Jump to content

Από Ποιόν Είναι Αυτά Τα Αυγά?


Recommended Posts

Σήμερα το πρωί παρατήρησα πάνω στο μπροστινό τζάμι 3 αυγά.Στο ενυδρείο υπάρχουν neon , cory 1 assasin snail και μια red cherry από ποιόν μπορεί να είναι τα παρακάτω.

post-47396-0-73484700-1328011241_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Corydoras πρέπει να είναι

Ποιο είδος corydoras έχεις μέσα στο ενυδρειο σου ;

Link to comment
Share on other sites

Τα cory αφήνουν τα αυγά τους στο τζαμι ?Να ψάξω και αλλού αν υπάρχουν γιατι είναι μόνο 3 ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κοίταξα πιο προσεκτηκά και είδα αυγά πάνω στην moss.Τα αυγά μπορούν να τα φάνε τα σαλιγκάρια ή οι γαρίδες ή τα ψάρια???

Link to comment
Share on other sites

εμένα πρόσφατα που μου έκαναν αυγά τα cory julli είχαν αφήσει σε 4-5 διαφορετικά σημεία (κατά κύριο λόγο πάνω στο τζάμι). όλα σχεδόν τα αυγά μέχρι την επόμενη ημέρα είχαν φαγωθεί. μέσα στο ενυδρείο (60 λίτρα) είχα τα corry, golden apple και zebra snail και γκαπυ μωρά.

Έγινε επεξεργασία - john33
Link to comment
Share on other sites

Λογικά από τα σαλιγκάρια θα φαγώθηκαν.Τα αυγά που έχω εγώ δεν φαγώθηκαν και βλέπω τα ψάρια να περναν από δίπλα τους και να μην τα αγγίζουν...Οπότε να βγάλω τα σαλιγκαάρια? Έχω 2 nerite snails και 1 assasin snail.Λογικά η red cherry δεν θα τα πειράξουν.. Καμιά άλλη ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να στα πειράξουν οι γαρίδες . Εγώ ποιο πολυ φοβάμαι τα Helena Kai ta neon που έχεις μέσα . Εάν έχεις κανά μικρό ενυδρειο 10-20 λίτρα μπορείς να μεταφερεις Εκει

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δεν έχω...θα προσπαθήσω να μεταφέρω τα σαλιγκάρια αλλού.Τα ψάρια από όσα είδα μέχρι στιγμής δεν δείχνουν να τα πειράζουν...

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλο σκάσουν ουρές και τις πάρουν χαμπάρι οι συγκατοικοι έχουν μεγάλες πιθανότητες να γίνουν ζωντανή τροφή ( πρωτεΐνη καργα ) :)

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω μια γεννήστρα μέχρι να βγούν τα ψαράκια από τα αυγά???Λογικά όσο είναι μέσα στα αυγά δεν θα έχυν πρόβλημα μέσα στην γεννήστρα. Με το που βγούνε τελείως από μέσα θα τα βγάλω και θα τα αφήσω μεσα στο ενυδρείο.Είναι αρκετά φυτεμένω και έχει αρκετες κρυψώνες λογικα θα την παλέψουν....Τι λες???

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μπορει να γίνει βάλε και μια αεραντλια κοντά στη γεννηστρα

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε....Αεραντλία γιατί?Θέλουν οξυγόνο όσο είναι μέσα στα αυγά ή για τις ώρες που θα σπάσουν μέχρι να βγούν από αυτα???

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να δεις ουρές βάλε αεραντλια Κοντά στα αυγά , μόλις σκάσουν μπορείς να την πας ποιο μακριά ,περίμενε 3 μέρες για να δεις εάν είναι γονιμοποιημενα τα αυγα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρουν. Είναι τόσο μικρά ώστε μόλις κολυμπίσουν θα χωράνε ακόμα και από τα ανοίγματα της γεννήστρας να περάσουν και σίγουρα θα δίνουν στόχο.

Βάλε τούλι στην γεννήστρα και κράτησέ τα εκεί όσο μπορείς.

Μόλις φάνε το αυγό τους τάισε λίγες μέρες να πάρουν πάνω τους και μετά τα αφήνεις ελεύθερα μήπως και γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...