Jump to content

Ενυδρείο 20Λτ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 20 λτ το οποίο ήταν άδειο για πολύ καιρό και αποφάσισα να το ξαναστήσω.

Αυτά που έχουν γίνει μέχρι στιγμής είναι:

Καθάρισμα του ενυδρείου και του εξοπλισμού (το έχω αφήσει από χτες να μουλιάσει με νερό και ξύδι)

Άδειασμα του ενυδρείου από χαλίκι, πλαστικά φυτά, διακοσμητικά κλπ.

Έβγαλα ένα πλαστικό πάτο που είχε μέσα στο ενυδρείο με ένα σωλήνα που είχε μέσα το σωληνάκι της αεραντλίας με την πέτρα.

Αυτό που έχω σκεφτεί είναι ένα φυτεμένο ενυδρείο με κερατόφυλλο και κάποιο moss.

Έχω βρει στο ebay ένα μπαλάκι με moss σαν αυτό: http://www.ebay.com/itm/Moss-Ball-live-plant-rena-boyu-air-pump-powerhead-aquarium-tetra-fish-tank-O-/260867207204?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cbce5b024#ht_7602wt_758

που σκέφτομαι να το βάλω εκτός από το κανονικό φυτό.

Ο βυθός θα είναι στρωμένος με λευκή άμμο και τα ψάρια στα οποία κατέληξα είναι 2-3 guppies (αναγκαστικά αρσενικά) ή 2 και μια γαρίδα ή νέον και κάποια γαρίδα.Περιμένω τις απόψεις σας.

Από θέμα εξοπλισμού έχω αεραντλία,θερμοστάτη-θερμόμετρο κλπ.

Αυτό που μου λείπει είναι το φίλτρο για το οποίο σκέφτηκα να φτιάξω ένα τύπου Αμβούργου αλλά φοβάμαι ότι δεν αξίζει λόγω περιορισμένου χώρου.

Η επόμενη λύση είναι ένα εξωτερικό.Θέλω να μου προτείνετε ένα αρκετά οικονομικό εξωτερικό φίλτρο, εφ' όσον τα λίτρα μου είναι λίγα και δε θέλω να έχει πολύ δυνατή ροή.

Έχω ένα πρόβλημα με το φωτισμό.Απ ότι βλέπω παντού, οι λάμπες για τα ενυδρεία είναι φθορισμού και άλλων τύπων.Στο δικό μου καπάκι υπάρχει ντουί για κανονική λάμπα πυράκτωσης. Τι μπορώ να κάνω με αυτό;

Οι εργασίες που θα γίνουν στη συνέχεια είναι το στρώσιμο του βυθού, η τοποθέτηση των φυτών και το στρώσιμο του ενυδρείου. Υπολογίζω μέσα στο Φλεβάρη το ενυδρείο να είναι στημένο και να λειτουργεί και από Μάρτη να βάλω τα ψάρια.Ελπίζω όλα να πάνε κάλα.

Σίγουρα θα σας ενοχλώ σε αυτό το θέμα με τις απορίες μου αλλά αρχικά ελπίζω να βρούμε μια λύση σε αυτά που έγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 20 λτ το οποίο ήταν άδειο για πολύ καιρό και αποφάσισα να το ξαναστήσω.

Αυτά που έχουν γίνει μέχρι στιγμής είναι:

Καθάρισμα του ενυδρείου και του εξοπλισμού (το έχω αφήσει από χτες να μουλιάσει με νερό και ξύδι)

Άδειασμα του ενυδρείου από χαλίκι, πλαστικά φυτά, διακοσμητικά κλπ.

Έβγαλα ένα πλαστικό πάτο που είχε μέσα στο ενυδρείο με ένα σωλήνα που είχε μέσα το σωληνάκι της αεραντλίας με την πέτρα.

Αυτό που έχω σκεφτεί είναι ένα φυτεμένο ενυδρείο με κερατόφυλλο και κάποιο moss.

Έχω βρει στο ebay ένα μπαλάκι με moss σαν αυτό: http://www.ebay.com/...4#ht_7602wt_758

που σκέφτομαι να το βάλω εκτός από το κανονικό φυτό.

Ο βυθός θα είναι στρωμένος με λευκή άμμο και τα ψάρια στα οποία κατέληξα είναι 2-3 guppies (αναγκαστικά αρσενικά) ή 2 και μια γαρίδα ή νέον και κάποια γαρίδα.Περιμένω τις απόψεις σας.

Από θέμα εξοπλισμού έχω αεραντλία,θερμοστάτη-θερμόμετρο κλπ.

Αυτό που μου λείπει είναι το φίλτρο για το οποίο σκέφτηκα να φτιάξω ένα τύπου Αμβούργου αλλά φοβάμαι ότι δεν αξίζει λόγω περιορισμένου χώρου.

Η επόμενη λύση είναι ένα εξωτερικό.Θέλω να μου προτείνετε ένα αρκετά οικονομικό εξωτερικό φίλτρο, εφ' όσον τα λίτρα μου είναι λίγα και δε θέλω να έχει πολύ δυνατή ροή.

Έχω ένα πρόβλημα με το φωτισμό.Απ ότι βλέπω παντού, οι λάμπες για τα ενυδρεία είναι φθορισμού και άλλων τύπων.Στο δικό μου καπάκι υπάρχει ντουί για κανονική λάμπα πυράκτωσης. Τι μπορώ να κάνω με αυτό;

Οι εργασίες που θα γίνουν στη συνέχεια είναι το στρώσιμο του βυθού, η τοποθέτηση των φυτών και το στρώσιμο του ενυδρείου. Υπολογίζω μέσα στο Φλεβάρη το ενυδρείο να είναι στημένο και να λειτουργεί και από Μάρτη να βάλω τα ψάρια.Ελπίζω όλα να πάνε κάλα.

Σίγουρα θα σας ενοχλώ σε αυτό το θέμα με τις απορίες μου αλλά αρχικά ελπίζω να βρούμε μια λύση σε αυτά που έγραψα παραπάνω.

Edit: Άκυρο για τα νέον, μου ξέφυγε.Αν και μου αρέσουν είδα ότι δε μπορώ να τα βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 20 λτ το οποίο ήταν άδειο για πολύ καιρό και αποφάσισα να το ξαναστήσω.

Αυτά που έχουν γίνει μέχρι στιγμής είναι:

Καθάρισμα του ενυδρείου και του εξοπλισμού (το έχω αφήσει από χτες να μουλιάσει με νερό και ξύδι)

Άδειασμα του ενυδρείου από χαλίκι, πλαστικά φυτά, διακοσμητικά κλπ.

Έβγαλα ένα πλαστικό πάτο που είχε μέσα στο ενυδρείο με ένα σωλήνα που είχε μέσα το σωληνάκι της αεραντλίας με την πέτρα.

Αυτό που έχω σκεφτεί είναι ένα φυτεμένο ενυδρείο με κερατόφυλλο και κάποιο moss.

Έχω βρει στο ebay ένα μπαλάκι με moss σαν αυτό: http://www.ebay.com/...4#ht_7602wt_758

που σκέφτομαι να το βάλω εκτός από το κανονικό φυτό.

Ο βυθός θα είναι στρωμένος με λευκή άμμο και τα ψάρια στα οποία κατέληξα είναι 2-3 guppies (αναγκαστικά αρσενικά) ή 2 και μια γαρίδα ή νέον και κάποια γαρίδα.Περιμένω τις απόψεις σας.

Από θέμα εξοπλισμού έχω αεραντλία,θερμοστάτη-θερμόμετρο κλπ.

Αυτό που μου λείπει είναι το φίλτρο για το οποίο σκέφτηκα να φτιάξω ένα τύπου Αμβούργου αλλά φοβάμαι ότι δεν αξίζει λόγω περιορισμένου χώρου.

Η επόμενη λύση είναι ένα εξωτερικό.Θέλω να μου προτείνετε ένα αρκετά οικονομικό εξωτερικό φίλτρο, εφ' όσον τα λίτρα μου είναι λίγα και δε θέλω να έχει πολύ δυνατή ροή.

Έχω ένα πρόβλημα με το φωτισμό.Απ ότι βλέπω παντού, οι λάμπες για τα ενυδρεία είναι φθορισμού και άλλων τύπων.Στο δικό μου καπάκι υπάρχει ντουί για κανονική λάμπα πυράκτωσης. Τι μπορώ να κάνω με αυτό;

Οι εργασίες που θα γίνουν στη συνέχεια είναι το στρώσιμο του βυθού, η τοποθέτηση των φυτών και το στρώσιμο του ενυδρείου. Υπολογίζω μέσα στο Φλεβάρη το ενυδρείο να είναι στημένο και να λειτουργεί και από Μάρτη να βάλω τα ψάρια.Ελπίζω όλα να πάνε κάλα.

Σίγουρα θα σας ενοχλώ σε αυτό το θέμα με τις απορίες μου αλλά αρχικά ελπίζω να βρούμε μια λύση σε αυτά που έγραψα παραπάνω.

φιλε μου απο φιλτρο μπορεις να βαλεις ενα εσωτερικο το οποιο θα σου κανει μια χαρα δουλεια και ειναι και οικονομικα και ουτε ιδιαιτερο χορο πιανουν!

απο ψαρια οι γαριδουλες ειναι πολυ ομορφες..εκτος απο γαριδες μπορεις καποιον μονομαχο!τα γκαπι κριμα δεν ειναι να τα βαλεις σε τοσο μικρο ενυδρειο και μαλιστα χωρις θηλυκα?

οσο για τον φωτισμο ειναι αναλογα τη φυτα θες να βαλεις..παντως υπαρχουν και λαμπες με ντουι που ειναι μια χαρα για ενυδρειακι με ευκολα φυτα!cfl λεγονται..το πολυ πολυ να βαλεις ακομα ενα ντουι για να παιξεις με 2 αντι για μια!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! Γενικά είσαι σε καλό δρόμο! Ξέχνα το εξωτερικό σε αυτά τα λίτρα, με ένα εσωτερικό και ένα siporax mini για βιολογία θα είσαι μια χαρά! Σκέψου αυτό που σου είπε και ο ablid για τον μονομάχο…θα είναι άρχοντας και εσύ θα το κατάευχαριστηθείς!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη Γνώμη μου σε αυτά τα λίτρα με ένα εσωτερικό φιλτρακι κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και δεν είναι ιδιαίτερά ακριβό. Πιστεύω ότι δεν αξίζει εξωτερικό σε αυτά τα λύτρα.... Όσο για τις λάμπες ένα ακόμα ντουι όπως είπε ο adlib θα έλυνε το πρόβλημα :)

YΓ:Αν θες τη γνώμη μου βαλέ ενα μονομάχο μέσα και θα με θυμηθεις είναι φανταστικα ψάρια :)

Έγινε επεξεργασία - Chessmate
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειάκι σου είναι κύβος η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 40*20*30 οπότε υπολόγισα καθαρά λίτρα γύρω στα 20.

Κατέληξα στο να βάλω εσωτερικό φίλτρο.Να πάρω δηλαδή ένα 'κινέζικο' που είδα στο πετ σοπ και να του αλλάξω σφουγγάρι,να του βάλω και το siporax mini από πάνω όπως είπε και ο ebenos.Νομίζω ότι η κυκλοφορία του είναι υπέρ αρκετή για το ενυδρείο μου.Πώς φαίνεται αυτή η επιλογή;

Επίσης έχω ένα παλιό φίλτρο (fluval) και αναρωτιέμαι αν επισκευάζεται.Του λείπει το σφουγγάρι και ο 'κάδος'.Υπάρχουν ανταλλακτικά και γενικά αξίζει η επισκευή;

Για την άμμο υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προτιμήσω;

Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια, τις απαντήσεις και την υπομονή σας!

Link to comment
Share on other sites

ανταλακτικα υπαρχουν το σφουγγαρι ειναι το πιο ευκολο για τον καδο το πιο πιθανο ειναι να περιμενεις μερικες μερες.παντως αξιζει τον κοπο να το φτιαξεις.για το 20λιτρο θα σου συνιστουσα ενα εσωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

καθώς έχεις λίγα λίτρα και για να μην σου "φάει" χώρο το εσωτερικό θα σου πρότεινα ένα κρεμαστό εξωτερικό. Γαρίδες και 1-2 σαλιγκαράκια και είσαι σπέσιαλ. Για το fluval που αναφέρεις βρίσκεις ανταλλακτικά και είναι αξιόπιστο σαν μάρκα, αλλά δεν ξέρω ποιός τύπος είναι και αν αξίζει τον κόπο. Πάντως αν βάλεις γαριδούλες να ξέρεις πως δεν έχουν απαιτήσεις για πολλή ανατάραξη στο νερό

Link to comment
Share on other sites

μπορεις επισης να κοιταξεις και τα κρεμαστα... κανουν εξισου καλη δουλεια και δεν σου πιανουν χωρο οπως τα εσωτερικα αλλα η επιλογη δικη σου :) για αμμο θα σου προτεινα την πιο ψιλοκοκκη που κυκλοφορει 0,2-0,3mm (δεν ξερω αν υπαρχουν και πιο ψιλες) μιας και αυτη ειναι η καλυτερη για τα περισσοτερα φυτα.

Καλη αρχη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις επισης να κοιταξεις και τα κρεμαστα... κανουν εξισου καλη δουλεια και δεν σου πιανουν χωρο οπως τα εσωτερικα αλλα η επιλογη δικη σου :) για αμμο θα σου προτεινα την πιο ψιλοκοκκη που κυκλοφορει 0,2-0,3mm (δεν ξερω αν υπαρχουν και πιο ψιλες) μιας και αυτη ειναι η καλυτερη για τα περισσοτερα φυτα.

Καλη αρχη :thumbup:

Συγνωμη φιλε μου, αυτο απο που βγαινει? Το ξερεις οτι τοσο ψιλη αμμο μπορει να πετρωσει αν δεν εχει αρκετη κυκλοφορια και να δημιουργιθουν αναερωβιες περιοχες που δεν ειναι και οτι καλητερο?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε μου, αυτο απο που βγαινει? Το ξερεις οτι τοσο ψιλη αμμο μπορει να πετρωσει αν δεν εχει αρκετη κυκλοφορια και να δημιουργιθουν αναερωβιες περιοχες που δεν ειναι και οτι καλητερο?

απλα εχω διαβασει οτι τετοια αμμος υποστηριζει τα περισσοτερα φυτα ενω σε μεγαλυτερη αποκλειονται γρασιδια κτλπ. Τωρα τα περαιτερω δεν τα γνωριζω! Απλα προτεινα στον φιλο μας κατι ωστε αν του αρεσει να το ψαξει και να δει τα υπερ και τα κατα.

Peace.

Link to comment
Share on other sites

Για να υποστρηριξεις γρασιδια η δυσκολα φυτα θελεις υποστρωμα απο κατω, πραγμα που δεν μπορεις να το εχεις με την αμμο,εκτος αν το ενυδρειο τρεχει παρα πολυ καιρο και εχει δημιουργηθει πολυ καλη βιολογια και εδαφος ωστε να υποστηριζονται τα δυσκολα φυτα!Οπωτε αυτο που λες οτι με την πολυ ψιλη αμμος υποστηριζονται γρασιδια και τετοια δεν ισχυει!Αν θελεις τετοια φυτα πας σε ψιλοκοκο χαλικακι με κοκομετρια 1-2cm με υποστρωμα απο κατω!

Θα ηταν καλο να μη προτηνουμε κατι αν δεν ειμαστε σιγουροι γι αυτα που λεμε γιατι μπορει να γινουν λαθοι!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου... ισως να ηταν λαθος αλλα απ την αλλη καλο ειναι και να γινονται λαθη και να λεγονται ωστε να μαθαινουμε απ αυτα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο κιτάκι που να περιλαμβάνει τα βασικά τεστ (αμμωνία, nitrite, nitrate) ή πρέπει να τα πάρω ξεχωριστά;Υπάρχει κάποιο θέμα για τα τεστ γενικά; Από την αναζήτηση του φορουμ δε βρήκα κάτι συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά και διάφορα! Ότι και να είναι προτίμησε τα υγρά τεστ και όχι τα στικακια!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για υγρά σκέφτομαι αφού βλέπω ότι όλοι τα προτείνουν και συγκεκριμένα της API.Τα μόνα που έχω βρει είναι ξεχωριστά για την κάθε μέτρηση και σκέφτηκα μήπως υπάρχει κιτ που τα περιλαμβάνει όλα ή τουλάχιστον τα πιο απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γράφω μετά από αρκετό καιρό γιατί καθυστέρησα με το στήσιμο του ενυδρείου αλλά σήμερα έχω νέα!

Το ενυδρειάκι μου έχει αρχίσει να στήνεται και έχω αρχίσει το στρώσιμο.

Τελικά δε μπήκε λευκή άμμος αλλά μια σε πιό σκούρο χρώμα με ψιλή κοκκομετρία, ένα φιλτράκι μικρό, κατάλληλο για τα λίτρα μου και ένας θερμοστάτης επίσης μικρός, αγνώστου μάρκας (δεν είμαστε και για πολλά πολλά).

Σειρά έχει η αντλία του αέρα. Η πρώτη ερώτησή μου είναι εδώ: Η αντλία αέρα είναι απαραίτητη κατά το στρώσιμο του φίλτρου ή μπορεί να μπει και αργότερα σε λειτουργία;

Το ενυδρείο δούλεψε χτες με άνθρακα στο φίλτρο και σήμερα έγινε η αντικατάσταση με το siporax.Έχει μπει αντιχλώριο της sera και σε ένα πουγκί έχω βάλει λίγα φυλλαράκια τροφής τα οποία θα αντικαθιστώ κάθε 2 μέρες.

Αγόρασα και τα βακτήρια της sera χωρίς να ξέρω αν έχω κάνει καλά. Αυτά υπολογίζω να τα ρίξω στο ενυδρείο σε μία βδομάδα από τώρα. Κάποια συμβουλή πάνω σε αυτο;

Ακόμα περιμένω ένα θερμομετράκι και τα υγρά τεστ.

Σειρά έχουν τα φυτά που θα βάλω ξεκινώντας άμεσα.

Να και μία φοτό που τάβηξα σήμερα:

DSC02661.jpg

Έγινε επεξεργασία - Master Gee
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για τις ολοκαίνουργες βεντούζες που δεν κολλάνε;Διάβασα στο φορουμ για αντικατάσταση αλλά δε νομίζω να βρω ίδιες σε πετ και οι 3 από τις 5 μάλλον δεν αλλάζουν.Το φιλτράκι είναι ένα resun.

Κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε παλι θα κολησουν. δεν νομιζω να εχεις προβλημα.ξεκινησε να τις κολας στ ο τζαμι εξω απο το νερο. και σιγα σιγα συρτα σπρωχναι προς στα κατω

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχουν σκληρύνει και δεν κολλάνε, απλά να τις θερμάνεις λίγο με ένα πιστολάκι για τα μαλλιά και πιστεύω πως θα είναι εντάξει. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ξεκινήσεις να ρίχνεις βακτήρια σε μια βδομάδα κι όχι χθες?! ??? Τροφή βάζουμε για να ταίσουμε τα βακτήρια που ρίχνουμε νομίζω...

Το φίλτρο σου είναι οκ(κι εγώ το ίδιο έχω στο 25λιτρο και δουλεύει μια χαρά 2 μήνες τώρα, απλά θα χρειάζεται κάθε 15 μέρες καθάρισμα στα σωληνάκια του spray bar γιατί μαζεύει σαν γλίτσα--> εξαρτάται κι απτο πόσα ζώα θα υπάρχουν στο ενυδρείο).

Πάρε κι ένα θερμόμετρο(εγώ resun έχω κι ήταν πολύ φθηνό) γιατί μπορεί να χρειαστεί καλιμπράρισμα ο θερμαντήρας. Να τον ρυθμίσεις αν χρειαστεί γιατί οι υψηλές θερμοκρασίες δεν κάνουν καλό στα ζωντανά φυτά.

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε μου, αυτο απο που βγαινει? Το ξερεις οτι τοσο ψιλη αμμο μπορει να πετρωσει αν δεν εχει αρκετη κυκλοφορια και να δημιουργιθουν αναερωβιες περιοχες που δεν ειναι και οτι καλητερο?

συγνωμη φιλε μου κι απο μενα,αλλα αυτο που λες κι εσυ απο που βγαινει;δηλαδη αν μια φορα το 2μηνο-3μηνο βαζει σκουπα βυθου πιστευεις οτι θα προλαβει να πετρωσει σε καποιο σημειο ο βυθος του;

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε παλι θα κολησουν. δεν νομιζω να εχεις προβλημα.ξεκινησε να τις κολας στ ο τζαμι εξω απο το νερο. και σιγα σιγα συρτα σπρωχναι προς στα κατω

Το δοκίμασα και απ' ότι φαίνεται έπιασε.Είναι στην ίδια θέση γύρω στο 3ωρο.Ευχαριστώ!

Εάν έχουν σκληρύνει και δεν κολλάνε, απλά να τις θερμάνεις λίγο με ένα πιστολάκι για τα μαλλιά και πιστεύω πως θα είναι εντάξει. :)

Όχι, είναι καινούργιες όπως και το φίλτρο ;)

Γιατί να ξεκινήσεις να ρίχνεις βακτήρια σε μια βδομάδα κι όχι χθες?! ??? Τροφή βάζουμε για να ταίσουμε τα βακτήρια που ρίχνουμε νομίζω...

Το φίλτρο σου είναι οκ(κι εγώ το ίδιο έχω στο 25λιτρο και δουλεύει μια χαρά 2 μήνες τώρα, απλά θα χρειάζεται κάθε 15 μέρες καθάρισμα στα σωληνάκια του spray bar γιατί μαζεύει σαν γλίτσα--> εξαρτάται κι απτο πόσα ζώα θα υπάρχουν στο ενυδρείο).

Πάρε κι ένα θερμόμετρο(εγώ resun έχω κι ήταν πολύ φθηνό) γιατί μπορεί να χρειαστεί καλιμπράρισμα ο θερμαντήρας. Να τον ρυθμίσεις αν χρειαστεί γιατί οι υψηλές θερμοκρασίες δεν κάνουν καλό στα ζωντανά φυτά.

Καλή αρχή!

Νομίζω ότι πρέπει να περιμένω λίγες μέρες μέχρι να ανέβουν τα επίπεδα της αμμωνίας.Επειδή θα αργήσω να πάρω μετρήσεις (σε μια βδομάδα περίπου) σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να μπουν σε ενυδρείο που υπάρχει ήδη αμμονία ώστε να έχουν με τι να τραφούν.Αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος..

Θερμόμετρο θα μπει σε λίγες μέρες επίσης, απλά έχω σετάρει το θερμοστάτη για να διατηρεί το νερό λίγο ζεστό.

Στο φίλτρο σου έχεις κάνει κάποια αλλαγή στα υλικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ στο φίλτρο τα άλλαξα όλα B) .

Έβαλα στον κάτω χώρο υαλοβάμβακα και τύλιξα με υαλοβάμβακα μπλε σφουγγάρι της juwel και στον πάνω κάδο έβαλα substrat pro και πάνω από το καπάκι του κάδου έβαλα πολύ λίγο υαλοβάμβακα για να μην μαζεύει πολλές βρωμιές η φτερωτή. Οι βεντούζες εμένα μου κολλάνε μια χαρά πάντως.

Εγώ έριχνα μόνο βακτήρια για 2 βδομάδες και μετά ξεκίνησα να ρίχνω τροφή. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργήθηκαν αποικίες στο φίλτρο και μετά όταν τα τάισα η αμμωνία ήταν ελάχιστη και ο κύκλος έγινε γρήγορα. Σκέφτομαι μήπως με την μέθοδό σου αυξήσεις πολύ την αμμωνία και μέχρι να σου δημιουργηθούν ισχυρές αποικίες βακτηρίων αργήσεις στο στρώσιμο. Αλλά δεν μπορώ να σου πω αν κάτι είναι λάθος γιατί είμαι αρχάρια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...