios
      Τι μετρα μπορουμε να περνουμε για να αποφυγουμε την εισαγωγη λαθρεπιβατων στο ενυδρειο μας?Εκτος απ τα φυτα μπορουν να εισελθουν κ με αλλους τροπους?
    • Από dimitris_s
      Καλησπέρα φίλοι και φίλες! Πρώτη φορά ποστάρω στο φόρουμ καθώς και πρώτη φορά ασχολούμαι με ενυδρεία! Η ιστορία μου εν ολίγοις! Ενας φίλος είχε ένα RIO 125 με εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2213 το οποίο το είχε μεν σε λειτουργία, χωρίς περιποίηση και με έναν γλύφτη μέσα που επιβίωσε! Τα υπόλοιπα ψαράκια απεβίωσαν καθώς ο χώρος που ήταν το ενυδρείο ήταν πολύ ζεστος! Έριχνε που και που τροφή) σ'αυτό. Καθάρισα το φίλτρο ( το οποίο ήταν συνεχεια σε λειτουργία) με νερο του ενυδρείου, πέταξα όμως την αμμο της θάλασσας που είχε, ξέβγαλα καλά τις πέτρες που το διακοσμούσαν και πρόσθεσα ψιλό χαλίκι στον πατο. Επίσης έβαλα έναν κουβα νερό απο το παλιό ενυδρείο, τον γλύφτη και συμπλήρωσα το υπόλοιπο με αντιχλώριο όπως τις οδηγίες καθώς και βακτήρια έτοιμα! Έχει 2 μέρες που το έχω σε λειτουργία. Ρίχνω καθε πρωί μισό περίπου κουταλάκι τροφή (σαν χαρτι). Έχω σκοπό να φυτέψω ανουμπιες ή μικροσόρουμ που δεν απαιτουν ιδιαίτερη φροντίδα και υπόστρωμα! Τον γλύφτη τον έχω μέσα γιατί δεν είχα που να τον δώσω. Χθες έκανα μέτρηση αμμωνίας 0,35μγ/λ με υγρό τεστ HAQUOSS. Επίσης, επειδη ο πετσοπας μου πουλησε τεστ NO3 της SERA (λόγω της αρχαριοσύνης μου το αγόρασα) ήταν 0. Δεν έχω αγοράσει ακόμη υγρό τεστ για νιτρώδη. Λόγω του γύφτη έκανα αλλαγή 20 λίτρα απο τα 110 περίπου που έχει καθαρά το ενυδρείο. Πως να πορευτώ για το στρώσιμό του ενυδρείου με τον γύφτη? Να συνεχίζω να βάζω αυτα τα υγρά βακτήρια η δεν χρειάζονται λόγω του "έτοιμου" φίλτρου? Να κάνω αλλαγές νερού αν βλέπω ότι η αμμωνία δεν υποχωρεί? Επίσης σας παραθέτω και μια φωτο του ενυδρείου! Κάθε παρατήρηση-συμβουλή δεκτή!
      [/img]"]http://img][/img]
    • Από vaggelhsGUPPY
      Παιδια εχω θεμα με τα 2 πιγεον μου εχω 120 καθαρα λιτρα με 4 δισκους φυτεμενο τα δισκακια δεν μπορουν να κουνησουν τα πλευρικα τους πτερυγια με αποτελεσμα να χανουν το κεντρο βαρους και να πλαγιαζουν τι να κανω αυτο το εχουν παθει μονο οι pigeon οι αλλοι 2 ειναι κομπλε κανενα θεμα στο ενυδρειο υπαρχουν μονο 4 δισκοι και 6 corydoras peleautus .... Αυτο ειναι οταν ηταν μια χαρα σε λιγο θα ανεβασω και νεες φοτο να μου πειτε...
    • Από KokkinosK
      Επειδή πάντα πριν φύγουμε ταξίδι χαλάει κάτι, πριν λίγο συνειδητοποίησα πως η αυτόματη ταϊστρα Eheim 3582 που έχω στους δίσκους βγάζει μήνυμα "error" αναβοσβύνοντας.
      Άλλαξα μπαταρίες μηπως έφταιγε αυτό, αν και η ένδειξη είναι full, χωρίς όμως αποτέλεσμα.
      Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει?
      Αύριο χαράματα φεύγω για 3 μέρες και δεν ξέρω τι θα γίνει.
      Ευχαριστώ
    • Από vaggelhsGUPPY
      παιδια αμα γνωριζετε και μπορειτε να ξεχωρισετε ... :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111: Δεν μενουν ακινητα τα σκατουλια...... :bigemo_harabe_net-87: